Zeeuwen betalen de laagste contributie in Zeeland? Het ontbrak aan sturing 3 opnemen. Veilig Thuis vraagt aan het ziekenhuis wat er aan de hand is. Het ziekenhuis zegt geen aan wijzingen te hebben dat er iets an ders aan de hand is dan een onge luk. Het woord 'kinderbescherming' valt tijdens een van de overleggen, waarbij overigens niet altijd alle hulpverleners aanschuiven. De huisartsen en reclassering bijvoor beeld krijgen vaak geen uitnodi ging. Omdat de ouders beloven hulp te accepteren blijft de Raad voor de Kinderbescherming buiten beeld. Eind januari komt het tweede kindje ter wereld. Het veel te vroeg geboren jongetje moet de eerste weken in het ziekenhuis blijven om aan te sterken. De hulpverleners vinden de thuissituatie voor de kinderen gevaarlijk. De woning is klein en er zijn weer 'signalen' van huiselijk geweld. De ouders krijgen de keuze: apart gaan wonen of er gens gaan wonen met meer toe zicht. Zo niet, dan kunnen de kin deren niet bij hen wonen. De moeder gaat eerst met het oudste kind bij haar vader wonen. Dan komt een oma in beeld. Die wil het jonge gezin wel in huis ne men. Zij kan helpen bij de zorg voor de kinderen en waken over hun veiligheid. De ouders gaan op haar aanbod in. Eind maart, de ouders wonen dan weer bij elkaar, maakt de ge zinsondersteuner van VraagKracht zich zorgen over de veiligheid van de kinderen omdat de ouders de baby's bij hen in bed laten slapen. Tegen een hulpverlener van FZZ zeggen de ouders half april dat hun jongste kind zeer veel zorg vraagt en dat zij de baby 'op momenten ir ritant' vinden. De hulpverlener vindt deze opmerkingen niet zorg wekkend genoeg om ze te delen met andere instanties. Later ziet FZZ dat het jongste kindje blauwe plekken heeft. De ouders gaan naar de huisarts. Die gelooft de ouders op hun woord als ze zeggen dat de kinderarts heeft verteld dat vroeggeboren kinderen wel vaker blauwe plekken hebben. In mei lijkt het dan weer beter te gaan. De kinderarts ziet dat het goed gaat met de kinderen. De Tegen een hulpverlener zeggen de ouders dat hun jongste kind zeer veel zorg vraagt hulpverleners die over de vloer ko men zijn positiever dan in de maanden daarvoor. Enkele dagen later gaat het vrese lijk mis. Het baby'tje wordt met stuiptrekkingen opgenomen in het ziekenhuis. Enkele dagen later overlijdt het kindje. Het ziekenhuis denkt aan mishandeling. Het kind zou door de vader hard door elkaar zijn geschud. Nog diezelfde avond wordt het oudste kind uit huis ge plaatst. Tegen de vader loopt een strafzaak. In december besloot de rechtbank op verzoek van de verde diging deskundigen te raadplegen over het overlijden. De vader zal psychologisch onderzocht worden. INSPECTIES Sportverenigingen in krimpgebie- den zoals Zeeland vragen gemid deld een veel lagere contributie aan de leden dan clubs in stedelijke ge bieden. Het verschil kan wel oplo pen tot tientallen euro's. Aanneme lijk is dat de hogere grondprijs in stedelijke gebieden wordt doorbe rekend in de huur die verenigingen betalen. Verenigingen vertalen deze hogere huur in een hogere contributie. „In Zeeland liggen ook minder kunstgrasvelden en er wordt ook meer onderhoud gedaan door de clubs zelf. Dat speelt ook mee bij het bepalen van de contri butie", zegt Arjen Davids van het Muiier Instituut. Voetbalclubs Een lidmaatschap bij een Zeeuwse voetbalclub kost gemiddeld 154 euro voor een volwassen lid. In Fle voland, de koploper, dient maar liefst 263 euro te worden afgetikt om een balletje te kunnen trappen. De contributie voor hockey is het hoogst: gemiddeld 216 euro in Zee land. Maar ook hier zit onze pro- Als je de contributie