Paul de Leeuw Epilepsie achter het stuur is toegestaan Toxicologisch rapport toont alcohol in bloed Bruinsmaaan 19 Najaar zonder aanvallen en neurologische test De Amerikanen komen binnen en tien minuten later sjoelen ze mee Ik gun ieder gezin met pubers een sjoelbak. Ook de ge meente Wijk bij Duurstede, die 8.440 euro beschikbaar stelt aan zijn jongeren omdat het zo rustig is gebleven tijdens de nieuwjaarsnacht. Voor 75 euro heb je al een sjoelbak. Kunnen de jongelui lekker op tekeergaan. Onhandelbare pubers? Geen fietslijm! Sjoelen! Oké, als ze bru taal de fik erin steken, moeten ze een nieuwe kopen. Met oudejaarsavond zijn we uitgenodigd door vrienden in New York. Maar zonder sjoelbak kun je het jaar niet uitluiden, dus laten we via Canada een sjoelbak naar ons verblijf in New York sturen. Maar hoe krijgen we dat ding in het huis van onze vrien den, die zo'n 20 minuten bij ons vandaan wonen? Buiten zijn er sneeuwstormen, dus lopen is een slecht idee. Met een taxi is ook geen optie, want leg zo'n nurkse taxichauffeur maar eens uit wat je wilt vervoeren. Het rammelt aan alle kanten, en wat zit er in die mysterieuze houten bak waar alleen maar II,III.IIII en I op staat? Een link met terrorisme is tegen woordig snel gelegd. Langs ons appartement komt regelmatig een bus. Misschien is dit de oplossing? Nee, toch niet; vanwege de ijzige kou zijn de bussen gestopt met rijden. Dus vertrekken we zonder sjoelbak naar onze vrienden en wordt het toch nog een heel ge zellige avond. Is de sjoelbak ongebruikt te ruggezonden naar de Cana dese webshop? Niks ervan. Door de sneeuwstormen gaat luchthaven JFK op slot en wor den we gedwongen om twee ex tra dagen door te brengen in New York. Dat is geen straf. Alleen is mijn man een van die twee dagen jarig en op zijn verjaardag zou den we thuis zijn. Daar liggen ook alle cadeaus. Mijn man vindt het geen probleem, maar het is toch lullig jarig worden. Een ver jaardag zonder cadeaus is als Kim Holland zonder seks. In een restaurantje vieren we het 12-uurmoment. Daarna ke ren we huiswaarts. Geen ca deaus, dus wat gaan we verder doen? Waarop mijn man roept: „Ik wil sjoelen!" Onze puberzo nen, die via hun mobieltjes al weer contact zoeken met Neder land, waar het al ochtend is, zuchten: „God, die goede gekke ouwe tijd altijd maar weer." Mijn man geeft niet op. „Ik ben jarig, dus ik mag het zeggen." Zo sjoelen we rond 1 uur in de nacht met op de achtergrond de lievelingsmuziek van de jarige, Morrissey. Door die muziek word ik onredelijk agressief en zo fana tiek dat de vonken er vanaf vlie gen. Tot er op onze deur wordt geklopt. De naaste buren vragen zich in af wat we in godsnaam doen. Zo'n lawaai! „Sjuulbaking", zeg ik. Flauw, maar hoe leg je Amerikanen die bak met dertig stenen uit? Ze komen binnen en tien minuten later sjoelen ze mee. Ik kijk naar m'n man. „Top- verjaardag. Je hebt zelfs verjaars visite." Julia H. reed twee mensen dood toen ze een epileptische aanval achter het stuur kreeg. Ze mocht haar eerder ingenomen rijbewijs terug, omdat ze aanvallen verzweeg. De 52-jarige Julia H. uit Rockanje hoorde eergisteren zes maanden cel eisen vanwege het feit dat ze on danks epileptische aanvallen maar bleef autorijden. Met fatale gevol gen. In 2014 kreeg ze een aanval achter het stuur en reed ze twee mensen die langs de weg liepen dood in Hellevoetsluis. Hoewel ze haar aanvallen deels verzweeg, bevreemdt het veel mensen toch dat ze überhaupt een rijbewijs had. Dat ze epilepsie had, was immers wel bekend. Irene Heidens van het Centraal Bureau voor de Rijvaardigheid (CBR) kan dat uitleggen: „Na je eer ste epileptische aanval, mag je daarna eventueel weer rijden als je minstens een halfjaar geen aanval hebt gehad. Eerst raadplegen wij dan een neuroloog en die gaat be palen of je weer rijgeschikt bent om de weg op te gaan. Daarna nemen wij een besluit." „Als je méérdere aanvallen hebt gehad", vervolgt