'Ik wil asbest weghalen, maar dat mag niet' nterior Uitbaters restaurant De Korenbeurs gaan met pensioen Vraag om snelle sanering Kortingen tot 50% op designmeubelen 7 Woontrend Zeeland Je hebt mensen die al jaren toeleven naar hun pensioen en mensen voor wie het bijna een straf is. Horecamensen Hans en Sylvia Ventevogel uit 's- Gravenpolder behoren tot die laatste categorie. Het gaat Hans (67) en Sylvia (65) Ventevogel ogen schijnlijk gemakkelijk af, de leiding van hun restaurant De Korenbeurs uit handen geven. „Ik ben er sinds 1 januari nog maar één keer geweest", zegt Sylvia la chend. „En dat was niet om te kij ken of alles goed ging, maar om een traktatie te brengen vanwege mijn 65e verjaardag." Toch moet het echtpaar nog erg wennen aan hun 'werkloze' leven. Na twintig jaar De Korenbeurs, eerst aan de Kaaistraat in Kortgene en sinds vijfjaar op landgoed Rijckholt in Geersdijk, voelt het onwennig om opeens zeeën van tijd te hebben. Voorheen bepaalde het werk het dagelijkse ritme, maar dat is verleden tijd nu Hans en Sylvia per 1 januari het stokje hebben overgedragen aan chef kok Jaco Bakker en zijn partner Anniek de Visser. „Het was altijd van: even dit doen, even daar naartoe", vertelt Sylvia. „Nu kunnen we echt de tijd nemen voor dingen." De kleinkin deren bijvoorbeeld, en reizen. Maar eerst staat er nog een af scheidsreceptie gepland. Vandaag blikt het echtpaar met gasten en samenwerkingspartners terug op een mooie tijd. En dan is het tijd perk Korenbeurs écht voorbij. Al hoewel, de naam en de keuken - klassiek met een vleugje modern Zeeuws - blijven overeind. Op de vraag wat het hoogtepunt is van twintig jaar De Korenbeurs, blijft het even stil. „Iedere dag had zijn eigen hoogtepunten" zegt Hans tenslotte. De reuring gaat het echtpaar het meest missen, ze ker omdat in de loop der jaren waardevolle contacten ontstonden met vaste gasten. „Oprechte aan dacht voor je gasten is heel belang rijk", legt Hans uit. „Gastvrijheid heeft bij ons altijd voorop ge staan", vult Sylvia aan. „Als die ene man uit Antwerpen kwam, schonken we vast een glaasje port voor hem in. Dat soort attenties maken dat iemand zich welkom voelt." De keerzijde van die waarde volle contacten is dat Hans en Syl via zo nu en dan definitief af scheid moeten nemen van een vaste gast. Het is één van de din gen waaraan zij merken dat het tijd is voor de volgende generatie. Hans en Sylvia hebben opvolgers Jaco en Anniek afgelopen anderhalf jaar klaargestoomd voor het leider schap. Daardoor konden ze hun be drijf twee weken geleden met een gerust hart uit handen geven. Syl via: "Als ze hulp nodig hebben, staan we uiteraard voor ze klaar, maar ik ben niet van plan iedere week te gaan kijken of ze het wel goed doen. We hebben het volste vertrouwen in Jaco en Anniek. Vind je dat ook geen mooie slotzin?" „Met een kraan kan mijn dak per fect in twee dagen worden wegge haald", zegt Van Antwerpen. „Maar dat mag niet meer. Schijn baar is er ergens een ongeluk ge weest en nu is het niet meer toe gestaan." In Nederland moeten in 2024 alle asbestdaken zijn verwijderd. Ondernemers kunnen daarvoor subsidie aanvragen en dat heeft ook Van Antwerpen gedaan. De subsidie is toegekend en omdat hij aan de rand van het dorp Borssele zit, heeft de gemeente ook wat bij gedragen. „Want als hier brand uitbreekt en de wind staat ver keerd, zit het hele dorp er on der." Alles geregeld, dacht Van Antwerpen en hij gaf de aanne mer opdracht. Toen bleek dat het niet door kon gaan vanwege de nieuwe regelgeving. Alleen vanaf de grond, met een verreiker mag nog wel gewerkt worden. „Maar dat is in mijn ogen een kromme situatie omdat de operator van dat ding helemaal geen zicht heeft op het werk." Van Antwerpen ging te rade bij de Metaalunie. Die gaven hem een adres van een bedrijf dat het wel kon doen. „Ik vraag aan dat bedrijf of het wel legaal is. Ja, ja ja, zeiden ze. De gemeente ziet het wel door de vingers", zegt Van Antwerpen. „Maar dat ga ik niet doen. Ik ben verantwoordelijk want het is mijn asbest. Ik ben goedwillend, maar het kan ge woon niet en dat is gigantisch frustrerend. Als eigenaar ben ik de dupe." MOTIE De sale is gestart in onze showroom! Wij maken ruimte voor de nieuwe col lectie en verkopen showroommodellen tegen kortingen tot 50%. U vindt alvast een voorproefje op www.woontrend.nl/sale. Kom voor het volledige aanbod langs in onze showroom! Wees er snel bij, want weg weg. vrijdag 12 januari 2018 BE 'Elke dag hier was een hoogtepunt' Ellen Jobse Geersdijk Hans en Sylvia Ventevogel voelen zich rijk met hun leven en de mensen om hen heen. FOTO MARCELLE DAVIDSE Al maanden staat Eduard van Antwerpen uit Borssele in de startblokken om het asbest van het dak van zijn bedrijf te halen. Maar aangescherpte re gels maken het onmogelijk. „Enorm frustrerend", zegt hij. Melita lanting Borssele Ministerie, Tweede Kamer, doe er wat aan zodat het as best snel van de daken komt. Dat is de strekking van een motie die gisteravond met al gemene stemmen is aange nomen in de gemeenteraad van Borsele. In de CDA-motie (gesteund door PvdA, LPB en SGP/Christenunie) wordt een dringend beroep gedaan om het ministerie van SZW en de Tweede Kamer om de as bestsanering met kranen weer mogelijk te maken. De Tweede Kamer heeft bij de staatssecretaris ook al aan gedrongen om in overleg met de sector te kijken naar een veilige methode om asbest te verwijderen met een open werkbak. Het ministerie wil eerst onderzoek. SALE Woontrend Zeeland Duinstraat 18a, Koudekerke www.woontrend.nl telefoon: 01 18 55 55 60

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62