meteen gaat verhogen, zullen leden vertrekken vincie nog aan de lage kant, want in delen van Noord-Holland en Utrecht loopt de contributie op naar meer dan 350 euro. Het grootste verschil zit bij tennis verenigingen. Die vragen in regio's als Zeeland en Limburg gemiddeld 50 procent minder aan contributie vergeleken met de rest van Neder land. Toch is het niet raadzaam voor de Zeeuwse clubs om de contributie meteen flink te verhogen. „Als je dat doet, zullen leden vertrekken", vertelt Davids. Zwembaden Het onderzoeksbureau inventari seerde ook de toegangsprijzen van zwembaden. Een kaartje is in Drenthe en Zeeland aanmerkelijk goedkoper dan in de rest van Ne derland. In West-Brabant moet bijvoorbeeld meer dan 7 euro worden afgere kend, terwijl de Zeeuwse zwemba den gemiddeld op 3,60 euro uitko men. „Het scheelt vaak of een zwembad in bezit is van de ge meente of dat het om een particu lier bad gaat", aldus Davids. „Ook zijn de zwembaden in Zeeland wat simpeler, bijvoorbeeld een 25-me- terbad in plaats van 50 meter." Monitoren Het is het eerste grote onderzoek naar contributies in Nederland. De sporten voetbal, atletiek, hockey, tennis, volleybal en handbal wer den onderzocht. Als het aan het Muiier Instituut ligt, blijft het daar niet bij. „Het is belangrijk om deze infor matie ook over langere tijd te blij ven verzamelen van nog meer spor ten, om zo de ontwikkeling van deze prijzen te kunnen monitoren." vrijdag 12 januari 2018 FOTO'S THINKSTOCK ADRZ: verschillende kinderartsen waren betrokken bij het gezin Forensische Zorg Zeeland: onder deel van Emergis Huisartsen: twee huisartsen zijn betrokken bij het onderzoek Intervence: instelling voor uitvoe ring jeugdbescherming en jeugdre classering Jeugdgezondheidszorg: De jeugdgezondheidszorg van de GGD Zeeland volgt kind van O tot 12 jaar. Twee teams waren bij het gezin betrokken. Porthos: gemeenten zijn eindver antwoordelijk voor de jeugdzorg, op Walcheren loopt dit via de geza menlijke organisatie Porthos. Reclassering Nederland: advi seert Openbaar Ministerie en rech ters over op te leggen straffen, bij zondere maatregelen en re-inte- gratie Routeteam: bestaat uit vertegen woordigers van Veiligheidshuis, Porthos en Veilig Thuis Zeeland Veilige Start: samenwerkingsver band tussen ADRZ en Zorgstroom (thuiszorg) om probleemgezinnen te ondersteunen tijdens en na zwangerschap. Veilig Thuis: onderdeel GGD Zee land dat onderzoek uitvoert na meldingen van huiselijk geweld. VraagKracht: organisatie die jeugdhulp en opvoedingsonder steuning kan leveren. MIDDELBURG Drie inspec ties hebben de handelwijze van hulpverleners rond het betrok ken gezin onderzocht. Twee van de drie zijn inmiddels sa mengevoegd tot de inspectie Gezondheidszorg en Jeugd, de andere is de Inspectie Justitie en Veiligheid. Zij constateren dat het ontbrak aan sturing. De regie ontbrak of werd bij de verkeerde instantie neerge legd, richtlijnen niet gevolgd, onvoldoende gekwalificeerd personeel ingezet. Van alle partijen eisen de in specties een plan om zich te verbeteren. De gemeenten moeten hier op toezien. Zijn die plannen niet voldoende, dan zullen de inspecties zo nodig ingrijpen. Zeeuwen betalen minder contri butie dan sporters in de rest van Nederland. Ook een toegangs kaartje voor het zwembad is in Zeeland het goedkoopst. Dat blijkt uit de Contributiemonitor van het Muiier Instituut en de Hogeschool van Arnhem en Nij megen (HAN), waarbij de lid- maatschapskosten van 2750 verenigingen in zes verschil lende sporten zijn geanalyseerd. Maurice Steketee Vlissingen -Arjen Davids

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31