30 Otter schermt shorttrackers af in periode voor de Spelen Knegt heeft geen last van lies, plaatst zich op alle afstanden Bos rekent op clementie Van Gorkom nog in coma Vuelta wordt loodzwaar „Suus, let op", zei shorttrackbonds- coach Jeroen Otter voor aanvang van het olympische seizoen tegen kopvrouw Suzanne Schulting. „Nergens op ingaan als je een me- diaverzoek krijgt, stuur alles door." Een snel bezoek van een camera team in Japan, tijdens de laat ste voorbereiding op de Winterspelen? Geen optie. Een kwartier met een jour nalist praten op de ijsbaan, anderhalve maand daarvoor? Idem. De coach die de pu bliciteit voor zijn sport en sporters altijd omarmde, is dit sei zoen op dat gebied juist beschermend. Elk media-verzoek loopt via de pers woordvoerder van schaatsbond KNSB, in de laatste drie maanden voor de Spelen wordt vrij wel niks gehono reerd. Otter staat met zijn strenge beleid niet al leen. Langebaanschaatser Sven Kramer hield zijn laatste uitgebreide pers bijeenkomst begin okto ber in Inzeil. Interviews geeft de meervoudig olympisch en wereldkampioen al leen nog kort, rondom wedstrijden, zoals gebruikelijk is. Voor Kramer geldt hetzelfde als voor bijvoor beeld atlete Dafne Schippers: als ze willen, kunnen ze weken, zo niet maanden vullen met allerhande mediaverzoeken. Maar Kramer en Schippers zijn in Nederland vele malen bekender dan de beste shorttrackers van het land, Sjinkie Knegt en Schulting. Toch kan ook Knegt momenteel met gemak drie volle dagen vullen met interviews, zegt de Fries. „Maar dat doen we dus niet. Ik vind het niet erg om een uurtje te praten, hoor. Maar je weet: het loopt altijd uit en voor je het weet zit je alleen maar interviews te geven en er moet ook nog wat gebeuren. Ze willen allemaal bij me thuis komen, maar dat gaat niet ge beuren. Hadden ze maar wat eerder moe ten zijn." „Ik vind het na tuurlijk prachtig dat we al die aan dacht krijgen", verklaart Otter. „Ik heb één taak van de KNSB: zorg dat wij goed presteren op de Spelen. Maar mijn sporthart zegt: zorg dat shorttrack een dusdanig grote sport is dat mensen 'm gaan omarmen. Want shorttrack is gaaf en moet uit de schaduw van veel andere sporten stappen. De taak om mensen daar bewust van te maken, die hebben wij ook, maar het moet wel in ver houding staan. We moeten er nu voorzichtiger mee omgaan." De bondscoach neemt een volle batterij als voorbeeld, die na een ochtendtraining op 8o procent staat. „Dan wordt dat heus geen 6o procent na een praatje met de pers, maar hooguit 75 procent. Maar wat dan wél telt is dat de sporter in die tijd geen kans krijgt om weer op te laden naar 100 procent voor de middagtraining en dat die training dus minder goed kan worden uit gevoerd." 'Nee' zeggen is moeilijk, zegt Ot ter. „Eigenlijk wil een sporter laten zien wat hij doet. Kijk mij, kijk hoe goed ik het doe." Knegt, die te boek staat als nuchter, heeft minder moeite met het afhouden van ver zoeken dan ploeggenote Schulting. Ze willen allemaal bij me thuis komen, maar dat gaat niet gebeuren Otter: „Zij vindt het wel mooi in de spotlights te staan. Dan is het onge lofelijk moeilijk." Schulting ge bruikt haar sociale-mediakanalen zoals Instagram veelvuldig en met veel plezier. Veel verzoeken krijgt ze dan ook op die manier binnen. „En allemaal stuur ik ze door naar de perswoordvoerder", zegt ze, luisterend naar de instructies van Otter. Schulting: „Het kost me geen energie om een interview te doen en ik vind het ook nog eens heel leuk om te doen, maar Jeroen wil dat niet hebben. Hij zegt: 