ftl Uitwassen corps schuld van hbo'ers? 'Shockerend!' 4 Volgens medewerkers heeft PostNL de trage bezorging van kerstpost aan zichzelf te wijten. Het bedrijf voerde net voor de kerstperiode een nieuwe sorteermethode in. De Kamer is boos: „Te gek voor woorden." Onacceptabel. PostNL kan kerstdrukte gewoon zien aankomen MonaKeijzer, als staatssecretaris Eco nomische Zaken verantwoordelijk voor de postmarkt, stelt dat toezicht houder ACM 'bekend is' met de signa len over de te late bezorging. „De ACM zal in de gaten houden of het hier om een incident gaat of dat de problemen van structurele aard zijn." D66-Kamerlid Jan Paternotte eist meer actie van Keijzer. „Er moet een brief komen waarin zij duidelijk maakt waar dit mis is gegaan. En wel licht snel om tafel met PostNL om te voorkomen dat dit volgend jaar weer gebeurt." PostNL stelt in een reactie begrip te hebben voor 'het gevoel dat postbe zorgers nu uiten'. Het bedrijf erkent dat het sorteerproces is aangepast, maar stelt dat dit gespreid gebeurt en dat de aanpassing nog niet in het hele land is doorgevoerd. „Feit is dat het overgrote deel van de bezorging wel goed is gegaan. Er wordt deze week nog een kleine hoeveelheid her stelpost bezorgd." Cijfers over de kwaliteit van de postbezorging in de kerst periode heeft PostNL niet. Normaal gesproken moet 96 procent van de post binnen 24 uur bezorgd worden. Voor kerstkaarten heeft het bedrijf drie dagen de tijd. zorgen was dit jaar niet leuk. Veel klanten zeiden dat ze volgend jaar geen kaarten via PostNL meer sturen maar via Sandd." Politiek Den Haag is ontsteld over de chaos bij het voormalige staatsbe drijf. „Te gek voor woorden", zegt SP- Kamerlid Maarten Hijink. „Kerst drukte kan PostNL gewoon zien aan komen. Een maand na dato nog kerst kaarten bezorgen is onacceptabel, ze ker nu de postzegel weer 5 cent duur der wordt." SoPlus-fractievoorzitter Henk Krol spreekt zijn verbazing uit over de aan passing in het werkproces, net voor de kerstperiode. „Dat kan toch niet waar zijn? Je weet dat er dan in het begin al tijd fouten worden gemaakt." Krol zegt dat zijn partij veel klach ten krijgt over de postbezorging, niet alleen bij kerstkaarten. „Een mevrouw uit Voorburg merkte dat de rouwkaar ten van haar onlangs overleden moe der gewoon niet bezorgd zijn. Ze sprong zelf maar op de fiets om ze als nog te bezorgen. On voorstelbaar." dewerkers snappen niet dat het bedrijf de nieuwe methode net voor kerst, de drukste periode van het jaar, heeft in gevoerd. „De codeerregel is eind no vember, begin december ingevoerd", stelt een medewerker die anoniem wil blijven. „Uiteindelijk zal het mis schien best werken, maar er zijn nog allerlei kinderziektes. Ik werk in Amersfoort, maar heb geregeld brie ven voor plaatsen als IJsselstein en Nieuwegein ertussen zitten. Die moe ten dan weer terug naar het sorteer- centrum en het proces in. Daar gaat zo een week overheen." De bezorgde medewerkers maken zich ernstige zorgen over de ge volgen voor het bedrijf. Op het interne forum van de onderne mingsraad spuwen tientallen postbe zorgers hun gal. „Ik kan wel in de grond zakken van schaamte dat ik nu nog kerstpost bezorg met datumstem pels van vóór de kerst", zegt één van hen. „Ik heb na de kerst meer kerst kaarten bezorgd dan ervoor", reageert een collega. „Gewoon schandalig!" Ook klanten van PostNL ergeren zich aan de late bezorging van kerst post, meldde deze krant gisteren. In Landsmeer kreeg iemand negen kaar ten met een datumstempel van 14 de cember. In een reactie zei PostNL dat het in de meeste gevallen om kaarten gaat met een onjuiste adressering, maar de postbodes stellen dat dit on juist is. „Ook vandaag heb ik post bezorgd die in december was afgestempeld", meldde een vrouwelijke bezorger af gelopen week. „Geen enkel adres was fout en er zaten geen herstel stickers op." Medewerkers geven een heel andere verklaring voor de chaos: fouten van het manage ment. Vlak voor kerst heeft het bedrijf op enkele locaties een nieuwe sorteermethode inge voerd, stellen zij, de zogenaamde codeerregel. Die zou het voor sor teerders makkelijker moeten maken om post in het juiste vak te stoppen. In de praktijk leidt de vernieuwing juist tot veel fouten, klagen de postbezor gers. „Post met goede adressen en de juiste postcode komt door deze regel in de verkeerde stra ten terecht." De me- „In de jaren 70 had het corps te weinig leden en hebben ze de poort opengegooid voor hbo'ers. Daarmee is het niveau omlaaggegaan. Het corps is niet elitair genoeg meer", zei Schimmelpen- ninck in een uitzending van De Wereld Draait Door. Wat hem betreft worden hbo'ers niet meer toegelaten. De hoofdredacteur van Quote reageerde op de uit zending van het programma Rambam. Daarin is te zien dat de programmamakers vijf studenten lieten infil treren bij de ontgroeningen van studentenverenigingen in Utrecht, Amsterdam, Groningen en Rotterdam om de misstanden te laten zien. Feuten, studenten die lid willen worden van een corps, moeten eten tot ze overgeven. Ook werd de astmamedicatie van een meisje weggegooid en werd volgens één van de 'under coverfeuten' een jongen zo hard tegen een paal geduwd dat hij bewusteloos raakte. De jongen moest naar het ziekenhuis worden ge bracht. De Vereniging Hogescho len vindt het shockerend dat Schimmelpenninck de schuld bij hbo'ers legt. „Dat je het überhaupt zo kunt formuleren is al heel heftig", stelt woordvoerster Marjo lein Schooleman. „Ik krijg er kippenvel van. Ik hoop dat wij als hogescholen studen ten afleveren aan de samen leving die een bijdrage leve ren. En dat doen ze ook." Kijkers reageerden veront waardigd op de uitspraken van Schimmelpennick. Maar op de website van Quote is de hoofdredacteur al even stellig. „Alleen mensen die een WO-opleiding volgen mogen lid worden van het corps", schrijft hij. „Het ni veau is hard achteruitgegaan sinds al die autoschooljon gens, Vesparijdende Schoeversmeisjes en Luzac- prutsers lid mogen wor den." vrijdag 12 januari 2018 GO Bezorgers schamen zich rot voor trage kerstpost FOTO SHUTTERSTOCK, ILLUSTRATIE RONALD VISSER -Maarten Hijink, SP Maarten van Ast Sander van Mersbergen „Het be- Den Haag Sander Schimmel- penninck. De Vereniging Hogescho len is geschokt door uit spraken van Quote-hoofd redacteur Sander Schim- melpenninck. Die stelt dat uitwassen bij ontgroenin gen van studentencorpsen de schuld zijn van hbo'ers. Simone van Zwienen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4