c Ten Hag wil hereniging met Labyad Aanvaller kan voor anderhalf seizoen tekenen 26 Robin van Persie is na Arsenal, Manchester United en Fenerbahce weer terug bij de club waar hij in 2002 debuteerde. „Binnen en buiten de lijnen heeft hij zoveel kwaliteiten", zegt Feyenoord-trainer Giovanni van Bronckhorst. Column @sjoerd mossou S JOERD MOSSOU van Persie maar beter niet naar Feyenoord komen, want Van Persie 'is nu eenmaal geen Dirk Kuyt'. Dat laatste klopt natuurlijk sowieso. Niemand is Dirk Kuyt, behalve dan Dirk Kuyt zelf. Maar het gaat in deze context nog iets verder dan dat; in dit verhaal is Dirk Kuyt niet alleen de blonde voetballer uit Katwijk die 'Dirk Kuyt' heet. Dirk Kuyt is ook de personificatie van een ijkpunt. Hij is 14 mei 2017 in hoogsteigen persoon. Dirk Kuyt is een voetballer, maar sindsdien is hij ook een verhaal, een moment, een dag, een droomscenario. Dirk Kuyt zal voor altijd synoniem zijn voor het ultieme afscheid, voor het perfecte vaarwel, voor een laatste hoofdstuk als in een sprookje. Een hat trick maken in de kampioenswedstrijd van je club, en daarna nog lang en gelukkig leven. Zo zouden we het allemaal wel willen. Toch is het zinniger om Dirk Kuyt vooral niét als de norm te beschouwen. Niet alleen wanneer het over Van Persie en Feyenoord gaat, maar sowieso niet, bij welke (voorma lig) topspeler dan ook. Afscheid nemen is in de regel geen sprookje. Juist niet, het is het ultieme dilemma. Het is de onvermijdelijke, meest complexe worsteling van bijna iedere voet baller ter wereld. Accepteer je je neergang, of vecht je ertegen? Blijf je smachten naar de schijnwerpers of koester je de schaduw? Zoek je ruzie met je trai ner, of ontdek je stilaan de schoonheid van je eigen aftakeling? De waarheid is dat haast iedere voetballer af zwaait in mineur, of op zijn minst nederig, kleiner dan hij ooit was. Dirk Kuyt, Frank Rijkaard, Johan Cruijff: het zijn de uitzonderingen, niet de regel. Recordinternational Wesley Sneijder verpieterde bij Oranje als wisselspeler in Boekarest - en zit nu in de woestijn. Jaap Stam leverde halverwege het seizoen zijn contract in bij Ajax. Edgar Davids de gradeerde met Barnet. De missie van Mark van Bommel bij PSV strandde in frustratie en on macht. Rafael van der Vaart komt alleen nog in beeld op handbaltribunes. Johnny Heitinga, Joris Mathij- sen? Lijdensweg. Mare O vermars had afscheid kunnen nemen bij Barcelona, maar hij deed het melodramatischer: op zijn laatste benen bij Go Ahead. We hebben snel de neiging dat allemaal 'triest' te noemen, of'treurig'. Maar het is gewoon het leven, de doodnormale weg der dingen in sport, de wer kelijkheid van het menselijk tekort. Soms lukken dingen, soms niet. You win some, enzovoorts. Je zou het haast vergeten, maar zelfs Kuyt was vorig seizoen lang een gefrustreerde - en vrij logi sche - wisselspeler. Het is een mythe dat je je af scheid kunt 'regisseren', hooguit kun je een dap pere poging wagen. Het belangrijkste wat Kuyt ons leerde met zijn jongensboek, is niet zozeer het suc cesverhaal zelf, maar veel meer wat eraan vooraf ging. Durf te dromen, maar vooral: durf te falen. Het ultieme dilemma: blijf je smachten naar schijnwerpers of koester je de schaduw als topvoetballer? Sneijder debuteert met winst Haase mist finale in Auckland PASPOORT Robin van Persie is op 34-jarige leeftijd weer thuis, in Rotterdam. In de zomer van 2004 trok hij als supertalent de deur van de Kuip achter zich dicht. Eerdaags zal hij de poort bij Feyenoord weer wa genwijd opentrekken. Het ma nagement van de topscorer aller tij den van Oranje regelde de afgelo pen dagen het afscheid van het Turkse Fenerbahce, al kan de offi ciële presentatie van de aanvaller in Rotterdam wel eens tot na het weekeinde worden uitgesteld. Dan zal de speler een verbintenis van anderhalfjaar tekenen, tot de zomer van 2019. Feyenoord bleek de afgelopen dagen zelfs bereid om een transfersom, waarover de par tijen vooralsnog geen mededelin gen wensen te doen, voor de speler neer te leggen. Het past naadloos in het plaatje dat Giovanni van