Jacht op gevluchte tbs'er SGP naar Amsterdam met een vrouw voorop 3 Doodrijdster Julia H. hoort 6 maanden cel eisen; nabestaanden verbijsterd Wat moet dat frustrerend zijn: je dochter is doodgereden en in de rechtszaal zie je een epileptische verdachte die in de verste verte niet inziet wat ze fout heeft gedaan. Vol verdriet en verbijstering zat de familie van de in 20t4 doodgereden Sylwia in de rechtbank Rotterdam te kijken naar Julia H. En ook de rechters leken verbaasd door de haast onvoorstelbare onverschillig heid waarmee Julia vragen beant woordde over haar epilepsie en de auto-ongelukken die ze daardoor heeft veroorzaakt. Ze had al zeven crashes op haar naam toen ze in mei 2014 twee jonge, in Nederland werkende Po len doodreed op een kaarsrechte weg in Hellevoetsluis: Sylwia Le- snik (23) en Grzegorz Kumela (29). Alles wees erop dat Julia weer een epileptische aanval achter het stuur had gehad. Ze wist dat dat kon ge beuren. Maar keer op keer stapte ze weer in de auto. „Voelt u zich schuldig?", vroeg de rechter haar gisteren. Na enige stilte zei de 52-jarige Julia: „Nee, eigenlijk niet. Want ik was me er op het mo ment van het ongeluk niet van be wust." De nabestaanden van Sylwia (die van Grzegorz waren er niet) vielen bijna van hun stoel. Maar Julia zou het een uur later, na twee lange en zéér emotionele verklaringen van de familie, nog bonter maken. Toen vroeg de rechter: „Gaat u ooit nog autorijden?" Julia onver- Petra de Maar van de Van Mesdag kliniek erkent dat de man niet is te ruggekeerd. Wim de Bruin van het Landelijk Parket, bevestigt dat een landelijk opsporingsonderzoek is gestart. Een speciaal politieteam is belast met de opsporing van de voortvluchtige tbs'er. Het Landelijk Parket kan niets zeg gen over de identiteit van de voort vluchtige tbs'er, en of die mogelijk een gevaar vormt. „Maar uit het feit dat hij met onbegeleid verlof was, mag je afleiden dat hij al enige jaren Het Landelijk Parket kan niet zeggen of de persoon een gevaar vormt onder behandeling stond", aldus De Bruin tegen de regionale krant. Een tbs'er mag op papier pas onbegeleid naar buiten als de kli niek meent dat het recidivegevaar afwezig is. Er keren vaker tbs'ers niet op tijd terug van verlof. In de meeste ge vallen komen ze later uit zichzelf alsnog terug. Ieder jaar kent de tbs- wereld ongeveer 50.000 verloven op ruim 1.300 patiënten. In de Gro ninger kliniek gaat het per week om 350 korte of langere uitstapjes. Behandeling Verlof wordt door tbs-klinieken be schouwd als een wezenlijk onder deel van de behandeling, omdat dan gekeken kan worden of tbs'ers zich staande kunnen houden in de maatschappij. Tbs is geen straf, maar een maatregel die wordt opge legd aan mensen met een stoornis die een ernstig strafbaar feit hebben begaan en zonder behandeling ge vaarlijk kunnen worden. Lilian Janse uit Vlissingen was in 2014 de eerste. Het is de eerste keer dat de SGP in Amsterdam meedoet bij de gemeenteraads verkiezingen. De kleine orthodox- christelijke partij debuteert dit jaar in meer gemeenten. De kans op een zetel is klein: daarvoor wa ren bij de vorige raadsverkiezin gen 6.000 stemmen nodig. Bij de landelijke verkiezingen van 2016 stemden bijna 700 Amsterdammers op de partij. „Er is altijd een kans", vindt Schot. „Ik ontken niet dat het kan helpen dat ik vrouw ben." De Staatkundig Gerefor meerde Partij liet sinds de op richting in 1918 geen vrouwen toe als lid of kandidaat. Pas in 2006 werd het lidmaatschap openge steld voor vrouwen en in 2013 be sloot de partij ook vrouwen toe te laten op kandidatenlijsten. schillig: „Oh, daar heb ik nog niet eens over nagedacht." De rechter, haast geïrriteerd: „Dat lijkt me an ders nogal relevant." Pas na lang aandringen en een beroep op Julia's gezonde verstand, zei ze: „Nee dan, ik ga niet meer au torijden." Of ze dat meende, is de vraag. Op geen enkele manier leek bij de vrouw uit Rockanje door te drin gen dat de epilepsie haar tot een ge vaar op de weg maakt. Steeds weer leek ze haar aandoening de schuld te geven, maar niet zichzelf. Boven dien leek ze niet te willen weten dat ze epilepsie heeft: als buurtge noten zich ermee bemoeiden, deed ze dat af als: „Die zijn niet medisch geschoold." Julia H. lijkt gewoon niet te willen geloven dat alle brok ken die ze maakt aan epilepsie zijn te wijten. Tegelijkertijd weet ze heus wel dat ze al een hersenaandoening heeft sinds de dag dat een paard haar schopte, ergens in 1992. Haar rijbewijs werd al eens ingetrokken, maar door een aantal epileptische aanvallen te verzwijgen wist ze het roze pasje weer terug te krijgen. Mét de aantekening 'code ros', die aangeeft dat er sprake is van epilep sie. Dan mag autorijden dus wel, mits het alleen voor privégebruik is en er geen andere aandoeningen zijn. Met andere woorden: Julia wist echt wel dat ze last had van epilep sie, maar wilde toch autorijden. „Rationeel weet ze dat ze het heeft, maar ze voelt het niet", vatte de of ficier van justitie het samen. Julia zelf verklaarde haar onverschillig heid door haar medische toestand. Ze heeft inderdaad last van een syndroom dat haar normbesef on derdrukt. Moordenaar De ouders en de broer van Sylwia hoorden het allemaal hoofdschud dend aan. In hun in het Pools voor gelezen verklaring zei de moeder: „Ik hoop maar dat wat ik heb ge hoord over absurd lage straffen in Nederland, niet waar is." Ook broer Pawel zei 'dat hij liever had gehad dat Julia in Polen werd veroor deeld'. „Daar wordt zo iemand be schouwd als moordenaar en kun je tien jaar cel krijgen." Nu hoorde de familie aan hoe de officier van justitie zes maanden cel eiste, plus ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar. Dat dat in hun ogen 'absurd weinig' is, spreekt voor zich. De rechter doet 25 januari uitspraak. vrijdag 12 januari 2018 GO 'Werd Victor Schildkamp Rotterdam Een speciaal opsporingsteam is op zoek naar een niet terugge keerde tbs'er van de Van Mes dagkliniek in Groningen. De man had zondagavond terug moeten zijn van verlof, maar kwam niet opdagen. Dat meldt het Dagblad van het Noorden. Chris Klomp Groningen ze maar in Polen berecht' Paula Schot (24) wordt de lijst trekker voor de SGP in Amster dam. Zij wordt daarmee de tweede vrouw ooit die na mens de partij een lijst aanvoert bij gemeente raadsverkiezingen. Hanneke Keultjes Den Haag Sylwia Lesnik (23) en Grze gorz Kumela (29). Boven Syl- wia's ouders en broer Pawel. FOTO'S MARCO DE SWART EN PRIVÉFOTO'S I Julia H. had al zeven crashes op haar naam staan toen ze de twee jonge Polen dood reed, alle veroor zaakt door haar epilepsie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3