f Bij zeer laag' water valt het koraalrif droog en f wordt de wondere onderwaterwereld zichtbaar .mii' lijk door de jungle, maar dan ineens tus sen metershoge hekken met rollen prik keldraad, wachttorens met posterende soldaten, machinegeweren in de aanslag, en borden die waarschuwen dat indrin gers worden neergeschoten. Toch komen ook Singaporese burgers hier graag slenteren langs strand en waterkant. Het badplaatsje is overzichte lijk: één hoofdstraat met restaurants, één groot hotel, één lang strand, één veer- bootpier en één kuststrook met een golf baan en een trits besloten clubs voor ambtenaren, militairen, zeezeilers en zwemmers. De bevolking van Singapore beschouwt Changi als een vergeten uit hoek en dat is precies de verlokking: er valt niets meer te doen dan niksdoen. Zon, zee, strand, korte broeken en koud bier: dit is het meest ontspannen stukje Singapore. Iets buiten de stad kan het nóg ontspan- nener. Op tien minuten per veerboot van Changi ligt Pulau Ubin, een relatief on gerept, boemerangvormig natuureiland. Een halve eeuw geleden woonden er 2500 mensen, die werkten in de steen groeven - hier kwamen de bouwblokken vandaan voor de moderne stad. Nu wonen er nog 38 mensen, zonder elektri citeitsnet, waterleiding of riolering. Het gemotoriseerde verkeer beperkt zich tot de Landrover van de eilandpolitie, een taxibusje en een paar brommertjes. De geijkte manier om het eiland te verken nen is per huurflets - ook al is het land schap van Pulau Ubin niet bepaald vlak. Op de hoogste heuveltop kijkt een jon gen richting zijn thuisland Bangladesh. Hij kan het net niet zien liggen. Een Australische rugzaktoerist parkeert haar fiets tegen de stam van een kokospalm. Aan het einde van een onverhard pad, bij een lotusvijver waarboven kleurige ge bedsvlaggetjes wapperen, staat de 80 jaar oude tempel Wei Tuo Fa Gong. Er is nie mand te bekennen, totdat de even oude tempelbewaarder tevoorschijn komt. „Kom verder, kom verder! Nee hoor, je hoeft je schoenen niet uit te trekken, wij doen niet zo moeilijk." Wenkkrabben, rankpootkreeften en pistoolgarnalen komen bovendrijven zodra de zee zich terugtrekt. Chek Jawa, de oostkaap van Ubin, wordt omringd Uit thuis Doen door een mangrovemoeras, koraalrif en zoutwaterlagune die bij zeer laag water droogvallen, zodat de wondere onder waterwereld zichtbaar wordt. Dit is de toeristische trekpleister van het eiland. Een bezoek vergt wat planning: gemid deld tweemaal per maand openbaart het natuurverschijnsel zich. Ook op andere momenten is Chek Jawa een fraai natuurgebied. Een 20 meter hoge toren kijkt uit op het bladerdek, waarin met geduld en geluk witbuik- zeearenden, bonte neushoornvogels en witkraagijsvogels te zien zijn. De Bengaalse jongen en het Australi sche meisje zijn twee van de weinige bui tenlanders op Ubin. Het eiland is vooral in trek bij Singaporezen op zoek naar hun geschiedenis. Wekelijks zijn het er zo'n 2500. „Ik moest hierheen van mijn ou ders", zegt een jonge skateboarder op de veerboot. „Ooit was heel Singapore zo, groen en rustig, maar dat was vóór mijn tijd. Mijn ouders wilden dat ik dat verle den een keer zou ervaren. Ik vind het hier prachtig, maar ik snap niet dat mensen nog zo kunnen leven. Leuk voor een dagje, maar ik ben blij dat wij thuis wél airco hebben." <1 wg magazine 43 - i. *r De reis KLM en Singa pore Airlines vliegen dagelijks rechtstreeks van Amsterdam naar Singapore, re tour vanaf circa €600 all-in. Het verblijf Het magazine verbleef tot volle tevredenheid in Village Hotel Katong: ideale locatie, van alle gemakken voor zien en modern ingericht met subtiele Perana- kan-invloeden. 2pk vanaf €110. In Changi: Vil lage Hotel Changi met 4 sterren, 380 kamers en een riante lobby. Prima restau rant, de eet- markt met zijn tachtig kraam pjes is op strui- kelafstand. Pluspunt is het zwembad op het dak met zee zicht. 2pk vanaf €110. stayfareast.com Geylang: De Sins Salvation Tour vindt plaats op vrijdagavond, duurt vier uur, kost €40 (inclu sief eten) en is te boeken bij Betel Box Tours, dat ook een tour door Katong aanbiedt. Changi: De duis tere geschiede nis van het zorgeloze vakantiedorp wordt naast het vliegveld uit de doeken gedaan in het Changi Museum, met beroemde muur schilderingen en een replica van een door krijgs gevangenen ge bouwde kapel. Pulau Ubin: Een kampong huis is gerestau reerd en heringericht in jaren 70-stijl en vertelt het (fic tieve) verhaal van een van de destijds 2500 eilandbewoners. Teek Seng's Place (foto links onder) is ge opend op de 2de en 4de za terdag en zon dag van de maand, 10-14u. Meer info: visitsingapore. com Onze reisreporta ges kunnen (deels) door der den zijn betaald. Deze sponsors hebben geen in vloed op de tekst, de foto's en de vormgeving. Links houden Dé manier om natuureiland Pulau Ubin te verkennen is per huurfiets. Handwerk De rijstdumplings bij Kim Choo worden verkocht in bananenblad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 107