Studenten 24 MEE ANGELA KIJKT TV Ze zaten woensdag zo trots bij De We reld Draait Door, de makers van Ram bam en de dappere infiltranten die un dercover gingen bij een aantal studentenvereni gingen. Ze hadden me daar toch een scoop. Ze waren erin geslaagd beelden te maken bij het ontgroeningsritueel, pardon de kennismakings periode, waar het machtsmisbruik ondanks al lerlei afspraken, beloften en convenanten nog steeds alle perken te buiten gaat. Mensen wor den in het gezicht gespuugd, hun astmamedi cijnen afgepakt of zo hard op de grond geduwd dat ze flauwvallen en de volgende dag met hun hoofd in het verband lopen. dat er steeds zoveel ophef is over misstanden of vermeende misstanden bij studentenverenigin gen. Dit weten we toch al jaren? Er verandert nooit iets, want dat willen al die corpsballen (m/v) ook helemaal niet. Die vinden het vol strekt normaal om zich geheel vrijwillig af te la ten branden, met een maandverband op hun hoofd door de stad te lopen of te tolereren dat iemand een trechter in hun mond propt en een fles drank naar binnen giet. Alles onder de mom dat het zo'n fijne band schept voor de rest van je leven. Ja, ze beloven wel beterschap voor de buiten wacht, om hun subsidies veilig te stellen, maar ondertussen. Zij hebben het ondergaan, dus de generatie na hen zal er ook van lusten. Laat ze zich dan ook lekker voor lui zetten, denk ik dan. de ophef. Want die was er natuurlijk meteen. Tot donderdag, al voor de daadwerkelijke uit zending van Rambam, bleek dat het programma en de piepjonge infiltranten misschien iets te veel verblind waren door scoringsdrift en zich behoorlijk vergaloppeerd hadden met de feiten. De jongen die een hoofdwond zou hebben opgelopen, had die al voor de ontgroening. En het meisje van de astmamedicijnen vertelde bij Jinek dat ze haar inhaler zelf had weggelegd, om dat het ding steeds uit haar zak viel bij het ren nen en springen. Ze had inderdaad voor de ver borgen camera gezegd dat hij was afgepakt, maar dat hoort bij dat groepsproces in zo'n week, legde ze uit. En bovendien had de Ram- bam-infiltrant haar woorden in de mond gelegd. Ze deed haar verhaal met twee leden van het bestuur naast zich. Ik vroeg me onwillekeurig af hoe vrijwillig die verklaring was en of dit haar manier was om bij de vereniging te mogen blij ven. Dat geeft precies aan hoe lastig, en mis schien wel onmogelijk het is om ooit de sektari sche boel te doorbreken. Hoeveel rubrieken er nog undercover gaan. Maar ik prees me vooral weer eens heel erg gelukkig dat ik nooit maar enige behoefte heb gevoeld om me bij zo'n club aan te sluiten. Quote van de dag Vraag van Manuëla Kemp aan Herman Brood: 'Hoe voelt het om uitverkoren te zijn als vriend van Trijntje Oos terhuis?' Antwoord: 'Woor den schieten tekort.' Daarna: een korte stilte (Kemp) en een slok Manda- rine Napoléon (Brood). De laatste meldt vervolgens 'niet zo'n zin meer' te hebben in praten. Zingen wil hij wel. In duet met nieuwe vriendin Oosterhuis volgt een lekker rammelende versie van Als je wint (heb je vrien den). Het gesprekje wordt in september 1998 gevoerd aan de bar van café De Heeren van Aemstel in Amsterdam en daarna op televisie uitgezonden. Een kleine 20 jaar later bestelt Kemp een speci- aalbiertje aan dezelfde toog. De verfrissing blijkt niet voorradig. De barman: 'En zou u na dit drankje willen vertrekken? We hebben straks een besloten feest voor psychologiestudenten.' Kemp is niet