Eljero Elia heeft geen geluk bij weerzien met ADO in Turkije II In het Premier League-geweld is er nog één 28 Tussen alle steenrijke, overzeese multinationals in de Premier League is één clubje nog ouderwets en bescheiden Brits. Burnley, de trots van een arm stadje in het noorden van Engeland. Op zoek naar het wonder van claret and blue. Ik ben niet de Special One. Ik ben de GingerOne ADO zit nog altijd in zijn hart, zo bleek in het Turkse Belek, waar El jero Elia (30) voor de aftrap tal van oude bekenden en één van zijn jeugdhelden tegen het lijf liep. „Toen ik acht, negen jaar was zat ik in het Zuiderpark en zag ik Dirk Heesen spelen", aldus de aanvaller over de man die tegenwoordig as sistent-trainer is van de Hage naars. „Hij was aanvoerder van ADO. Nu zei hij net tegen me: 'Dirk Heesen'. Ik zeg: 'Dirk Hee sen? Hoezo moet jij jezelf voor stellen? Natuurlijk weet ik wie je bent!' Dat zijn toffe dingen." Minder leuk verliep het voor Elia vervolgens op het veld, waar ADO met zijn tweede keus geen partij was voor de koploper van Turkije. Net terug van een schou derblessure moest de aanvaller na een half uur de strijd al staken na dat hij van Nick Kuipers een knietje in zijn lies kreeg. „Ik weet niet hoe erg het is", baalde Elia. „Misschien ben ik geblesseerd, misschien is alleen een weekje rust genoeg. Dit is wel vervelend. Ik ben net weer honderd procent fit en dan heb je dit. Kan ik weer opnieuw beginnen." Want gezien de concurrentie moet hij mogelijk weer even wachten op zijn kans. „Ik speelde alles, maar als je dan geblesseerd raakt, moet je weer achteraan aan sluiten", weet Elia, die bij de pas vier jaar oude club omringd wordt door tal van gelouterde topspelers als Emmanuel Adebayor, Gaël Cli- chy en Gökhan Inler. En dan is Ba saksehir ook nog bezig om Arda Turan terug te halen naar Turkije. Dat hij Feyenoord na het beha len van de landstitel verruilde voor Istanbul Basaksehir kwam voor veel mensen als een verras sing. Het leek een keuze voor het geld, maar Elia blijkt wel degelijk ook sportief gezien een mooie stap te hebben gemaakt. „Alle Ne derlanders dachten dat Basaksehir een kleine club was, maar we staan niet voor niets bovenaan. Vorig seizoen werden ze tweede en hebben ze heel lang meege daan om het kampioenschap." In Turkije kan hij voor de tweede keer op rij kampioen wor den. Elia: „Met Besiktas hebben we wel de beste ploeg. Al kan Ga- latasaray ook nog wat betekenen, want ze hebben nu een goede trai ner met Fatih Terim." UITSLAGEN steenrijke top 6, en dat nu een zeer bescheiden 1budget. feilloos doorgetrokken. In de ge middelde basisopstelling van Burnley zijn de Belg Steven De- four en de Nieuw-Zeelander Chris Wood de zeldzame tropische ver rassingen. Vrijwel alle andere spe lers zijn ofwel Brits, ofwel Iers, en ze spelen precies het type voetbal dat je je daarbij voorstelt. Met op gestroopte mouwen, aangevoerd door de immer brullende Dyche aan de zijlijn. Niet mooi of ver fijnd, wel effectief. Want het suc ces van Burnley is ongekend: het staat razend knap zevende in de Premier League, vlak achter de en dat met Om het wonder van Burnley op waarde te kunnen schatten, moet je een keer in stadion Turf Moor zijn geweest, of eigenlijk be ter nog: in de stad zelf. Het is een klassiek voorbeeld van wat ze in Engelse volkstaal een shithole noe- -Sean Dyche, manager ean Dyche zou ook best een per sonage kunnen zijn uit The Of fice, de legendari sche televisieko medie van Ricky Gervais, een soort Engelse variant op Debiteuren Crediteuren. Hij heeft er niet alleen de typisch Britse ginger