5 Dinsdag verse worst Zondagse soep Vrijdag visdag Woensdag gehaktdag 7 112 NIEUWS Fietser gewond, auto rijdt door TV's gestolen uit verpleeghuis Vrachtwagen ramt gevel vrijdag 12 januari 2018 MIDDELBURG Op de Lan- gevieleweg in Middelburg is gisteravond een fietser aangereden door een auto. De bestuurder van het voertuig liet het slachtoffer gewond achter en reed door. De aanrijding vond rond 17.45 uur plaats ter hoogte van het Karei Door manplein. De betrokken au tomobilist reed in een don kere personenauto, ver moedelijk een zwarte Audi A4. Volgens de politie be staat het kenteken uit de combinatie '49-TL' of '43- TL'. Het voertuig heeft mo gelijk schade aan de rech terzijde. ZIERIKZEE Inbrekers hebben drie televisietoe stellen weggenomen uit verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. De apparaten werden zon dagavond tussen 20.00 en 23.00 uur gestolen uit de brasserie, de recreatie ruimte en de dagbehande ling. De inbraak werd door een medewerkster ontdekt. De verpleeghuisbewoners hoeven zich volgens loca tiemanager Tonny den Oudsten niet te vervelen. „We hebben op elke van onze vijf afdelingen nog ten minste drie tv's staan en de meeste bewoners hebben er zelf ook nog een." Er is aangifte gedaan bij de poli tie en de drie toestellen worden binnenkort vervan gen. Den Oudsten bena drukt dat de inbrekers niet in de buurt van cliënten of hun woningen zijn geweest. GOES Een vrachtwagen heeft gisterochtend een deel van de gevel van kle dingwinkel College Style in de Lange Vorststraat in Goes geramd. Dat ge beurde om 11.10 uur. Dave Toet van zeevishandel Cash Carry is aan het werk. foto ruben oreel Uit een inspectie van de brandweer bleek dat de overkapping niet naar be neden kon vallen. Vrijdag visdag is bij uitstek een ka- tholiek gebruik. De vis - die tegenwoordig duur betaald wordt - was vroe ger goedkoper en werd ge zien als minder luxe dan vlees. Op vrijdag, de wekelijkse vasten dag, kwam in plaats van vlees vaak vis op tafel, bij wijze van sobere vervanging. Vrijdag - Goede Vrijdag - was de dag waarop Jezus aan het kruis werd geslagen en bij uit stek geschikt om zich te bezinnen op serieuze zaken en stil te staan bij de noden van anderen. Daar hoort bij dat men afziet van hedo nistische genoegens als roken, drinken en copieus dineren. Vanuit de kerk is een strikt verbod op vlees op de vrijdag sinds het Tweede Vaticaans Concilie ge schrapt (1962-1965). Maar de tradi tie leeft in veel gezinnen nog voort, getuige de vrijdagse drukte bij de vishandel. Woensdag gehaktdag is een logisch vervolg op dins dag verse worstdag - want op enig moment waren de bruikbare darmen op en restte er alleen een berg af snijdsel of gemalen vlees. De kreet 'woensdag gehakt dag' is in 1949 bedacht en de winnende slogan van een prijsvraag, uitgeroepen door de gezamenlijke sla gersorganisaties en later overgenomen in reclames. Maandag begint ook voor slagers de werkweek weer, en wel met het slachten. (Hoewel dat tegenwoordig, nu het slachten vaak niet meer door slagers zelf ge daan wordt, op elke dag van de week wel gebeurt.) Op dinsdag begint het uit benen en opsnijden van het karkas in herkenbare stukken als karbonaadjes, speklapjes en biefstuk. Het op- snijdsel, de kleine ondefinieerbare stukjes vlees die overblijven, wordt door de gehaktmolen gehaald. Worst ging vroeger in echte (schoongemaakte) darmen. Een deel van het gehakt ging in die dar men en werd als verse worst ver kocht, een ander deel bleef liggen tot 'woensdag gehaktdag'. Voor worst zijn er intussen alternatieven zoals de eetbare collageendarm - maar aan dinsdag worstdag is niets veranderd. In gezinnen waar vastgehouden wordt aan de zondagsrust, komt op die dag vaak een pan soep op tafel te staan: de zondagse soep. Die is de dag tevoren bereid en hoeft alleen te worden opge warmd. Vooral bij gerefor meerde gezinnen is de zondagse soep populair.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33