M Vraagtekens bij krokussen als symbool van 'doodendraad' 1 Museumbezoek in Zeeuws-Vlaanderen licht gestegen aardenburg 7 De één kreeg meer bezoekers, de ander minder. Zeeuws-Vlaamse musea kijken verschillend terug op 2017. tebneuzen Tienduizend bezoekers dit jaar zou mooi zijn, zeiden de vrijwilligers van het Industrieel Museum in Sas van Gent begin vorig jaar tegen elkaar. Het werden er veel meer. De teller stopte pas nadat 12.611 mensen de drempel waren gepasseerd. Bennie Vermandei, manusje-van- alles bij het museum, is er 'super- GROEDE trots' op. „We werken er met z'n allen keihard voor. Dan is het heel mooi als dat zoveel succes ople vert." Vooral het aantal groepen dat het museum bezocht, is fors gestegen. „We krijgen veel scholen over de vloer, en bedrijfsuitjes. Dan gaat het natuurlijk snel." Wat ook helpt: mond-tot-mondre- clame. „Mensen gaan hier met een goed gevoel de deur uit. Dat ver tellen ze aan anderen." Positieve reacties van bezoekers zijn ook een reden dat het bij Het Warenhuis in Axel crescendo gaat, zegt Piet de Blaeij. „Mensen zijn heel enthousiast. Dat vertellen ze door." De stijging in Axel is te danken aan een samenloop van omstandigheden, denkt De Blaeij. „Het weer zat mee, maar ook be ginnen we onze draai te vinden. We weten steeds beter wat aan slaat, en waar mensen voor terug komen. We houden regelmatig ®^£SKEA/s NIEUWVUET 'JZEND1JKE extra activiteiten, dat gaat ook goed." Waar ze bij het ene museum jui chen, is er bij andere teleurstel ling. In Breskens bijvoorbeeld, bij het Visserijmuseum. „Dit is een gigantische terugval", constateert voorzitter Adrie Bondewel over de recente cijfers. Het aantal bezoe kers in zijn museum liep vorig jaar met meer dan tweeduizend terug tot net onder de 10.000. „We heb ben ons natuurlijk afgevraagd hoe dat komt", geeft Bondewel aan. „We kunnen eigenlijk niets an ders bedenken dan dat de werk zaamheden aan de Kaai ermee te maken hebben. Die hebben lang geduurd, en we waren daardoor slechter bereikbaar en vindbaar." Het museum wacht al jaren op een verhuizing naar een nieuw onder komen, dat onderdeel moet wor den van een Visserijcentrum in de haven. Plannen daarvoor worden steeds uitgesteld. „Dat is verve lend, omdat we geen grote inves teringen kunnen doen", zegt Bon dewel. „Maar ik denk niet dat be zoekers er veel van merken. Als we iets willen wijzigen of opknappen, doen we dat gewoon. Zo gaan we nu met het aquarium aan de slag." Ook iets verderop, bij museum De Karre- O* W/ 5166 3019 kasse in Nieuwvliet, liep het be zoekersaantal fors terug: van 1300 naar 731. Een tegenvaller, zegt be stuurslid Hannie de Hulster, maar wel verklaarbaar. „In 2016 konden eigenaren van een Zeelandpas nog gratis naar binnen en reed er een zonnetrein langs de kust, óók door Nieuwvliet. Dat was afgelopen jaar niet meer het geval. Dat scheelt ons honderden bezoekers." De Hulster nuanceert het belang van de cijfers wel. „De exploitatie van het museum is in handen van de Stichting tot Behoud van de Cadzandse Dracht. Wij doen meer dan alleen het museum runnen. We geven ook modeshows en voordrachten. We bereiken dus meer mensen dan al leen de museumbezoekers." EMMADORP AXEL. Saeftinghe 2812 3560 SLUIS OOSTBURG ZAAMSLAG HetBettort Minox 750 800 Schelpen museum* 560 600 GdyniTUseu» HULST WESTDORPE KOEWACHT 3940 4339 Museum 611 211 't Vlas 1000 1000 schuurken* Zo'n dertig vertegenwoordigers van Zeeuws-Vlaamse gemeenten en heemkundige verenigingen waren gisteren in Koewacht. Ca- rine van Vught en Jeroen Neus van erfgoedstichting Verhalis uit Breda hadden hen uitgenodigd. Verhalis wil de 'doodendraad' uit de Eerste Wereldoorlog op twee manieren terugbrengen: met een lange afstand-fietsroute én een lint van witte krokussen. Voor de witte krokus is gekozen, ver telde Carine, omdat de bloemvorm van een krokus op de witte porse leinen isolatoren aan de 'dooden draad' lijkt. „Nogal gezocht", vond Adrie de Koster uit Terneuzen, kenner van de Eerste Wereldoorlog. „De kla proos is hét teken van die oorlog." Jos de Putter, heemkundige uit Philippine, vroeg zich af of boeren wel zo enthousiast zullen zijn over het aanplanten van krokussen. „Kunnen dieren er wel tegen, als ze die opeten?" Er is voor de krokus gekozen omdat de bloemvorm op witte isolatoren lijkt Terneuzens wethouder Jack Be gijn, schepen Martin Acke van Zei- zate en ambtenaar Jan Hutsebaut van de plaats Damme lieten blij ken interesse te hebben. Van ge meenten wordt een bijdrage van 1500 euro gevraagd. Voor 1 maart wil Verhalis duidelijkheid. Het is de bedoeling in de week van 7 tot 14 oktober de krokusbollen te planten met scholen aan beide zij den van de grens. vrijdag 12 januari 2018 2V Mond-tot-mond reclame werkt beste Martijn de Koning Sas van Gent Bezoekers 2QÏL- Museum Museumstraat HetVtaemsche Erfgoed Museum /Bezoefa kisse/v/. 20,6 mus eum 3000 3000 :o<*ers ?0I7 9835 Bezoekers Bezoekers 2016 2017 Museum Museum Het Bolwerk Het Warenhuis in Axel houdt veel activiteiten voor volwasse nen en kinderen. Bezoekers Bezoekers 2016 2017 CijTerin 2016 was hoger door wering tienjarig bestaan Bezoekers 1 2016 j" 1645 FOTO CAMILE SCHEL- Museum De Karrekasse in Nieuwvliet toont het leven van een eeuw geleden, foto louis drent Industrieel Museum in Sas van Gent is uitgegroeid tot het grootste museum uit de regio. FOTO GUIDO VAN DER HEIJDEN Museum Schooltijd 2163 Museum Bezoekers Bezoekers 2016 2017 Bezoekerscentrum Bezoekers Bezoekers 9016 2017 Museum Museum Bezoekers Bezoekers Museum 2016 Oorlogsmuseum Switchback* 400 'Schatting Museum Bezoekers 2016 Bezoekers 2017 Fotomuseum* *Schatting Gemeentelijk Archeologisch Museum De bezoekersaantallen van verschillende musea in 2016 en 2017. FOTOXXXXXX henhuis 'een Radio Cjferteadusief excursiegangörscfoorSaeftinghe K-HÉ Museum De Vier Ambachten Bezoekers Bezoekers 2016 2017 Museum Bezoekers 2016 Bezoekers 2017 Oud-Westdorpe Museum Bezoekers Bezoekers 2016 Vlasmuseum 'Schatting Het idee 'de doodendraad' langs de Belgisch-Nederlandse grens terug te brengen in het land schap kan op steun rekenen, bleek donderdag op een start bijeenkomst in Koewacht. Of dat moet in de vorm van een lint van witte krokussen riep wel vragen op. Harmen van der Werf Koewacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65