'Tweede seizoen is nog geen zekerheidje' VJ 9 ouderen zien Hun leeftijd zegt niks over wie ze zijn, wat ze nog willen en kunnen VERVOLG we op den duur 'radicaal anders' te gen ouderdom aan gaan kijken. Zo zal het woord 'oudere' volgens hem zelfs verdwijnen. „Het is een geda teerd begrip: je gooit ontzettend veel mensen op een hoop die - behalve een bepaalde leeftijd - niks met el kaar te maken hebben. Hun leeftijd zegt niks over wie ze zijn, wat ze nog willen en kunnen. Ik bedoel: ik ken 50-jarigen die alleen maar op de bank liggen en een 71-jarige die president van Amerika is." Stram Kees Hulst, de 65-jarige acteur die Hendrik Groen speelt, geeft als eerste toe dat mensen zich sowieso liever niet als 'ouder' zien. „Ik vind Hen drik Groen natuurlijk oud, maar me zelf nog lang niet. Als ik Groen speel, beweeg ik me langzaam en stram, en zelf huppel en spring ik er nog op los. Maar anderen zien mij natuurlijk wél als oudere man. Dat is gewoon een feit." Volgens Hulst hangen de hoofd personen in de tv-serie die afgelopen maandag ten einde kwam, eigenlijk tussen twee generaties in. „Dit clubje vrienden heeft weinig gemeen met de ouderen van nu. Dat zijn juist van die frisse, fruitige figuren die in Gaastra-jacks samen de hei optrek ken en zo lang mogelijk uit het ver zorgingshuis wegblijven. En de hoofdpersonen zijn ook niet van de generatie van mijn ouders. Die gene ratie was nog erg gezagsgetrouw. Ei genlijk zijn het een soort pre-baby- boomers. Mensen waarin de opstand een beetje smeult. De echte revolutie moet nog volgen." langer. Latten: „Als ik zeg dat men sen, toen de AOW-leeftijd werd vast gesteld, gemiddeld nog zo'n vijftien levensjaren na hun pensioen hadden en mensen nu dan nog zo'n twintig levensjaren hebben, klinkt dat niet zo ingrijpend. 'Slechts' een verschil van vijfjaar. Maar het verandert wel een mensenleven. We zijn nu net zo lang 'pensioengerechtigd' als jeugdig. En dat is lang. Bedenkt u maar eens wat u allemaal tussen uw geboorte en uw twintigste hebt kunnen doen." De ouderen van nu blijven ook langer fit en zelfstandig. En omdat ze langer zelfstandig zijn, zijn ze 'zicht baarder'. Lindenberg: „Vroeger ver dwenen ouderen zo'n beetje uit de actieve samenleving; iedereen ging naar het verzorgingshuis. Nu gaat dat niet meer op: vrijwel alle ouderen zijn na hun pensioen nog volop be zig. Als vrijwilliger, als oppas voor de kleinkinderen, als coach of zij-instro- mer." Mondig Bovendien stellen de senioren van nu zich ook anders op dan hun ouders. Lindenberg: „Er is nogal een verschil tussen de babyboomgeneratie die nu de pensioengerechtigde leeftijd be reikt en de generatie daarvoor. De ba byboomers hebben meer geld, zijn gewend hun eigen keuzes te maken en zijn hartstikke mondig." Latten: „Dit is het tijdperk van de emancipa tie van de oudere." Toch zal het volgens Lindenberg nog een tijd duren voor we met z'n allen wezenlijk anders over ouderen en ouderdom denken. „Dat er steeds meer actieve ouderen te zien zijn in de samenleving en in de media is na tuurlijk belangrijk, maar we hebben wel te maken met diep ingesleten vooroordelen; onbewuste processen die zich moeilijk laten veranderen. Zo zullen we, zonder dat we het zelf doorhebben, ouderen op basis van hun uiterlijk toch direct negatieve kwalificaties toedichten. Zoals min der veranderingsgezind, minder flexibel en minder snel. Puur omdat wij als mens nu eenmaal in hokjes denken." Dus zal het, denkt zij, ook lang du ren voor we ouderen als winst in plaats van belasting zien. „Zo gaat het tot nu toe bijna altijd over wat de ver grijzing ons allemaal kost in plaats van wat het ons oplevert - omdat ou deren bijvoorbeeld vrijwilligerswerk kunnen doen. En is het debat over het oprekken van de pensioenge rechtigde leeftijd vooral negatief: iets wat niemand zou willen. Terwijl uit onderzoek blijkt dat ouderen best door willen werken als hun werktij den en hun functie bijvoorbeeld wat wordt aangepast." Volgens antropoloog/kunstenaar Martijn van Oorschot, organisator van het Festival of OlderPeople, bete kent de wereldwijde vergrijzing dat vrijdag 12 januari 2018 Achter de geraniums zitten is niets voor Hendrik Groen. En daarin is hij geen uitzondering. Door de beroemde cast en het enorme succes van het gelijk namige boek ver wachtte regisseur Tim Oliehoek (38) heus wel wat kijkers voor de tv- serie Het geheime dagboek van Hendrik Groen. „Ik dacht vooraf: een publiek van een miljoen moet mo gelijk zijn." Maar dat er de eerste keer al bijna twee miljoen mensen naar keken en dat dat aantal zo'n beetje con stant bleef, heeft Olie hoek verrast. „Toen het kijkcijfer van die eerste aflevering bekend werd, heb ik gehuild, Hendrik Groen maakt met medebewoners een uitstapje naar het casino. en niet bij wijze van spreken. Nee, echt ge jankt!" Vanzelfspre kend wordt er volgens hem dus 'gebroed' op een vervolg - er be staat immers ook een tweede boek. Toch is een tweede serie 'geen zekerheidje'. Oliehoek gaat samen met Martin van Waar- denberg (acteur/caba retier en schrijver van het script) en Peter de Smet (auteur van de boeken) dit jaar onder zoeken of een vervolg er wel in zit. „Bij de eerste reeks doemde al het gevaar dat het een beetje saai zou kunnen worden: dat de club vrienden rond Hendrik Groen in elke episode wéér een avontuur buiten het verzorgingshuis be leeft. Het is simpel: we draaien alleen een nieuwe serie als we het script minstens even goed vinden als het eerste." Martijn van Oorschot, antropoloog/kunstenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9