Bronckhorst al maanden schetste. De trainer van Feyenoord wilde hoe dan ook een ervaren rot in zijn kleedlokaal om de jonge spelers de weg te wijzen. „Een trainer beweegt zich niet altijd in de groep, spelers doen dat uiteraard wel", legt Van Bronck horst uit. Oftewel: op de momenten dat hij zijn groep uit het oog ver liest, kan Van Persie de sturing ge ven die blijkbaar al geruime tijd ontbreekt in de selectie van de re gerend landskampioen. „De aan wezigheid van iemand die het alle maal al heeft meegemaakt, dat helpt, hoor." Routinier Uiteraard komt Van Persie niet al leen als routinier die gaat uitleggen hoe het werkt, hij moet ook op het veld nog volop van waarde zijn. De aanvaller kwam na zijn vakantie in Dubai naar Nederland en traint daar dagelijks om fit aan zijn nieuwe avontuur te kunnen begin nen. De medische keuring die noodzakelijk is om een contract te kunnen afsluiten, is al grotendeels afgerond en zal geen belemmering meer vormen. Van Bronckhorst had met Dirk Kuyt al twee seizoenen lang een er varen rot in de kleedkamer, maar zo'n type was na het afscheid van de gedreven Katwijker niet meer voorhanden. „Iedereen weet hoe ik over Van Persie denk", zegt Van Bronckhorst. „We wilden hem al in LAGOS Ajax heeft de pijlen ge richt op Zakaria Labyad. De 24- jarige speler staat hoog op de wensenlijst van de Amsterdam mers. De nieuwe trainer Erik ten Hag werkte de afgelopen periode intensief samen met Labyad bij FC Utrecht. Onder Ten Hag leefde hij helemaal op een groeide de aanval ler uit tot één van de smaakmakers van de eredivisie. Tijdens de eerste seizoenshelft deden Ten Hag en La byad Ajax nog pijn door in de Am sterdam Arena te winnen. Labyad staat in Utrecht nog tot 2020 onder contract. Hij speelde eerder voor PSV, Sporting Lissa bon, Vitesse en Fulham. Labyad heeft er de laatste weken geen ge heim van gemaakt dat hij dolgraag naar een topclub vertrekt. Ten Hag wilde tijdens het trainingskamp in Lagos niet concreet ingaan op de interesse voor Labyad, maar zei wel: „Zakaria is een speler die minimaal in de top 3 van Nederland hoort te spelen." Eerder zei Ten Hag al dat Ajax deze transferperiode de oren en ogen open houdt. „We zullen alert zijn op de mogelijkheden. Concur rentie hoort bij een grote club als Ajax." Directeur spelerszaken Mare Overmars probeerde eerder al om aanwinst Hassane Bandé vervroegd over te nemen van KV Mechelen. De buitenspeler uit Burkina Faso komt in de zomer naar Amsterdam. Ajax sluit het trainingskamp in Portugal vandaag af met twee oe fenwedstrijden. Om 13.00 uur spe len de Amsterdammers tegen het Deense Lyngby BK en drie uur later tegen MSV Duisburg. Die eerste wedstrijd gaat Ten Hag gebruiken om met zijn beoogde basisopstel ling tegen Feyenoord te spelen. „Zij kunnen dan onder de beste om standigheden op het veld spelen en ze hebben net wat meer rust naar de hervatting van de competitie." zaterdag 13 januari 2018 Afscheid Volgens Willem van Hanegem kan Robin GO VOETBAL Wesley Sneij der heeft gis teren zijn de buut in Qatar voor Al-Gha- rafa opgeluis terd met een 2-1 overwin ning op Al- Ahli. De 33-jarige re cordinterna tional van Oranje fun geerde direct als aanvoer der van de ploeg van de Turkse trainer Bülent Uygun. Hij stond 84 minuten op het veld. TENNIS Robin Haase is in de halve finale van het toernooi in Auckland na een mara thonpartij van 2 uur en 52 minuten uit geschakeld. Roberto Bau- tista Agut was in drie sets te sterk voor de 30- jarige Hage naar. Drie keer moest een tiebreak de beslissing brengen. Haase won de eerste. Van Persie is weer thuis in Rotterdam en bij Feyenoord Mikos Gouka Rotterdam Naam: Robin Berry Herman van Persie Geboren: 6 augustus 1983 in Rotterdam Clubs: Excelsior (jeugd) Feyenoord (2001-2004) Arsenal (2004-2012) Manchester Utd. (2012-2015) Fenerbahge (2015-2018) Interlands: 102 (50 goals) Erelijst: UEFA Cup 2002 FA Cup 2005 Community Shield 2004, 2013 Engels kampioenschap 2013 Speler van het jaar in de Premier League 2012 2de WK 2010 3de WK 2014 O fi. 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26