Raadsman in verlegenheid door cokebroer Nederlandse toeristen veroveren al spelevarend harten van Thai 15 Advocaat trekt zich terug uit zaak waardoor mensen langer zelfstandig kunnen zijn. Ik ben een technolo gisch optimist." „Ja, dat is beroepsdeformatie. Als ik een schaaltje vissalade in de super markt zie en er staat achterop: ge mengde vis, dan gaan bij mij alle alarmbellen rinkelen. Want dat komt dan uit de Atlantische Oceaan, de Stille Oceaan en de Indische Oceaan. Dat is dus heel veel heen en weer ge vlieg van dingen. Ik zeg niet dat je het niet moet eten, maar ik ben wel voor bewust consumeren. Als ik mensen vraag of het beter is sla in een plastic zakje te kopen of een losse krop sla, kiezen de meeste mensen voor die krop sla. Want dat ervaart men als natuurlijker. Maar tegenwoordig is dat plastic biologisch afbreekbaar en zit in die plastic zak een gasmengsel, waardoor de sla minder snel bederft. Als je thuis de sla wast, dan doe je de kraan aan en je houdt al die blaadjes eronder en verspil je veel meer water dan als je dat centraal doet op een band in een verwerkingsbedrijf. Dat water daar kan ook nog eens herge bruikt worden. En de sla wordt veel beter afgesneden." Trots is belangrijk, zodat jonge generaties boer willen worden om de wereld te voeden „Dat klopt. Volgens de laatste schat tingen zijn er aan het einde van deze eeuw 11,5 miljard mensen. We heb ben er nu 7,2. Van die 11 miljard zul len er 4 miljard in Afrika zitten. Daar loopt de productie nu al ontzettend achter. We moeten meer voedsel pro duceren, in een situatie waarin steeds minder mensen op het platte land willen werken. Je moet het bo vendien duurzaam en milieuvrien delijk doen. Dat betekent echt een re volutie in bijvoorbeeld dingen als de inzet van robots in de landbouw." „Ja, maar u heeft geen zin om 75.000 keer te buigen om op een hectare grond plantjes rijst te planten. De mensen daar ook niet. Twee derde van de wereldbevolking woont al in steden. Die gaan echt niet terug naar het platteland." „Nou, het gaat er heel anders uitzien. Zoals jonge boeren hier heel trots kunnen zijn omdat ze de meest ge avanceerde tractor hebben, zul je dat daar ook zien. Je bent nu een beetje een loser als je nog in de landbouw blijft. Zo ervaren ze dat." „Er zijn hele gebieden waar boeren zoons en boerendochters het bedrijf van hun ouders niet willen overne men. Dat is een grote tragedie. Dat leidt tot een ongelooflijke leegloop op het platteland. Als we meer voed sel willen produceren, moeten we daar iets aan doen. Trots is belang rijk, zodat jonge generaties boer wil len worden om de wereld te voe den." „Slechte behandeling van dieren is onacceptabel. Ook ik zou het leuker vinden als die dieren in een weide zouden lopen. Maar aan weidegang zitten ook andere kanten. In een ge sloten stal kun je broeikasgassen be ter opvangen en kun je de luchtwas- sers inzetten. De vraag is welk type productie wij willen. Dat is een maatschappelijke afweging." „Ik geloof in een permanente dia loog met de samenleving. We heb ben een rol die veel groter is dan Ne derland. We hebben een verant woordelijkheid voor de wereld. We kunnen niet in een isolement leven, wetende dat er zo veel mensen niet voldoende te eten hebben, geen kan sen hebben. Het is een kwestie van fundamentele solidariteit dat wij onze kennis, onze kunde, inzetten voor de rest van de wereld. En niet uit een simplistisch eigenbelang omdat anders al die migranten uit Afrika hier komen. Dat is me te plat vloers." De universiteiten hebben afge sproken dat er meer vrouwelijke hoogleraren worden aangesteld. Het streven is 25 procent in 2020. Wageningen Universiteit is er nog niet. Wat doet u daar aan? „We werken er heel hard aan. Dit is natuurlijk een mannenbolwerk van de eerste orde geweest. Op de op richtingsfoto's zie je zeventien man nen langs de trappen van het Wa- geningse stadhuis. Toen Wagenin gen 75 jaar bestond, was ik hier zelf hoogleraar. Als je héél goed kijkt op een foto die toen gemaakt werd, zie je één baret met een oorbelletje er onder en dat was ik. Toevallig waren er toen twee vrouwelijke hooglera ren, maar ik was de enige op die foto. Dat is erg veranderd. Ik heb net te gen een van de directeuren gezegd: ik wil eigenlijk geen lijst met sollici tanten zien als niet de helft van di verse afkomst is. Kom niet weer aan met een witte man van boven de 50 die in Wageningen gestudeerd heeft. Het zal nu ook veel sneller gaan. De helft van de studenten in de vakgebieden zijn meisjes. Het gaat mij echter om diversiteit in de ruimste zin, om verschil in etnische afkomst en cultuur, niet alleen om man-vrouw verhoudingen." „Ik ben erg gemotiveerd om nog een aantal jaren in Wageningen door te gaan. De veranderingen waar ik voor sta zijn nog niet af." Strafpleiter Cem Polat timmert aan de weg bij het