eong Woon Gwee slentert door de lo- rongs, de zijstraatjes van Geylang Road, terwijl hij vertelt over wat het daglicht niet kan verdragen. „Zie je die koket uit gedoste dames op die straathoek? Dat zijn geen vrouwen, maar jongens." Gwee is stadsgids namens het nabij gelegen Betel Box Hostel en kent Gey lang als zijn broekzak. Zo'n tweehonderd bordelen telt de wijk, met elk pakweg een dozijn prostituees, plus massage salons, sekswinkels, karaokebars en ho- tels-met-uurtarief. In een steegje worden blauwe potentiepillen verhan deld, om de hoek staat een groepje man nen te gokken. „Alle zonden zijn hier verkrijgbaar", zegt Gwee. „This is ourpa- radiseofvice." Een paradijs van zedeloosheid, in het welvarendste deel van Zuidoost-Azië: Singapore. Een eilandstaat die wordt gerund als een efficiënt bedrijf en van rand tot rand is volgebouwd met luxeho tels, winkelcentra en wolkenkrabbers. Met een stadspark vol kolossale kunstbo men en een Chinatown waar de antieke huizen tot in de puntjes zijn gerestau reerd. De straat is zo schoon dat je ervan kunt eten. De hele stad is één groot pret park, dat zestien miljoen toeristen per jaar trekt - driemaal het bevolkingsaan tal. Maar neem de metro oostwaarts en je ontwaart een ander Singapore, waar je je waant in het Verre Oosten van weleer: mysterieus en smoezelig. 'Are you hereforfood orflesh?' is in Gey lang een veelgehoorde vraag. De wijk is roemrucht als rosse buurt, maar ook als eetmekka. Bordelen zijn te vinden in de lorongs met even nummers, eettentjes in de oneven zijstraatjes. Ziehier het twee ledige thema van de Sins Salvation Tour die Leong Woon Gwee wekelijks leidt. Eerst de zonden bezien en dan volgt de verlossing - in de vorm van riante porties eten. Van niet te versma den specialiteiten als saté, chilikrab en town, in het centrum van de stad, is inmiddels keurig opgeknapt en de toeris tische hotspot van Singapore - en die kant gaat het nu ook op met de naast Geylang gelegen wijk Katong. Er verrees een groot winkelcentrum, ernaast opende een Ame rikaanse keten twee hotels en er worden appartementencomplexen en een nieuw metrostation gebouwd. Wekelijks opent er wel een nieuw tentje met een vintage-interieur: naar Avenue Café voor een designerhotdog, Ninethirty voor een chocolademartini, of Sinpopo Brand voor burgers en slush- puppy's. An A^ai Affair is een minimalis tisch pijpenlaatje, waar niets anders wordt verkocht dan plastic bekers met acaisap, gojibessen, chiazaad en zo nog wat super- foods. De hemel voor hipsters. Globalisa tie is een gegeven en er is niets mis met hippe tenten, maar een bijwerking van de komst van kapitaalkrachtige jongeren is Wekelijks opent er in de hippe wijk kalong wel een nieuw tentje mei een vintage interieur kokosnasi tot rariteiten als vissenkop- curry, bottenthee en kikkerbillenpap. De titel van de tour is toepasselijk om nog een reden: Geylang is óók de wijk met de hoogste concentratie aan kerken, mos keeën, schrijnen en tempels. Zoals Geylang nu is, zo moet China town pakweg een halve eeuw geleden ook zijn geweest, met traditionele eet huizen, winkels en werkplaatsen. China- wel dat de huren omhoog zijn geschoten, waardoor het ene na het andere familiebe drijf de deuren sluit. Het zijn de overgebleven traditionele zaken die Katong zijn oosterse flair geven. Bij Kway Guan Huat worden op een gloei- endhete plaat flinterdunne deegvellen gebakken voor popiah, de lokale versie van de loempia, gevuld met groenten, vis, garnalen of van alles en nog wat. Chin Mee Chin is hét adres voor een typisch Singaporees ontbijtje van zwarte kopi, een getoast bolletje met kaya (kokosjam) en zachtgekookte eieren. Kim Choo is gespecialiseerd in kueh chang, piramide vormige rijstdumplings in bananen bladeren, volgens stokoud geheim familierecept. Het fascinerendst is Chiang Pow Joss- Paper Trading. Joss-paper is dodengeld, het zijn de nepbankbiljetten die tijdens een Chinees begrafenisritueel worden verbrand om de overledene te eren. Van dat papier worden in de werkplaats aan Joo Chiat Road poppen, fietsen, auto's, huizen en zelfs kastelen gebouwd. Deze 'papierbouwers' zijn kunstenaars: de grootste constructies vergen dagen werk en kosten tot 5000 dollar, die vervolgens in vlammen opgaan, maar dat is dus ook het idee. Madam Chiang leerde het vak in Maleisië, om in Singapore voor zich zelf te beginnen. „Het is een uitstervend ambacht. Jongeren hechten steeds min der waarde aan tradities. Ik geef ons nog een paar jaar, dan is het klaar." Nog wat verder oostwaarts, onder de aanvliegroute van het gelijknamige vliegveld, ligt Changi. Een vakantiedorp aan de Zuid-Chinese Zee, maar wel een atypisch vakantiedorp. Ooit gesticht als vissersgehucht, door de Britten ver bouwd tot luchtmachtbasis, en nu bezet door de landmacht, luchtmacht en marine van de Republiek Singapore. De rit erheen is een tikkeltje intimiderend: Loyang Avenue slingert aanvanke- "h Sun ...ui mi Ti ti iiitmiu magazine 41 Winkelhuizen Katong is dé wijk voor hipsters, maar er staan ook nog traditionele shophouses, zoals in Koon Seng Road. .iit i -y:. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 105