1 3 O DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 20 PREPAID WANBETALERS Het lijkt een stap terug in de tijd: vooraf betalen voor energie. Netbeheerders en energiebedrijven hopen dat de moderne 'penning' helpt schulden tegen te gaan. Vanochtend presenteert de FNV haar plan voor een soci aal Nederland tot 2021. „Een Nederland waarin niemand op groeit in armoede doordat ouders geen of onzeker werk hebben", al dus de FNV. Belangrijkste speer punt: een einde maken aan de doorgeslagen flexibilisering door flexwerk 40 procent duurder te maken. Het zijn ronkende zinnen. Ze gaan er straks bij de FNV-aanhan- gers vast in als zoete koek. Maar wie stilstaat bij deze zinnen, reali seert zich dat dit helemaal geen zoete koek is. Het is een vat vol te genstrijdigheden. Zelfs de zojuist opgestapte vicevoorzitter Mariëtte Patijn, superslimme vrouw, lijkt niet in de gaten te hebben dat er een fundamenteel conflict zit inge bakken in deze doelstelling. Zij denkt dat de eeuwige ruzie over de strategie 'hoe in dat sociaal Neder land te komen', het probleem is. Maar ze vergist zich. zekere vaste werknemers én onze kere flexwerkers. Die twee groepen hebben niet dezelfde belangen. Sterker: hun belangen staan lijn recht tegenover elkaar. Neem bijvoorbeeld loonstijging. Loonstijging voor de vaste mede werkers maakt de mensen - vaak jongeren - in de flexibele schil rela tief aantrekkelijker, want goedko per. Nieuwe vaste banen worden daardoor uit de markt geprijsd. De enigen die daarvan profiteren zijn degenen die al vast werk hadden: lieve mensen met grijs haar en een aversie tegen digitalisering. Daar omheen trekken bedrijven steeds Q. D meer jonge flexkrachten aan. En zie daar, de flexibele schil groeit ter wijl de vaste kern, vergrijzend, maar welvarend, krimpt. FNV gooit het nu over een an dere boeg: flexibele arbeid moet veel duurder worden. Dat klinkt sociaal naar die flexwerkers, maar die krijgen echt niet 40 procent meer loon. Veel waarschijnlijker is dat er 40 procent minder flexwer kers worden aangesteld. De FNV hoopt dat de werkgever dan zegt: Beste FNV, de flexibele schil is er en blijft er 'ok, als deze flexkracht zo duur wordt, dan geef ik hem wel een vast contract'. Totaal onrealistisch. De flexibele schil spreekt niet met één stem, en kan daar ook las tig toe gedwongen worden. Daarbij is er daar de enorme groep zzp'ers die er niet aan moet denken in loondienst te komen. En dat alle maal nog los van de toegenomen automatisering die de onderhande lingspositie van werkgevers ver sterkt. De FNV staat niet alleen in deze impasse. In heel Europa proberen vakbonden krampachtig te doen alsof de flexibele schil een ver schijnsel is dat gewoon kan worden weggesneden. Maar beste FNV, de flexibele schil is er en blijft er. Als de FNV er voor alle werkenden wil zijn, dan zal ze haar oude zelf moe ten kannibaliseren. Zekerheid voor iedereen (tegen ongeveer dezelfde kosten) betekent minder zekerheid voor vast en meer zekerheid voor flex. Dat gaat de FNV-achterban, goeddeels vaste krachten, voorlo pig niet accepteren. En dus rest de FNV slechts 'verelendung'Pas als er meer werkenden zijn die iets te winnen hebben in plaats van te verliezen bij een FNV voor allen, dan kan de wal het schip keren. Dan is een FNV voor een sociaal Nederland reëel. Arcelor Mittal Takeaway. com Avantium I nergiebedrijven Green- choice en Nuon lanceren samen met netbeheer- .ders Alliander, Stedin en Ide Energiebank Neder land een prepaid-energiedienst, waarbij wanbetalers pas gas en licht krijgen als ze tegoed kopen. Zo hoe ven ze niet tegen hoge kosten wor den afgesloten. De dienst start als proefin Rot terdam en Arnhem en werkt zoals een prepaid-telefoonabonnement. Gezinnen krijgen een kastje naast hun slimme meter en kopen ver volgens tegoed in. Er volgt een sms of e-mail zodra het energiesaldo opraakt. Via een online webportal kunnen ze opwaarderen. „Binnen minuten is er weer gas en stroom," zegt Koen de Lange van netbeheer der Stedin, actiefin Zuid-Holland en Utrecht. „Een schakelaar in de meterkast zet op afstand de ener gietoevoer aan- en uit." Online valt het actuele saldo con tinu te monitoren. De software schat op basis van het actuele ge bruik voor hoeveel dagen een huis houden nog gas en licht heeft. Afsluitingen Prepaid betalen voor energie geeft leveranciers een nieuw instrument in de strijd tegen wanbetaling. Jaar lijks worden in Nederland 90.000 energiecontracten beëindigd we gens niet betalen van de rekening. „Ondanks de aantrekkende econo mie zien wij het aantal afsluitingen in ons werkgebied maar licht da len", stelt De Lange. Alleen al in Rotterdam zijn er 27.000 huishoudens die zulke hoge schulden hebben dat zij die niet meer kunnen aflossen. Jaarlijks sluit Stedin ruim 360 Rotterdamse huishoudens af. Een klant die meedoet, meldt dat hij nu veel beter zicht op zijn gebruik heeft @sandraphlippen Sociaa Het probleem is dat de FNV er voor alle werkenden wil zijn: Bravo Europa! Brussel dwong KLM plek te maken voor Norwegian, waardoor we nu super goedkoop naar New York kunnen. Bezorgen Het is vech ten tegen de bierkaai voor horecaondernemers die eerst gepaaid en nu leeggezogen worden door bezorgplatforms als lens en Thuisbezorgd. lil lil Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 13 januari 2018 GO De staalfabri kant profiteert van stijging staalprijs. De oliereus wordt genoemd als mogelijke koper van Eneco. iü% De slechte omzetcijfers dreunen nog na. m De bouw van een fabriek voor bioplastics wordt jaren uitgesteld. O Vooraf betalen, ook voor je energie David Bremmer Arnhem A Naast de slimme meter komt een kastje te hangen voor het prepaid betalen, fotosliander —Martin de Beer, Greenchoice

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20