gerenommeerde Guarda Ad vocaten in Breukelen. Wat weinig men sen weten, is dat zijn oudere broer Sinan actiefis in de onderwereld. In november werd hij door de Amsterdamse politie ge arresteerd. Sinan wordt verdacht van be trokkenheid bij een partij van 100 kilo co caïne, die samen met zes handvuurwa pens in Amsterdam werd gevonden. De politie deed die cocaïnevangst nadat de doorgesnoven kickbokser Ümit K. op 10 november 2016 een spontane biecht deed op het bureau. „Ze willen me ver moorden", zei K., die vervolgens vertelde dat er 100 kilo cocaïne en een aantal pis tolen bij hem thuis lagen. Hij zei al meer dan drie jaar te werken voor een geoliede drugsorganisatie. Meteen daarop werd hij aangehouden. Nadat K. zijn roes in de cel had uitgesla pen, beriep K. zich op zijn zwijgrecht. Daarna vroeg hij om advocaat Sanne Schuurman of zijn kantoorgenoot Cem Polat. Afgelopen juni werd hij veroor deeld tot zes jaar cel. De arrestatie van Sinan Polat roept vra gen op over de rol van Guarda Advocaten. Wist het advocatenkantoor dat Sinan be trokken was bij de drugszaak als Ümit K? Lopen er belangen door elkaar heen? Is K. wellicht geadviseerd zijn mond te hou den om Sinan uit de wind te houden? Ad vocaat Schuurman spreekt alle suggesties met klem tegen. „Sinan is al jaren een cliënt van mij, al voordat Cem hier kwam werken. Toen dat aan de orde was, heb ik met Sinan afgesproken dat ik hem van wege de familiaire band in sommige za ken niet zou bijstaan. Dat is nu voor het eerst aan de orde. Het is verder nooit een belemmering geweest. Cem is een talent volle advocaat, die los van zijn broer zijn klantenkring heeft opgebouwd. Sterker nog, als hij of zijn familie een cliënt privé kent, doet hij de zaak liever niet." Schuurman ontkent K. te hebben aan gezet zich op zijn zwijgrecht te beroepen. „Hij zweeg al zes dagen voor ik hem sprak. Hij wist niet meer wat hij in eerste instantie tegen de politie had verklaard." Wij wilden niet dat de advocaatkeuze een onderdeel zou worden van het proces Pas na de arrestatie van Sinan Polat, af gelopen november, zegt Schuurman van de politie te hebben vernomen dat hij ge- linkt wordt aan dezelfde partij cocaïne als Ümit K.. „Ik heb me meteen teruggetrok ken als advocaat van Ümit K. toen hij op nieuw verdacht werd", zegt Schuurman. „Sterker nog, er kwamen meer verzoe ken om bijstand binnen van medever dachten. Ook van Sinan", vervolgt hij. „Die verzoeken hebben we alle doorver wezen, hoewel we daartoe niet verplicht waren. Er is geen regel die ons verbiedt fa milieleden bij te staan. Wij wilden alleen niet dat de advocaatkeuze een onderdeel zou worden van het proces." BANGKOK Een spon tane actie tijdens een hoosbui in Thailand heeft drie twintigers uit Almere 'wereldbe roemd' gemaakt. Een filmpje dat toeschou wers van het ronddob berende, balletje gooi ende trio maakten, haalde de Thaise televi sie en werd wereldwijd via sociale media ge deeld. Jamie van der Jagt (24), Thomas de Ruiter (22) en Brian Duker (22) kunnen het nog nau welijks geloven. „We waren een heuse attrac tie. Alsof we optraden in een circus", zegt de oudste van de drie over de telefoon vanuit het eiland Koh Tao. Van der Jagt arriveerde donderdag vanuit Ne derland in Thailand en voegde zich bij zijn twee vrienden op het eiland Koh Samui. „Opeens begon het gi gantisch te hozen. Na een kwartier stonden we al tot onze enkels in het water. We besloten naar ons hotel te gaan, maar zagen op een na bijgelegen kruispunt zo veel water staan, dat een van mijn vrienden riep: laten we zwem banden kopen bij de winkel op de hoek en dan dobberend een bal letje overgooien. We hadden onze zwem broeken toch al aan. Binnen de kortste keren stonden er een stuk of 50 toeschouwers", zegt Van der Jagt. „Hart stikke leuk, maar na een poosje voelden we ons een beetje opgelaten. Terwijl wij aan het spe levaren waren, hadden automobilisten steeds meer moeite om door de watermassa te ko men. We besloten hen een handje te helpen met duwen en op het droge zetten. Toen kre gen we applaus van onze toeschouwers." zaterdag 13 januari 2018 GO bestrijdt Let u zelf goed op wat u eet? De landbouw zal nog hogere pro ducties moeten halen om alle men sen te voeden. Er zijn toch landarbeiders genoeg? Zien we straks op die rijstvelden allemaal robotjes buigen? Is dat zo? Hoge productiviteit heeft ook keerzijden, zoals megastallen. Hoe kijkt u daarnaar? U heeft invloed. Hoe wilt u die gebruiken? U bent 65. Tot hoe lang wilt u nog aanblijven? Een heikele kwestie op een advoca tenkantoor. De broer van strafpleiter Cem Polat werd onlangs opgepakt in verband met een grote cocaïne vangst. In diezelfde drugszaak stond Cems kantoorgenoot Sanne Schuur man een verdachte bij. Koen Voskuil Paul Vugts Breukelen —Advocaat Sanne Schuurman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15