Vakbond: Mariniers kunnen er alleen maar slapen, meer niet Laurent Legrand even terug bij Oemoemenoe 2 In de nieuwe marinierskazerne in Vlissingen kunnen mariniers vanaf 2022 alleen maar slapen, stelt vakbond AFMP. Om te oefenen moeten ze naar de Veluwe worden gebracht. Het ministerie van Defensie ontkent dat. De nieuwe marinierskazerne in Vlissingen wordt compleet uitge kleed. Er komt geen schietbaan, geen landingsplaats voor helikop ters en landingsvaartuigen kunnen niet op het strand aanlanden. Mari niers moeten straks uren reizen naar de Veluwe om te kunnen oefe nen. Dat zegt althans de AFMP, de vakbond voor militairen. Maar het ministerie van Defensie weer spreekt dat. De vakbond is nooit een voor stander geweest van de verhuizing van de marinierskazerne van Doorn naar Vlissingen. Maar de re den waarom de bond nu aan de bel trekt is dat 'de mannen zich niet ge hoord voelen', zegt Arjen Rozendal van de AFMP. „Het zou één van de beste kazernes moeten worden die de marine ooit heeft gehad. Maar die houdt slechts een kazerne over waar personeel alleen nog maar kan slapen." Volgens de mariniers die de vak bond spreekt komt er op de nieuwe kazerne in Vlissingen geen schiet baan, komt er geen plek voor heli kopters om te landen en is het wa ter niet diep genoeg voor landings vaartuigen. Dat is volgens Rozendal afgelopen jaar getest. „Er was be loofd dat de mariniers voor oorlog- nabootsende handelingen niet meer van de kazerne af zouden moeten. Ze zouden er kunnen trai nen, maar daar is niets meer van over." En de aangewezen oefenterrei nen in de provincie dan? „Daar mag niet met scherp worden geschoten. Dat is nodig om te kunnen trai nen." De trainingsmogelijkheden die overblijven liggen allemaal op de Veluwe, vlak bij de te sluiten ka zerne in Doorn, stelt de vakbonds man. „Dus wat gaat er gebeuren? We verhuizen de mariniers van Doorn naar Vlissingen, maar als ze willen trainen dan stoppen we ze in een bus en rijden we tweeënhalf uur naar de Veluwe. Dat kost mil joenen euro's en is waanzin." Daar komt nog iets bij, stelt de AFMP. Af gesproken is dat de huisvesting op de kazerne voldoet aan de meest moderne eisen. „De meest mo derne eis is dat je op een kazerne al leen op een kamer ligt. Maar de Militairen in een bus stoppen en naar de Veluwe brengen om te oefenen is waanzin eenpersoonskamers zijn geschrapt. Want die kosten meer dan een paar slaapzalen. Er is 192 miljoen voor het project beschikbaar en er is ge zegd dat het daar voor moet gebeu ren." Het ministerie van Defensie weerspreekt alle kritiek. Volgens woordvoerder kapitein Thomas van den Berg wordt de kazerne niet uitgekleed. Het uitgangspunt is en blijft volgens hem dat er in Vlissin gen 'een moderne, functionele en toekomstbestendige kazerne wordt gerealiseerd'. Daar horen verschil lende faciliteiten bij en die komen dus ook op dit complex, onder streept hij. „Voorbeelden hiervan zijn: een helikopterlandingsplaats, twee schietbanen, een C-IED-straat (counter Improvised Explosive De- vice), mogelijkheden voor optreden in verstedelijkt gebied en onder steuning voor het opereren op de grens van land en water." Van den Berg stelt dat er in Zee land al terreinen zijn waarop de mariniers kunnen oefenen. „In sa menwerking met Staatsbosbeheer en havenbedrijfNorth Sea Port zijn hier afspraken over gemaakt." De provincie Zeeland wil inhoudelijk niet reageren op de kritiek van vak bond AFMP en verwijst naar het ministerie. It zaterdag 13 januari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 20 Een Efteling-tafereeltje op het Abdijplein in Middelburg. Daar werd gedeputeerde Jo-An- nes de Bat gisteren letterlijk in de watten ge legd. Met Zeeuwse mosselen - want in de win ter zijn die ook niet te versmaden - en sneeuw uit een machientje. Een promotieactie van Neeltje Jans Mosselen, die er ook een heuse vorstin voor had ingehuurd: de Zierikzeese mosselkoningin Mariske Schot. 'Vv 'Marinierskazerne uitgekleed' Jeffrey Kutterink Vlissingen -Arjen Rozendal, vakbond AFMP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37