'Suus, als je het goed doet op de Spelen heb je er daarna alle tijd voor'." zaterdag 13 januari 2018 GO SKELETON Kimberley Bos is na een twintigste plaats bij de wereldbekerwed strijd in Sankt Moritz terug gezakt naar de dertiende positie in de totaalstand. Dat is volgens de normen van NOC*NSF niet genoeg om deel te mogen nemen aan de Olympische Spelen in februari. De Bob en Slee Bond Nederland (BSBN) rekent op clementie van de sportkoepel. „Als je Kim berley thuis laat, laat je een medaillekandidaat thuis. In mijn ogen moet ze mee naar Pyeongchang", zegt voorzitter Wim Noorman. „Zij heeft vorig jaar bewe zen op het podium te kun nen eindigen." BMX Fietscrosser Jelle van Gorkom wordt nog altijd kunstmatig in coma gehou den. De 27-jarige Achter hoeker knalde dinsdag op de BMX-baan op Papendal tegen een ketting en raakte zwaargewond. De winnaar van olympisch zilver op de Spelen van Rio 2016 heeft gebroken ribben, een breuk in het gezicht, een scheur tje in de schedel en be schadigingen aan lever, milt en nieren. Van Gorkom reed op volle snelheid naar beneden van de startheu vel en knalde op een ket ting die onderaan hing ter beveiliging. De ketting was niet verwijderd en van bo venaf op de starthelling niet te zien. WIELRENNEN De Ronde van Spanje belooft in 2018 een hele zware etappe koers te worden. De orga nisatie heeft voor de ko mende editie negen aan komsten bergop in petto en twee tijdritten. De Spaanse krant AS publi ceerde naar eigen zeggen het officiële routeschema een dag voor de presenta tie. De Vuelta begint op 25 augustus in de Zuid- Spaanse stad Malaga met een individuele tijdrit van 10 kilometer. Het is negen jaar geleden dat de Ronde van Spanje met een individuele tijdrit begon. De laatste jaren opende de derde grote wielerronde na de Tour en de Giro met een ploegentijdrit. DRESDEN „Drie mooie tempo's in de benen." Dat is wat Sjinkie Knegt overhield aan dag 1 van de EK shorttrack. De Europees kampioen van 2012 en 2015 plaatste zich gisteren -evenals het grootste deel van zijn team genoten - voor alle afstanden die in Dresden gereden worden. Van de Nederlandse ploeg van bondscoach Jeroen Otter wis ten alleen Yara van Kerkhof op de 1000 meter en Daan Breeuwsma, door een val de halve finale van de 1500 meter, de kwalificatie niet te halen. Breeuwsma: „Jammer, maar het is mijn minste afstand. Ik had al leen het risico niet op moeten zoeken. Ik reed te dicht op mijn tegenstander en viel." De eerste dag bestaat alleen uit voorrondes en wordt daarom vaak bestempeld als de dag waarop vooral te verliezen is, en weinig te winnen. Met shorttrac kers uit allerlei landen aan de start, wat soms risico's oplevert. Of, zoals Knegt het verwoordde: „Ik werd een keer na een halve ronde bijna onderuit geschaatst, toen had ik er wel genoeg van en ben ik maar vooraan gaan schaatsen." Voor Knegt was het gisteren te vens de eerste test van zijn lies, die hij nog geen week geleden tijdens de NK verrekte. „Dat ging goed", zei hij. Ook op de 500 meter, waar hij voluit startte. Aandacht? Graag, maar nu even niet M Sjinkie Knegt in actie op de eerste dag van het EK. FOTO RONALD H00GEND00RN In een olympisch jaar is alles an ders. Zo is de EK van dit week einde in Dresden voor de short trackers geen hoofddoel, maar slechts een tussenstation. Bo vendien worden de sporters ai een seizoen lang afgeschermd voor verzoeken van de media. Lisette van der Geest Dresden M Shorttrack- bondscoach Je roen Otter, foto RONALD HOOGENDOORN —Sjinkie Knegt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30