i n ix-achtig clubje volgens klassiek Brits recept en dat is Burnley 29 i men: het stadje is berucht om zijn tienermoeders, zijn lage lonen en zijn scum: het rauwste deel van de blanke arbeidersklasse. Burnley telt slechts 70.000 inwoners. Vroe ger was het een belangrijke ka- toenstad, tegenwoordig is de tex tielindustrie zo goed als dood, met alle werkloosheid en ellende van dien. Wie houdt van vervallen panden en vuige Britse pubs met We zullen altijd controle over onze club houden. Dat zijn we aan onze supporters verplicht alcoholisten aan de toog, die moet hier zijn. De voetbalclub is de levensader van de stad, bij gebrek ook aan enig ander vertier. In Burnley loopt de jeugd zelden tot nooit in shirts van pakweg Arsenal of Man chester United. Iedereen draagt het claret and blue. Als Turf Moor vol zit, zoals bijna altijd, dan zit ongeveer één op de drie inwoners van Burnley in het stadion. Geen enkele andere Engelse stad heeft zo'n hoge supportersdichtheid. Veelzeggend: als je op Google 'Burnley' intoetst, vind je eerst in formatie over de club, pas daarna over de stad. Lokaal De club is bovendien in alle op zichten dicht bij de mensen blij - ven staan. Voorzitter en plaatselijk zakenman Mike Garlick werd op een paar honderd meter van het stadion geboren, en ging vlakbij naar de Burnley Grammar School. „Ook wij worden geregeld bena derd voor buitenlandse overna mes", vertelde Garlick onlangs in een interview aan The Sun. „We zijn niet tegen investeerders, maar we zullen altijd controle over onze club houden. Dat zijn we aan onze supporters verplicht." Burnley is in Engeland daarmee synoniem geworden voor een sta biel geleide voetbalclub. Een soort Asterix-dorpje ook. De tijd lijkt hier te hebben stilgestaan. Boeg beeld en manager Dyche is in alles aanraakbaar en doodnormaal. Op persconferenties is hij een open boek, altijd goed voor een knipoog, strooiend met Britse humor en kleedkamertaal. „Oi, youprick, how are ya", zegt hij tegen een lokale verslaggever aan het begin van een persconferentie. Vrij vertaald: „Hé, eikel, alles kits?" Dyche zegt het met een grijns, alsof hij aan de bar staat van een lokale kroeg. Supermarktketen En dan te bedenken dat Burnley in 1987 bijna van de aardbodem was verdwenen. De club streed op de slotdag van de competitie tegen Leyton Oriënt om degradatie uit de derde divisie te voorkomen. Turf Moor zou bij verlies verkocht worden aan een supermarktketen, de geheime contracten waren al getekend, maar Burnley won met 2-1 en ontsnapte aan de dood. Nog altijd één van de meest legendari sche, meest cruciale wedstrijden uit de historie van de club. Want Thrf Moor is er dertig jaar later nog steeds. Een voetbalsta dion uit 1883, zonder poeha en zonder skyboxen. De trots van de stad. zaterdag 13 januari 2018 GO toch ook doodnormaal Aircelle I Jimmy Mcllroy Stand exrlblhor - Mike Garlick, voorzitter Supporters verzamelen zich voor het stadion van Burnley, dat maar 22.546 mensen kan herbergen, foto vi images De binnenkant van Turf Moor, een stadion uit 1883 waar het nog vergeefs zoeken is naar skyboxen. foto Hollandse hoogte/belga Ashley Barnes, een van de ongecompliceerde en oersterke frontsoldaten van Burn ley, laat Raheem Sterling van Manchester City in wanhoop achter, foto photo news

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29