MMJML ir 9 Niet concurreren maar elkaar versterken WERKBEZOEK RAAD VOOR CULTUUR De provincie lonkt naar Haags cultuurgeld. Er is een bidbook in de maak en vandaag en gisteren wordt de landelijke Raad voor Cultuur in Zeeland rondgeleid. Het is het klassieke ver haal van de kip en het ei. In de regio wordt de laatste jaren meer samengewerkt op het gebied van cultuur. Dat moet Den Haag met geld ondersteunen, vindt de landelijke Raad voor Cul tuur. Sinds dat advies bij het mi nisterie ligt, ruiken culturele par tijen in regio's als Zeeland hun kans en zoeken ze elkaar op. In de hoop op subsidie van het Rijk. De complete Raad voor Cultuur is twee dagen in Zeeland om kans rijke initiatieven te bekijken. „Als wij de tendens in de kunst en cul tuur willen beschrijven, moeten we ook overal in Nederland gaan kij ken", zegt voorzitter Marijke van Hees. „Je kunt niet vanachter je bu reau zien wat er speelt." Dus is de raad gisteren in Noord- welle bij De Zwevende Bank van kunstenares Iris Le Rütte geweest, in het Topshuis op Neeltje Jans, in de Grote Kerk van Veere - die in het advies aan de minister al is ge noemd als een veelbelovend nieuw cultuurpodium - en bij de Stoom trein Goes-Borsele. Voor de Stichting Renesse moet de aankoop van De Zwevende Bank op Schouwen-Duiveland het begin worden van een nieuwe route langs beelden in de openbare ruimte. Het provinciebestuur heeft daar op in gespeeld met het idee van een Zeeuwse Kunst Culiroute. Op een gisteren gepresenteerde kaart is een route uitgezet van Schouwen- Duiveland naar Zeeuws-Vlaande ren, langs beelden, kunstroutes en interessante locaties voor fijnproe vers. Het is een voorbeeld van het sa menvoegen van initiatieven uit ver schillende regio's en van verschil lende disciplines, ook buiten de cultuur. In de Grote Kerk wordt de cultuurraad bijgepraat over de plannen voor een podium waar beeldende kunst, dans, theater, film, fotografie en muziek van lan delijk niveau elkaar ontmoeten. Dat lokt nieuwe doelgroepen naar het stadje, benadrukt gedeputeerde Ben de Reu. „Veere gaat het Volen- dam-karakter ontstijgen." Dat is precies wat de Raad voor Cultuur wil met zijn advies over stedelijke Veere gaathet Volendam-karakter ontstijgen cultuurregio's: meer mensen berei ken. Van Hees: „Als het filmmuseum Eye hier iets gaat doen, worden dat andere dingen dan ze in Amster dam doen. Dus bereiken ze meer mensen. En met zulke bijzondere dingen trekt de kerk ook publiek." Tot dusver maakt Zeeland bar weinig kans op landelijk cultuur geld. Dat gaat naar instellingen die deel uitmaken van de basisinfra structuur (BIS) voor cultuur. Zulke organisaties van landelijke beteke nis heeft de provincie vrijwel niet. Ook de landelijke fondsen honore ren vrijwel alleen initiatieven die de provinciegrenzen overstijgen. De Raad voor Cultuur wil nu de RIS toevoegen, de regionale infra structuur. Hoe beter gemeenten en culturele organisaties samenwer ken, ook met Rijk en provincies, hoe rijker het culturele aanbod in de regio. „Maar onze rol is beschei den", waarschuwt Van Hees. „Wij kennen het geld niet toe. Dat doet de minister." 