Lekkers van Giphart en meer over cle kook 7 h VOLGEN Blue Monday? Bullshit, ooit bedacht door een Engels reisbureau. Ook wij doen er als makke schapen aan mee, constateert Ronald Giphart. Komende maandag is het wat in de jaarlijkse droevige gang der voorspelbaarheden 'Blue Monday' heet, een quasi-wetenschappelijke punt op de agenda die geldt als 'de meest neerslachtige dag van het jaar'. Het zou de dag zijn waarop veel mensen het dieptepunt van hun winterdepressie berei ken. Zwaarder dan maandag wordt het niet, volgens onheilsprofeten. Wetenschappelijk is Blue Monday reute lende bullshit. Een Engels reisbureau wilde in de winter ooit meer zonreizen verkopen, waarop een foppyscholoog met een fopfor- mule een fopdag bedacht voor een fenomeen dat voor een selectieve groep patiënten wel degelijk bestaat: seizoensafhankelijke de pressie of seasonal affective disorder (SAD). Dat laatste heeft niets te maken met een willekeurige maandag in januari, maar mogelijk met een tekort aan zonlicht in de wintermaanden en een ontregelde biolo gische klok. Het reisbureau gooide alles op een hoop en stelde dat aanstaande maandag voor iedereen veel negatieve gevoelens zouden samen komen: onvrede over nu al verbroken goede voornemens, de zomervakantie die verder dan ooit lijkt en de donkere dagen die steeds korter lijken. Kortom, niet treuren, maar een reisje boeken! Gipharts Depressie wegvreten Uiteraard stortten ook andere commerciële bedrijven en de media zich gretig op deze niet bestaande dag. Er viel weer wat te vie ren, al was het dan zwaarmoedigheid. En er moest natuurlijk weer van alles worden ge kocht! Restaurants ontwikkelden uitgelezen 'happy meals' voor mensen die hun depres sie met Blue Monday lekker willen wegvre ten, en Pizza Hut leverde in Engeland zelfs pizza's met toppings die gelukshormonen als serotonine, dopamine, oxytocine en endor- fine in het bloed zouden verhogen. Helaas koken eten Van plan om dit jaar vaker plantaardig te eten? Voor inspiratie, motivatie en een flinke dosis positiviteit moetje bij Instagram- hit Lisagoesvegan zijn. Foto SHODYCAREMAN Broodje wereldpijn 381 zaterdag 13 januari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 102