verbaasd. „Ik heb dit nooit een leuke kroeg gevonden. Ze vroegen ook steeds meer geld voor het huisvesten van de tv-uitzendingen. De band jes die er speelden, die waren wél leuk." Als gastvrouw van Vrienden van Amstel LIVE! (na een jaar werd de naam én de kroeg De Heeren van Aemstel vervangen) kondigde ze bijna iedere denkbare artiest van de nederpop aan. De onver wachte duetten - de eerste aflevering ooit liet Freek én Hella de Jonge een podium delen met Golden Earring - stuwden het tv-programma naar het podium van de Rotterdamse Ahoy. Daar wordt dit jaar een recordaantal van 190.000 be zoekers verwacht. Tijdens de kroeguitzendingen waren er dat er zo'n 200 per keer, becijfert Kemp vanaf haar bar kruk. Ze wijst naar de verhoging in de kroeg die als podium dienstdeed. „Daarachter is een voor raadkast. Daar kleedde iedereen zich om. Ook de dames, ja. Kleedkamers hadden we niet natuur lijk." Ze presenteerde elf jaar. In de kroeg én in Ahoy. „Ik heb er ontzettend van genoten. De leukste avonden waren die waarin je voelde dat al die be kende bandjes ooit zeifin zo'n kroeg waren be gonnen. Die vuige rock-'n-rollspirit is nu weg. De marketingmannetjes zijn zich er te veel mee gaan bemoeien. Het is een gelikte productie ge worden." Kemp was de opvolgster van Golden Earring- zanger Barry Hay, die exact tien uitzendingen presenteerde. „Toen werd ik ontslagen", meldt hij telefonisch. „Terecht overigens. Ik maakte er een potje van. Was te subversief. Er was mij in spraak beloofd in de duetten. Nou, ik ging rond bellen. Regelde ik punkband De Heideroosjes en Jacques Herb, die van die smartlappen. Dat zou een geweldige verkrachting van Manuela worden, riep ik. Nou, daar dachten ze bij Amstel anders over. Ha! Zoiets paste niet bij de doelgroep. 'Dat zijn bierzuipers', bracht ik er nog tegenin. 'Die vinden dat fantastisch.' Maar dat had ik toch niet helemaal goed begrepen." Ik ga er zelf niet meer heen. Het was mijn programma, het voelde als mijn kind. Nu zet ik de tv uit als ik beelden zie bewegen Machiel Hofman en Yvonne de Liefde zich op dinsdagmiddag van vergadering naar ver gadering. Aan een van deze bureaus met uitzicht op de weilanden bedachten ze ruim een jaar gele den dat de Vrienden van Amstel-editie van 2018 groter dan ooit zou worden. Het tweetal - Hofman van organisatiebureau Tribe, De Liefde de afgevaardigde van de bier brouwer-twijfelde wel: veertien shows zou het maximale vergen van de mogelijkheden in Ahoy. Maar veertien shows betekende nog iets anders: met zo'n 190.000 toeschouwers zou Vrienden van Amstel het grootste Nederlandse muziekeve nement van dit jaar zijn. De aarzeling bleek onnodig: de eerste negen Gainsbourg in Paradiso Heche gescheiden Ik verbaasde me er tijdens het kijken over Maar goed, dat geheel terzijde. Terug naar (49, foto) maakt bekend dat Stefan Raatgever —Manuëla Kemp, ex-gastvrouw In een kantoor nabij Ouderkerk aan de Amstel zaterdag 13 januari 2018 MUZIEK De Franse zan geres Charlotte Gainsbourg (foto) komt naar Nederland. Ze treedt op 24 maart op in Paradiso. Gains bourg maakte ook furore als actrice en werd diverse keren bekroond, onder meer op het Filmfestival van Cannes. FILM Actrice Anne Fleche (48, foto) en haar collega James Tupper (52) hebben na meer dan tien jaar een punt achter hun relatie gezet. „We zijn van plan onze twee prachtige jon gens in liefde en harmonie te blijven opvoe den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24