Heidens, „moet je eerst een jaar lang zonder aanval zijn voordat je weer de weg op mag. De kans op een nieuwe aanval ver kleint namelijk met de tijd. Maar ook dan moet je eerst langs een neuroloog. „Die neuroloog geeft ons allerlei informatie over je aandoening en je medicijnen. Pas daarna krijg je je i In de wet staat, dat je als automobilist ander verkeer niet in gevaar mag brengen rijbewijs terug, met een aanteke ning: code 105. Die code geeft aan dat je geen rijles mag geven en niet beroepsmatig personen mag ver voeren. Maar zelf rijden mag dus wel, als je verder geen andere ge vaarlijke aandoening hebt." Met epilepsie autorijden mag dus, als een neuroloog de risico's maar als zeer laag heeft ingeschat. Het CBR benadrukt daarbij dat in de wet staat dat je als automobilist ander verkeer niet in gevaar mag brengen. Toch is het niet wettelijk ver plicht na een epileptische aanval naar de dokter te gaan. „Maar", zegt Heidens, „dat doet normaal gespro ken iedereen. En elke arts zal je er dan op wijzen dat je even niet mag autorijden en dat je eerst naar het CBR moet om te vragen of je weer de weg op mag." Ook het rijbewijs van Julia H. was al eens ingenomen. Door te ver zwijgen dat ze aanvallen had gehad, kreeg ze het roze pasje weer terug. „Dat mag dus niet", zegt Heidens. „En daarom is ze ook voor de rech ter beland. Want iedereen heeft nu in haar geval kunnen zien hoe le vensgevaarlijk het is." Het alcoholgebruik was tot op he den nog niet aangetoond. In het bloed van Remon zijn vooralsnog geen sporen van andere verdo vende middelen gevonden. De uit slag van het toxicologisch onder zoek geldt als een voorlopige uit slag. De komende tijd wordt er door het NFI nog specifieker onderzoek gedaan. De resultaten daarvan wor den volgende week verwacht. Remon Bruinsma verdween in de nacht van 30 november op 1 de cember 2017 na een avond stappen in Leeuwarden. Hij werd voor het laatst gezien toen hij 's nachts rond 02.00 uur een kroeg aan de Leeu warder Nieuwestad verliet. „Hij leek redelijk dronken", vertelde zijn tweelingbroer Alex achteraf, die zijn broer op camerabeelden be keek. „De politie heeft hem erop ge wezen dat ze wel een taxi wilden bellen. Of hij moest zelf naar huis gaan. Hij antwoordde dat hij het wel zelf zou regelen." Remon zou bij een klasgenoot blijven slapen, maar kwam daar nooit aan. Zijn telefoon werd later bij een filiaal van C&A in de buurt teruggevonden. Van Remon ont brak sindsdien - ondanks inten sieve zoektochten door de politie, zijn familie, vrienden, bekenden en vrijwilligers - ieder spoor. Het lichaam van Remon werd uiteindelijk pas op nieuwsjaarsdag gevonden, een maand na zijn ver missing. Een voorbijganger ont dekte het stoffelijk overschot in de Noorder Stadsgracht, ter hoogte van de Noorderbrug in Leeuwar den, zo'n tien minuten lopen van de plek waar hij voor het laatst is ge zien. De politie gaat er vanuit dat Remon verdronken is. Tijdens de sectie op het lichaam is geen in- en uitwendig letsel aangetroffen, waardoor de doodsoorzaak passend is bij verdrinking. De moeder van Remon heeft op Facebook aangegeven dat de familie met een advocaat een eigen onaf hankelijk onderzoek in wil stellen. „Wij zijn het onze Remon verplicht om alles grondig uit te zoeken hoe hem dit allemaal kon gebeuren", schrijft ze. De reden voor het on derzoek is dat de nabestaanden ze ker willen weten dat er niets over het hoofd wordt gezien. zaterdag 13 januari 2018 GO Sjuulbaking Victor Schildkamp Rockanje De epilepsie-aanval van Julia H. werd twee Polen, die door haar werden aangereden, noodlottig, fotojohn bert In het bloed van de 19-jarige Remon Bruinsma uit Zwaag- westeinde is alcohol aangetrof fen. Dat meldt de politie Fries land. Al langer werd vermoed dat Remon, die op 1 januari dood werd gevonden, gedronken had. Bonne Kerstens Leeuwarden Remon Bruinsma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19