haarkleur voor, maar ook de kledingstijl. De manager van Burnley doet niet aan nerveuze Italiaanse maat pakken, lamswollen vesten of kekke giletjes. Dyche draagt ge woon een dertien in een dozijn kantoorpak, een ruimzittend wit overhemd en een stropdas in de clubkleuren claret and blue, bor deauxrood en blauw. Een man zo als je ze dagelijks in de forenzen- trein naar Bolton of Blackburn kunt zien zitten. „Ik ben niet de Special One", zei Dyche ooit over zichzelf, refere rend aan de bijnaam van Manches ter United-manager José Mou- rinho. Dyche, grijnzend: „Ik ben de Ginger One." Alledaags Het is de nuchtere houding die perfect past bij Burnley Football Club, in al zijn Britse alledaags heid misschien wel de meest bij zondere club in de Premier League. Waar haast elke andere club tegenwoordig een buiten landse manager heeft, en anders wel een steenrijke overzeese eige naar, is alleen Burnley nog volle dig in handen van locals. De direc tie komt volledig uit de kleine, arme textiel stad in Lan- cashire, of uit de directe omgeving. Als we op een za terdagmiddag vlak achter het ereterras zitten in het Etihad Sta dium van Manchester City, haal je de clubleiding van Burnley er moeiteloos tussenuit. Omdat ze zo ongecompliceerd meeleven met het elftal op het veld, maar ook omdat het gezelschap er zo door en door Engels uitziet. Niks ge tapte Italianen, oliesjeiks, duistere Russen of blatende Amerikanen. Vrolijke, bleke Britse mannen in een iets te groot colbert, de bier buik over de pantalon gedrapeerd. Goed volk, en allesbehalve deftig. Op het veld wordt dat patroon zaterdag 13 januari 2018 GO Eljero Elia moest al na een half uur gewisseld worden. De rentree van Eljero Elia bij Istanbul Basaksehir was gis teravond van korte duur. Tegen zijn oude club ADO Den Haag (4-0) moest hij vroegtij dig naar de kant met een lies blessure. Wietse Dijkstra Belek Wonderlijk en DARTS WK BDO, Frimley Green Kwartfinales: Durrant (Eng) - Willams (Wal) 5-4, Waites (Eng) - Baetens (Bel) 5-4. SKELETON Wereldbeker vrouwen, Sankt Moritz (Zwi): 1. Flock (Oos) 2.19,44,2. Hermann (Dui) +0,42,3. Vathje (Can) +0,45,11. Le Conté (Ned) +1,09,20. Bos (Ned) +2.46. Stand: 1. Lölling (Dui) 1.403 pnt, 2. Vathje 1.318,3. Hermann (Dui) 1.294,13. Bos 817. SKIËN Wereldbeker combinatie, Wengen (Zwi): 1. Muffat-Jeandet (Fra) 2.35,29,2. Trichitsjev (Rus) +0,96,3. Fill (Ita) +1,15,4. Jansrud (Noo) +1,16, 5. Paris (Ita) +1,18. Eindstand WB: 1. Fill 140 pnt, 2. Jansrud 110,3. Muffat-Jeandet 105. TENNIS Mannen Auckland (NZe), halve finales: Bautista Agut (Spa/5) - Haase (Ned) 6-7 (7) 7-6 (3) 7-6 (5), Del Potro (Arg/2) - Ferrer (Spa/7) 6-4 6-4. Sydney (Aus), halve finales: Medvedev (Rus) - Fognini (lta/4) 2-6 6-4 6-1, De Mi- naur (Aus) - Paire (Fra) 4-6 6-1 6-1. Vrouwen Sydney, halve finales: Kerber (Dui) - Gi- orgi (Ita) 6-2 6-3, Barty (Aus) - Gavrilova (Aus) 3-6 6-4 6-2. Hobart (Aus), halve finales: Mertens (Bel/2) - Watson (GBr) 6-41-6 6-2, Bu- zarnescu (Roe) - Tsoerenko (Oek/5) 6-2 6-2. Dubbelspel, halve finales: Schuurs/Mertens (Ned/Bel, 3) - Koeder- metova/Sabalenka (Rus/WRu) 6-0 5-7 10-7. VOETBAL Oefenduels: PEC Zwolle - Sportfreunde Lotte 5-1, Willem II - Hibernian 3-1, Kort- rijk - Roda JC 2-5, AZ - Sankt-Gallen 2-2, Vitesse - Heart of Midlothian 1-1, Hera- cles - Karlsruher SC 2-3, Basaksehir - ADO Den Haag 4-0. CARSJUF t EDINBURGH Burnley Liverpool Manchester Londen Sean Dyche, de trai ner van Burnley, als altijd gepassioneerd langs de lijn. foto getty images Sjoerd Mossou Burnley

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28