'Belegger van koninklijk geld pleegde fraude' Nederlandse suikerstroop krijgt Europese erkenning E 21 Een muntje in de meter De prepaid-energie helpt huis houdens met betalingsproblemen bewuster te worden van hun stroomgebruik, denken Stedin en de rest. Ook voorkomt het verdere schulden en incassokosten. Maar uiteraard zit er een flink deel ei genbelang in. Het met mailtjes, brieven, aanmaningen, telefoon tjes en uiteindelijk deurwaarder aanpakken van wanbetalers kost energiebedrijven miljoenen. Hoge verwachtingen Daadwerkelijk afsluiten duurt minstens een halfjaar en is nog lastiger. „Afsluiten is een ingrij pende gebeurtenis, die de situatie van een gezin alleen maar verer gert", zegt De Lange van Stedin. Veel schuldenaren werken boven dien niet mee, waardoor de politie en een gerechtsdeurwaarder moe ten worden ingeschakeld. Mede hierdoor sluiten leveran ciers en netbeheerders op 90.000 beëindigde contracten jaarlijks slechts 10.000 huishoudens af. Liever kiezen zij een minnelijke oplossing. De proef borduurt op die weg voort. Momenteel doen tientallen huishoudens in Rotter dam en Arnhem mee. In de Maas stad draaien Greenchoice en Ste din de pilot, in Arnhem Nuon en Alliander. De verwachtingen zijn hoog. Volgens Greenchoice zijn de eerste resultaten veelbelovend. „Een klant die meedoet, meldt ons dat hij nu veel beter zicht op zijn ge bruik heeft", aldus woordvoerder Martin De Beer. „Vroeger liet hij apparaten gewoon aanstaan." Voor de proef heeft Greenchoice bestaande klanten benaderd. De leverancier noemt de prepaid energie echter eveneens geschikt voor nieuwe klanten met een wanbetalingsverleden. „Als een nieuwe klant zich bij BETALEN ons meldt, checken wij zijn kre dietwaardigheid. Bij risico op wanbetaling bestaat de kans dat we een borg moeten vragen," zegt De Beer. „Met prepaid erbij kun nen wij twee voorstellen doen. Of je wordt klant, maar dan betaal je vooraf een borg van 200 euro voor stroom en 200 euro voor gas. Of je kiest voor de prepaid-dienst." Schuldhulpvereniging NVVK volgt de proef met interesse. „Wij juichen het toe als aanbieders na denken over hoe zij schuldenaren beter kunnen bejegenen en de in cassokosten laag kunnen houden", zegt voorzitter Marco Florijn. Te gelijk heeft hij de nodige vragen. „Momenteel mogen huishoudens tussen oktober en april - als het koud kan zijn - niet worden afge sloten", zegt hij. „Dit experi ment moet dat wél res pecteren." Verder mo gen gezinnen met kinderen niet zo- maar in de kou staan, stelt hij. Stedin zegt dat prepaid-betalers in elk geval niet zonder energie komen als de temperatuur twee et malen onder de 0 komt. Dat is wettelijk zo bepaald. Enige uit zondering is fraude, bijvoorbeeld wegens het runnen van een wiet- plantage. De NWK stelt dat de energie branche relatief goed omgaat met wanbetaling. „De ervaringen zijn positief en we hebben ook een convenant afgesloten. In andere sectoren is dat soms anders." Energiekosten spelen een be langrijke rol in de schuldenproble matiek, stelt Florijn. „Met wonen en de zorgverzekering zijn gas en licht de drie gebieden die leiden tot probleemschulden als het niet goed gaat." Daan Doorenbos, de advocaat van de in Waalre gevestigde vermo gensbeheerder Box Consultants ontkent dat er sprake is van straf bare feiten. De zaak draait om kickbacks, een soort provisie die beleggingsfond sen aan vermogensbeheerders be talen voor het aanbrengen van nieuwe klanten. In 2014 zijn die be talingen verboden om te voorko men dat vermogensbeheerders het geld van hun klanten onderbren gen bij het fonds dat de meeste pro visie betaalt, in plaats van het fonds dat het beste is voor de klant. Het Openbaar Ministerie be schuldigt Box Consultants en oud directeur Remy M. ervan dat ze de betalingen, zo'n 