4- *8 '•TsJT BIDBOOK: PZC ONLINE Prima 'nachtje' Nederlandse tennissers. @Bube88 naar tweede kwali- ronde in Melbourne, daarin wacht Broady. Kerkhove knap langs als eerste geplaatste Vickery. Rus helaas exit. vrijdag 12 januari 2018 PC De handen ineen voor Haags cultuurgeld Ernst Jan Rozendaal Esme Soesman Veere -Ben de Reu, gedeputeerde SSSvs&h-XtfS - yS*> IK IHNSffl Vlnr: Marianne van den Hoek van Stichting Renesse, Marijke van Hees (voorzitter Raad voor Cul tuur), Liesbet van Zoonen (lid Raad voor Cultuur), en gedeputeerde Ben de Reu. foto dirk--jan gjeltema Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen - de Z4 - en de provincie spelen met het bidbook 'Samen in zeein op het advies van de Raad voor Cultuur om de regionale culturele infrastructuur te ondersteunen. Het is nog een concept, maar er zijn vast negen actiepunten benoemd. Bij een aantal daarvan wordt hulp gevraagd van het Rijk. 1. Dit is de essentie van het hele bidbook: zie de Z4 als één complete attractie, waarbij de on derdelen elkaar niet beconcurreren maar ver sterken. Daarvoor is een plan van aanpak nodig voor een periode van ongeveer drie jaar. Voor die periode worden van Den Haag twee fte's gevraagd om dat te realiseren. Verder zou het Rijk nationale gezelschappen moeten stimule ren voorstellingen te geven op verrassende lo caties. 2. Speel in op de trend van citytrips naar klei nere steden. Het landelijk Bureau voor Toe risme en Congressen kan helpen met de mar keting en het Rijk kan stimuleren dat interes sante tentoonstellingen en evenementen ook naar Zeeland komen. Maak evenementen voor buitenlanders (van Vlamingen tot vluchtelingen) belangrijker. 4. Benut leegstaande gebouwen, zoals kerken, voor culturele activiteiten. 5. Verbind cultuur met de Zeeuwse topkeuken en typisch Zeeuwse producten. Het Rijk kan helpen Zeeland internationaal op de kaart te zetten als culinaire topbestemming. 6. Culturele organisaties kunnen inhaken op de gezondheidstrend in Zeeland 7. Gebruik de expertise van het Rijk en van de grote Zeeuwse festivals om kleinere festivals te professionaliseren en te laten groeien. 8. Gebruik Zeeland nog meer als een decor voor culturele producties, zoals films en festi vals. Theaterhuis Zeelandia geldt als een lich tend voorbeeld. f Maak van het eenrichtingsverkeer - mensen die de provincie uitgaan - tweerichtingsverkeer. Dat kan met campagnes en opvallende evene menten. Samen met het Rijk en het Vlaams Ge west kan worden toegewerkt naar een groot schalige viering van 700 jaar Vrede van Parijs in 2023. Ook kan worden gedacht aan culturele betrekkingen met landen die belangrijk waren in de Zeeuwse geschiedenis, zoals Guyana, To- bago, Zuid-Afrika en de Molukken. HET GEMAK VAN DE APP Voor het laatste nieuws kunt u natuurlijk op elk mo ment van de dag terecht bij de PZC online. Op de desktop, laptop, tablet of smartphone, altijd het actu ele nieuws tot uw beschik king; 24 uur per dag, 7 dagen per week. Wilt u het nog gemakkelij ker, installeer dan de PZC- nieuwsapp op uw telefoon. Met slechts één klik opent u de app en ziet u wat er op dit moment speelt in uw buurt, de rest van Zeeland en de wereld. Ook in de app heeft elke regio zijn eigen pagina. Bovendien kunt u via de knop 'Net bin nen' altijd het laatste nieuws op een rij zien. TWITTER Frank van der Weck Lesley Kerkhove uit Zierik- zee is goed bezig op de Australian Open. ONLINE TOP 5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Wat gebeurt er toch alle maal aan het eind van de A58? 2. Hennepkwekerij in vrachtwagen op woonwa genkamp Tholen 3. NOS-ploeg filmt bij pipo- wagen Beatrix in Westen- schouwen 4. Zeeuws succes bij Zoo- ver-awards 5. Aanleg knooppunt Nieuwdorp nu echt van start Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie n facebook.com/depzc r'@pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37