'Truus heb ik gered uit een koeienstal' 9 Ton Vlutters (78) uit Oldenzaal verricht stamboomonderzoek, schildert én knutselt aan zijn Lincoln Continental. „Juist door verschillende dingen te doen, leef je." Met echtgenote Lot bewoont Ton Vlutters een terraswo ning aan de rand van de oude binnenstad van Oldenzaal. Hij hoopt er te wonen tot hij zijn laatste adem heeft uitgeblazen. „Wij voelen ons hier ongelooflijk thuis", vertelt de boomlange Oldenzaler, die op 50- jarige leeftijd nog begon aan een stu die aan de kunstacademie. Een van de eerste zaken die opvalt in de kel der is dan ook een schildersezel met ruim bemeten abstract schilderij. Het thema is alle rotzooi die de mens uitstrooit over de aardkloot. „Daar kan ik me over opwinden. Het is iets waar we ons grote zorgen over moe ten maken." Hij gaat zitten op de hoge stoel waarop hij het penseel hanteert. En hij vertelt over zijn mancave, waar hij praktisch alle dagen van de week doorbrengt. „Mijn leven speelt zich afin de kelder. Natuurlijk moet ik mijn vrouw ook wel eens gehoorza men en ben ik boven", klinkt het enigszins met een schalkse lach. „Maar doorgaans verblijf ik hier." Zijn mannenhok bestaat uit drie delen. De eerste is een ruimte met twee computers, waar hij intensief met stamboomonderzoek bezig was. Trots: „Bij mijn familie ben ik geko men tot het jaar 1460. Bij de familie van mijn vrouw tot liefst 708." Een ruimte verder is zijn atelier. Talloze tubes en potten verf uitge stald op een tekentafel. De decoratie bestaat uit spiegels, oude lampen en een stapel autotijdschriften. Ver derop staat een professioneel teken bord. Hij kan alles maken en tekent dat meestal eerst zorgvuldig en pro fessioneel uit. „Als hij wat doet is hij er ook intens mee bezig", zegt Lot. Het atelier kent een barretje, waar hij met vrienden onder het genot van een Leffebiertje graag filosofeerde over het leven. Of, als kunstenaar, maar eens even ferm tegen de geves- Natuurlijk moet ik mijn vrouw ook weieens gehoorzamen tigde orde aanschopte. „Dat is alle maal minder geworden." Klokken Een leren bankje verschaft zicht op een televisie met dvd-speler. Klok ken hangen her en der aan de wand. Ze opknappen was een tijd een in tensieve hobby. Buren lopen nog steeds vaak bin nen met de vraag of Vlutters iets kan repareren. „Dat doe ik graag. Het maakt me blij." Echter, als hij schil dert wordt hij liever niet gestoord. „Dan bevind ik me in een droomwe reld en daar probeer ik dan ook in te blijven. Je krijgt op die momenten de beste invallen en meeste inspiratie." Nog iets verder staat zijn pronk stuk, een donkerblauwe Lincoln Continental uit 1978. Hij bouwt er nu gas in. Alleen het doffe geluid van het dichtslaan van een portier is al een lust voor het oor. „Je ziet dat ik me niet vastprik op één ding. Juist door hier verschillende dingen te doen, leefje." S JAAN TRUUS, ELVIS EN S JAAK vrijdag 12 januari 2018 In een droomwereld Felix Nijland —Ton Vlutters M Ton Vlutters brengt het grootste deel van de week door in de kel der van zijn terraswoning. FOTOCARLO TER ELLEN Sjaan van Gameren (57) uit Dreischor heeft al haar hele leven katten. Ze geeft de zielenpoot jes die een ander niet wil graag een plekje. „Alle drie mijn katten heb ben een eigen verhaal. Zo heb ik Truus gered uit een koeienstal. Er werd daar niet naar haar om gekeken en er waren al een paar andere katten vertrapt door die beesten, zo zielig. Sjaak is in be slag genomen en daarna in het asiel geplaatst. Wat er precies met hem ge beurd is, weet ik niet. En Elvis was van een collega van mijn dochter, die hem door omstandigheden naar het asiel zou bren gen. Dat wilde ik niet heb ben, dus die heb ik ook in huis genomen. Ik had er in het begin mijn handen vol aan, zo schuw en bang waren ze. Maar met heel veel liefde en geduld heb ik dat kunnen veranderen. Nu liggen ze heel graag lekker bij me te kroelen." Geen lieverdje „Truus is overigens geen lieverdje. Ze haalt soms wel eens uit, maar dan laat ik even merken wie de baas is en dan gaat het weer. Ik heb al mijn hele leven katten, ik krijg zoveel liefde van ze. Ik zorg ook voor alle buurtkatten wanneer hun baasjes er niet zijn. Doordat mijn man vaak in het buiten land is en mijn dochter ver weg woont, ben ik veel alleen. Dan is het fijn om de katten bij me te hebben." Mariska den Hartog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53