8 miljoen euro, in eigen zak staken in plaats van door te geven aan de klanten, zoals dat hoort. In 2015 werd M. door de rechter commissaris al eens in hechting ge nomen, een middel dat alleen bij zware verdenkingen wordt ingezet. Daarnaast is er door het OM beslag gelegd op onroerend goed. Prinsessen Doorenbos ontkent dat er strafbare feiten zijn gepleegd. „Tot 2014 was dit de normale praktijk. Dat was ook helemaal niet strafbaar. Sinds 2014 heeft Box Consultants geen kickbacks meer aangenomen." De koninklijke familie heeft of had 51 beleggingsrekeningen bij het bedrijf, onder meer van de prinses sen Christina, Irene en Margriet. Box Consultants heeft ook onder anderen telgen van warenhuisfa- t Box Consultants en oud-directeur Remy M. zouden zo'n 8 miljoen euro hebben verduisterd milies Vroom en Dreesmann en voormalig World Online-top- vrouw Nina Storms als klant. Het is nog onduidelijk of het OM het tot een rechtszaak laat komen. Behalve een rechtszaak kan het ook zijn dat het OM een transactie, een boete, aanbiedt. Of de zaak kan ge seponeerd worden. Het OM neemt binnenkort een besluit om al dan niet te gaan vervolgen. Valse beschuldiging Doorenbos noemt het 'bizar' dat het OM sowieso een onderzoek is gestart. Volgens hem is de zaak aan het rollen gekomen door een valse beschuldiging in een brief die zoge naamd van de Amerikaanse belas tingdienst IRS zou komen. „Die briefis geschreven door oud-boek houder Rene Hogers", zegt Doo renbos. „Dat heeft hij ook toegege ven in de rechtbank." De beschuldigingen in de brief slaan helemaal nergens op, volgens Doorenbos. BRUSSEL Suikerstroop, een be langrijk ingrediënt van typisch Nederlandse producten als de Groningse kruidkoek of de Lim burgse zoervleisj, gaat voortaan met een Europese erkenning door het leven. Brussel voegde het zoete goedje gisteren toe aan zijn spe ciale kwaliteitsregister Gegaran deerde Traditionele Specialiteit (GTS). Suikerstroop, ook populair op de pannenkoeken, mag voortaan worden verkocht met de vermel ding 'traditioneel Nederlands product' op het etiket. Volgens de Europese Commissie gaat het eigenlijk om een rest- product, want suikerstroop is het goedje dat overblijft bij de pro ductie van bieten- of rietsuiker. Suikerstroop wordt gebruikt in Limburgs zoervleisj Het smaakt zoet, dankzij zijn nog steeds zeer hoge suikerge halte (zeker 70 procent), maar ook ietwat zoutig door de mine ralen en andere bestanddelen uit de bieten of suikerriet. Jouw verbruik üatflji) zaterdag 13 januari 2018 GO Via internet kan het ener gietegoed worden opge waardeerd. Binnen enkele minuten is er weer gas en stroom. De prepaid-energie lijkt op de gas- en elektrici teitspenning van weleer. In veel meterkasten was in de vorige eeuw een muntmeter ingebouwd en betaalden gezinnen voor stroom en gas door er een muntje - eerst echt geld en later speci aal geslagen energiepennin gen - in te gooien. Idee was ook toen te voorkomen dat huishou dens grote be talingsachter standen opliepen bij hun energiebedrijf. De gaspenning deed tot in de jaren 60 dienst, de stroompenning zelfs tot in de jaren 70, met name in achterstandswijken. De muntjes verdwenen gelei delijk na de oorlog toen Nederland steeds welva render werd en de gasbel in Slochteren werd ge vonden. Ook de komst van de geiser en de gas kachel speelden mee. Die verwarmingswijze ver eiste een continue gastoevoer. Het Openbaar Ministerie ver denkt een exclusieve vermo gensbeheerder, die onder anderen leden van het Koninklijk Huis onder zijn klanten heeft, van fraude en valsheid in ge schrifte. Peet Vogels Waalre Prinses Margriet heeft of had een rekening bij Box Consul tants. FOTO ANP Jouw tegoed WintetSpAien-(epood

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21