WIM HOFMAN Amerika Meer tarieven voor afval onderzocht ^4 m v - im 1" I MWl t 49 11 Proeven Middelburg halen doelen niet Een harde westenwind blies ons vorige week richting Schiphol. We kwamen uit het zonnige Californië en Nederland zag er groezelig en grijs en nat uit. Het leek of het vliegtuig geen zin had om te dalen, maar het was de storm die het landen moeilijk maakte. Als een schip op de golven bonkten we door het luchtruim, maar het landen ging uiteindelijk wel goed. De treinreis verliep zoals we ver wacht hadden: bij Roosendaal moesten we de trein uit. Er was iets gebeurd. We gingen een tijd voor het station lekker in de frisse wind staan. Papier en plastic zakken draaiden om ons heen. De wachtka mer van het station is daar al jaren in onbruik. Er zou een bus komen. Er kwamen wel lege bussen, maar niet voor ons. Na een uurtje of zo bleek er weer wel een trein te ko men en we waren blij Zeeland in te gaan, waar de trein stopte bij alle stations met die curieuze namen. Tijd genoeg om na te denken over Amerika: San Francisco dat steeds groter en mooier wordt, waar in BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Kantoorhond Dat honden op kantoor (21 de cember) tot betere werkpresta ties zouden leiden, bracht mij op de volgende (satirische) ge dachten. Je belt een kantoor en een vriendelijke stem zegt: de heer of mevrouw die u wilt spreken is met de kantoorhond gaan wandelen. Een uurtje geduld aub. Onderaan de factuur staat vermeld: half uur kosten hond uitlaten a 40 euro per uur. Het lijkt mij een wat makkelijke manier om op je hond te passen (of straks misschien ook nog andere dieren). Of de hond daar nu zo gelukkig mee is zullen we nooit weten. Nu is ook veel duidelijker wat een hondenbaan is; dat is ge woon een kantoorbaan. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Begraafkosten Ik heb enkele jaren geleden ge ageerd tegen de hoge kosten van verlengen grafrechten in Ter- neuzen. De raad (10 december) heeft besloten dat begraven 100 procent kostendekkend moet zijn, een afspraak in het coalitie akkoord. Terneuzen was de snel tempo hoge gebouwen van staal, beton en glas verrijzen; kanto ren en appartementen, huizen die steeds duurder worden en bevolkt worden door mensen die steeds rij ker worden. De armen die zoals ge bruikelijk steeds harder moeten werken en die buiten de stad maar een woning moeten zien te zoeken. Steeds meer auto's zijn er. Amerika nen houden van grote wagens. Steeds meer wegen ook en viaduc ten. De baai van San Francisco waaraan de wereldberoemde tech- bedrijven staan, Apple, Dell, Oracle, Google. Nasa is er ook. De baai met zijn duizenden vogels, steltlopers, witte reigers, pelikanen. De oceaan met zijn zeeleeuwen en walvissen en zeeotters. De heuvelruggen, het gras nu bruin. Zeeland zag er heel anders uit. Zeer rustig, al waaide het nog steeds hard. Grijs, geen bieten of aardappe len meer op de akkers, maar veel water en modder. Niet dat het ons somber maakte, we waren blij weer haast thuis te zijn na een reis, die al les bijeen toch wel zo'n twintig uur duurde. V- duurste gemeente in Zeeland. De volgende truc is verzonnen: het deel groenonderhoud gaat naar groenbeheer en dus wordt begraven goedkoper, van 900 naar 562 euro. Links of rechtsom moet de burger toch betalen. Onderhoud en verlengen rijzen de pan uit. Een amendement van SGP en Sociaal Terneuzen om de kosten beperkt te houden tot 81 procent werd gesteund door Christenunie, Sociaal Ter neuzen en 55 Terneuzen. Dit voorstel werd verworpen. Er werd opgemerkt dat nabestaan den maar moeten sparen voor verlenging! Voor de gemiddelde nabestaande zijn deze kosten niet te dragen. Weet aan wie u uw stem moet geven op 21 maart bij de verkiezingen. Dit onderwerp kan na deze datum opnieuw op de agenda komen. H. Meertens Kastanjelaan 14, Terneuzen Het college wil in beeld krijgen of de invoering van 'diftar' wel tot re sultaat heeft dat in 2020 de afval- doelen worden gehaald. Diftar staat voor differentiatie van tarie ven voor afvalstoffenheffing. Wat het wil zeggen: hoe meer afval wordt aangeboden, hoe hoger de rekening. In 2016 stelde Middelburg een nieuw afvalbeleid vast. De ge meenteraad koos toen voor het milieumodel met een proeffase. In diverse wijken in Middelburg is geëxperimenteerd met nieuwe methoden voor het aanbieden van afval zoals omgekeerd inzamelen, een derde rolcontainer erbij en een lagere inzamelfrequentie. Ook werden afvalpassen ingevoerd voor ondergrondse afvalcontai ners, maar die bleken in strijd met de privacywetgeving. „We willen de afvaldoelen echt halen", zegt wethouder Arjan Beekman. „Het moet ook gewoon. We willen daarom de in Middel burg beproefde maatregelen ver beterd toepassen en dat combine ren met diftar, naar het voorbeeld van de gemeente Schouwen-Dui- veland en Kapelle. Ik denk dat we Zonder diftar lijkt het niet mogelijk de gestelde afvaldoelen te halen onze doelen daarmee wel gaan ha len." De gemeenteraad van Mid delburg wil er een zegje in hebben of het college het onderzoek naar invoering van diftar moet uitvoe ren. Onmogelijk Vorig jaar had 40 procent van de Nederlandse gemeenten diftar in gevoerd. In Zeeland zijn Goes, Schouwen-Duiveland en Kapelle al zover. Beekman: „In combinatie met omgekeerd inzamelen of het minder vaak inzamelen behalen steeds meer gemeenten hun afval doelen. Zonder diftar lijkt het niet mogelijk die doelen te halen." Registratie Met diftar zijn veel gradaties van tarieven mogelijk, zoals een vast recht en een bedrag per aanbie ding. De grondslag is dat wie meer vervuilt, ook meer moet betalen. Ook kan door dit systeem een aan zet gegeven worden voor de regis tratie van persoonlijke gegevens op afvalpassen. In de huidige rege ling mag dit niet. Beekman is ech ter voorstander van een tussenop lossing; er wordt wel geregistreerd dat er een kaart is gebruikt, maar niet welke. Sluikstort Aan diftar zitten ook nadelen; zo kan de hoeveelheid zwerfafval toenemen door sluikstort, de in- vesterings- en beheerkosten zijn aanzienlijk en huishoudens die luiers en incontinentiemateriaal aanbieden, worden geconfron teerd met hogere kosten. Desondanks wil het college van Middelburg een voorstel uitwer ken waarin diftar wordt betrok ken. vrijdag 12 januari 2018 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator f - hm, Jgr. (r 1, A FOTO LEX DE MEESTER Ondanks drie proeven met af valinzameling in de gemeente Middelburg, lukt het zo niet de doelstelling van maximaal hon derd kilo afval per persoon per jaar te halen. Daarom willen burgemeester en wethouders onderzoeken of het invoeren van verschillende tarieven voor afvalstoffenheffing soelaas biedt. Sheila van Doorsselaer Middelburg - Arjan Beekman, wethouder Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67