Zonnestroom laat ook conf ettikanon werken Aanleg 'nieuw' Hof stap dichterbij Desnoods naar Hof in Straatsburg om badkamerraampje Word ook krantenbezorger! AD m ED IN dS m 7 Scholieren krijgen lesje 'technische duurzaamheid' zv Apparatuur in brandweerwagens, maar ook computers, verlichting en verwarming in gebouw De Koegors in Terneuzen vreten stroom. Zoveel dat zelfs 744 zonnepanelen op het dak niet genoeg zijn om het helemaal van stroom te voorzien. De zonnepanelen leveren wél een flinke bijdrage aan de stroomvoor ziening van De Koegors; evenveel als voor het verbruik van 57 huis houdens van vier mensen in een jaar. Zelfs bij dikke mist, zoals gis teren. Vanaf de grond is het grote zon nepanelenpark niet te zien, maar vanaf het bakje op de hoogwerker kregen twee uitverkoren leerlin gen van de Antoniusschool in Axel en van de 'vakmanschapsroute' van het Centrum voor Toptech- niek een fraai uitzicht op de zee van zonnepanelen én op de wind turbines in de omgeving. Rode knop Sven de Bakker (11) en Martijn van Loon (15) mochten samen met wethouder Frank van Hulle van Terneuzen de rode knop indruk ken waarmee het zonnepanelen park en de confettikanonnen in werking werden gezet en de toe kijkende klasgenoten werden be dolven onder de confetti. Toen het drietal weer veilig op de grond stond kwam de solarauto van de Technische Universiteit Eindho ven voor gereden. Jaloers keken de leerlingen toe toen Sven en Mar tijn ook nog mochten instappen voor een ritje. De gemeente heeft nog meer plekken op het oog voor zonnepanelen Chauffeur Tommie Perenboom, student industrieel design aan de TUE, legde aan de aanwezigen uit dat de auto in 2015 nog heeft mee gedaan aan de World Solar Chal- lenge. De studenten zijn inmid dels hard bezig om een dergelijke auto voor de consumentenmarkt te ontwikkelen. De leerlingen van de Axelse school en de middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen kregen gis teren een inkijkje in wat techniek hen te bieden heeft en in wat de gemeente Terneuzen allemaal doet op het gebied van duurzaam heid. De inspanningen blijven vol gens Van Hulle niet beperkt tot dit ene zonnepanelenpark; de ge meente heeft nog meer plekken op het oog voor zonnepanelen. Ook met het verduurzamen van wijken en woningen gaat Terneuzen de komende jaren verder. Zo is de wijk Lievenspolder al gasloos. Voor Martijn van Loon, nu nog leerling van De Rede, en zijn leef tijdgenoten was het bezoek aan De Koegors een mooie gelegenheid om zich te oriënteren op een ver volgstudie. Martijn voelt wel wat voor de studie installatie-, elektro- en procestechniek; wie weet een toekomstig installateur van zon nepanelen. Het kan nu relatief vlug gaan met de herinrichting van het Hof te Zandeplein. Dat moet hét cen trum van Kloosterzande wor den. De leden van de raadscom missie Ruimte vergaderen dinsdag 23 januari over het werk en dan kan volgend jaar worden begon nen. Het is de bedoeling dat er win kelpanden, parkeerplaatsen en en kele tientallen huur- of koopwo ningen komen. Voordat de werken kunnen beginnen, moet mechani- HetHof te Zandeplein moet hét centrum van Kloosterzande worden satiebedrijf Weemaes het Hof te Zandeplein verruilen voor bedrij venterrein Hoek en Bosch, waar de gemeente Hulst grond in eigen dom heeft. Dat kan pas zodra het bestemmingsplan daar gewijzigd wordt, maar dat is vermoedelijk binnen een paar maanden gepiept. Weemaes betaalt bijna vijf ton voor de nieuwe locatie van bijna tienduizend vierkante meter. Op zijn beurt koopt Hulst de ei gendommen van het mechanisa- tiebedrijf voor 1.370.000 euro. Zo dra de opstallen gesloopt zijn en een bodemonderzoek is uitge voerd, kan de bouw van het 'nieuwe' Hof te Zandeplein begin nen. De gemeente gebruikt voor de bouw een miljoen euro uit het potje met compensatiegeld, dat Hulst kreeg voor het onder water zetten van de Hedwige. Hoe klein het raampje ook is, het zat er al sinds 1994 en daarom heeft buurman Cees Hamelink het recht verworven op licht en lucht in zijn badkamer, zo oordeelde de Middel burgse rechter in een kort geding dat Hamelink aanspande. Nieuwendijk 13 was een verkom merde jarendertigwoning met een Franse kap. Het pand werd vorig jaar grondig verbouwd door Nicolai Ciusu, vriend van de eigenaresse van de woning. De Franse kap waar het kleine badkamerraampje op uitkeek werd een zijgevel van een rechthoekig huis. Hamelinks raam pje werd dichtgetimmerd. De buurvrouw krijgt dertig da gen de tijd om er voor te zorgen dat hij weer licht en lucht door zijn raampje krijgt, zo niet dan volgt een dwangsom van vijfhonderd euro per dag met een maximum van 50.000 euro. Daarnaast oordeelde de rechter dat alle constructies die onrechtmatig tegen Hamelinks buitengevel werden bevestigd, weer verwijderd moeten worden. Volgens de rechter mocht de bou wer niet zonder toestemming ge bruikmaken van het stuk buitenge vel dat in de oude situatie niet ge deeld werd. Ook hier krijgt de eige naar een maand de tijd, waarna eenzelfde dwangsom volgt. Cees Hamelink is dik tevreden met de uitspraak. „We kregen op Wij kregen op alle punten gelijk. Hier gaat de champagne open alle punten gelijk van de rechter. Hier gaat de champagne open." „We gaan in beroep, dat is zeker", zegt Nicolai Ciusu, vriend van de eigenares van de woning, strijdbaar. „Wij hebben alle tijd. Desnoods gaan we naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens in Straats burg." Mijn krantenwijk combineert goed met mijn studie, omdat ik nadat ik mijn kranten heb weggebracht voldoende tijd heb om me op te frissen en naar /jW/KjjL0^,school te gaan. Het is een leuke bij baan meteen goede verdienste." W "n rifeD Een wijk bij jou in de buurt Prima verdienste Gemiddeld 1 tot 1,5 uur per dag (mat/mza) Gratis de krant lezen Minimum leeftijd 15 jaar (afhankelijk van wijkgrootte) TrÖilW (lc\olU«l<i*.i nt Het Parool Meer info en aanmelden: Krantenbezorgen.nl zaterdag 13 januari 2018 Tommie Perenboom (voorop), chauffeur van de solarauto van de TU in Eindhoven, heeft zojuist met wethouder Frank van Hulle een ritje gemaakt, fotocamileschelstraete Pascalle Cappetti Terneuzen Bob Maes Kloosterzande Het dicht timmeren van een klein badkamerraampje in de zij gevel van de buurman kan wel eens heel duur uitpakken voor de nieuwe eigenaar die de wo ning aan Nieuwendijk 13 in Axel verbouwde. Guido van der Heijden Terneuzen - Cees Hamelink, buurman Tabitha krantenbezorger Chroma WEIMO BRABANTS DAGBLAD EIHDHQVEMSDAGBLAD I Illj.1 IIt i.1 UeOieiTl DE STENTOR DE GELDERLANDER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 129