Zieke Vos kan rood-wit-blauwe trui niet verdedigen 31 Voor David van der Poel (25) zou een Nederlandse titel een ultieme uitschieter zijn, voor zijn jongere broer Mathieu is goud niet meer dan normaal. Toch maakt David zich weinig illusies over een broederpact. Ze zijn broers en beste vrienden, David (25) en Mathieu (22). Bij alle crosses delen ze al jaren vreugde, verdriet én een camper. De jongste won de voorbije drie jaar het NK en zal als Europees kampioen bij winst daarna in wedstrijden niet eens het rood-wit-blauw kunnen dragen. De oudste droomt, hardop maar bescheiden, ooit van het dra gen van die trui. Zo'n gekke gedachte is het dus niet: Mathieu die zijn oudere broer in Surhuisterveen aan diens groot ste zege uit zijn carrière helpt. Hij heeft als heerser van het veldrij den dit seizoen bijkans lamme ar men van het juichen gekregen en zijn hoofddoel volgt pas over drie weken: het WK in Valkenburg. Maar eenvoudig zal het niet zijn met ook Corné van Kessel en Lars van der Haar aan de start, weet ook David. Hij maakt zich weinig illu sies. „Corné, Lars en ik zullen nor maal gesproken voor plek 2 rij den", zegt David. „Zonder tegen slag of pech denk ik dat er vrij wei nig te doen is aan Matje." Boven dien kent hij zijn broer, wiens naam hij steevast liefkozend af kort, door en door. „Matje geeft niet graag iets weg. Ik denk dat hij er niet makkelijk mee zou kunnen leven als hij de overwinning aan iemand anders laat." Verbond De cross leent zich sowieso niet makkelijk voor vooraf gesmede, snode plannen. Alleen op snellere parkoersen blijkt soms onderweg een verbond te kunnen worden gesloten. Spaarzaam zijn de pogin gen in het verleden om elkaar te helpen. Als Mathieu door pech is terug gezakt, zet David zich wel eens vol op kop om hem weer vooraan te brengen. In Essen liet David, nog rijdend bij de beloften, zijn geval len broer expres voor hem eindi gen om zo diens klassement veilig te stellen. Andersom is dat makkelijker ge zegd dan gedaan. „Twee jaar gele den kwam Mathieu naar het WK in Zolder om te winnen. Op een gegeven moment valt hij terug en roept hij: 'kom, ik breng jou naar het podium'. Nog geen dertig se conden later reed hij alweer te snel en was-ie weg. Werd hij vijfde, en ik zesde." Of vorig jaar, in Oost- malle, toen ze in de laatste ronde om de tweede plaats reden. „Trok hij voor mij de sprint aan, maar ik kon hem niet volgen. Matje wil mij dan wel helpen, maar hij staat er op zo'n moment gewoon niet bij stil dat hij een klasse apart is." David is het gewend. Met hem hoefje echt geen medelijden te hebben. Al bij de jeugd zag hij dat zijn drie jaar jongere broer de he mel zou bestormen, de wereldtitel in het eerste jaar van Mathieu bij de profs werd de bevestiging. Da vid weet dat zijn weg 'stapje voor stapje' loopt. Langzaam kruipt hij richting het internationale po dium. En als natuurtalenten Mathieu van der Poel en Wout van Aert een snipperdagje nemen, probeert hij zijn kans te pakken. Zo won hij in december in Mol. Kon David eens het winnaarboe- Hij trok de sprint aan, maar ik kon hem niet volgen. Hij staat er niet bij stil dat hij een klasse apart is ket aan moeder Corinne geven. Niet dat zijn ouders alleen achter veelwinnaar Mathieu aanlopen. Vader en voormalig wereldkampi oen Adrie poetst met evenveel liefde de fiets van David. Vaak moet David, al eens tweede en derde op het NK, na af loop wachten voor hij Mathieu in de camper ziet. Zit hij daar, komt Mathieu na de dopingcontrole en podiumceremonie binnen. „Zegt hij: goh, wat was ik slecht vandaag. Dan denk ik: jij moet niet klagen als je een cross wint. Dan had je rond plek tien moeten rijden en zien hoe ik aan het sukkelen was. Maar hij is gewoon zo goed dat hij ook met een minder gevoel wint." Ja, beaamt David, het zou leuk zijn als de koers morgen een geza menlijke strategie vraagt. Dat ze samen strijden tegen Van Kessel en Van der Haar, maar hij blijft realistisch. „Als Matje goed is, zou het zomaar kunnen dat we hem na een halve ronde zien wegrijden en pas weer na de finish tegenko men." „Niet forceren. Geduld bewaren. Afwach ten." Het zijn nou niet bepaald de eigen schappen waar Marianne Vos - wielrenster en veelvraat van beroep - om bekendstaat. Maar de beste wielrenster aller tijden is ziek en mist vanmiddag het NK veldrijden. Vos hoopt wel over drie weken bij het WK in Val kenburg aan de start te staan. „Niet een han dige timing om ziek te worden", merkt Vos op. „Maar ik ga weer wat vooruit en dat geeft de burger moed." Wat haar mankeert? Zelf noemt ze het 'een lelijke ver koudheid'. Snotteren en vooral hoesten zoals half Nederland deze weken snuitend en ku chend doorkomt. Haar 15de plek in de Grote Prijs Sven Nys op 1 ja nuari was een teken aan de wand en ze stapte daarna niet meer op. „Die lucht wegproblemen begonnen steeds meer op te spelen. In wedstrijden, in trainingen. Ik rijd een heel kort crossseizoen en hoopte er door heen te kunnen fietsen. Dat bleek ijdele hoop, dus heb ik besloten volledig rust te nemen en uit te zieken. On der de wol, zoals iedereen die ziek is. Thee met honing, beetje soep en af en toe even naar bui ten om te wandelen." Dat ze haar nationale kampi oenstrui niet kan verdedigen in Surhuisterveen doet pijn, maar het missen van het WK in het eerste weekeinde van februari - in eigen land - dat zou wel heel erg zijn voor haar. „Ik moet het echt dag voor dag bekijken. Want als ik seri eus mee wil kunnen doen, moet ik fit zijn." Dan moet ze aankomende week weer serieus in training. „Ik geef de hoop niet op." Voor vandaag rest weinig anders dan met een pot thee voor de buis te kruipen. Zeven jaar lang had Vos patent op het rood-wit- blauw, behalve in 2016, toen ze ook moest passen. Toen voorspelde ze de tijdelijke machtsovername van Thalita de Jong, en dat kwam uit. Dit keer schuift Vos oud-ploegge noot Lucinda Brand - eveneens een erkend wegrenster - naar voren. „Het parkoers is iets minder zwaar vanwege het droge weer en niet supertechnisch. Dat ligt haar goed." zaterdag 13 januari 2018 GO niet graag Pim Bijl Surhuisterveen - David van der Poel (25) David van der Poel rekent niet op steun van Mathieu. fotocorvos Het NK veldrijden (mannen) is morgen te zien op Ziggo Sport, vanaf 14.50 uur. ■4 De broers Van der Poel staan beiden op het podium na het NK veldrijden in 2016. Links Mathieu (goud), rechts David (brons). FOTO ANP Marianne Vos (foto) is ziek en moet van middag haar rood-wit-blauwe trui als veldritkampioen inleveren zonder deze te kunnen verdedigen. „Ook voor mij helpt thee met honing, soep en onder de wol." Daan Hakkenberg Babyloniënbroek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31