Allemaal Omanido Wijkagenten laten zich vaker op pad sturen Winkelleegstand daalt, maar niet in Zeeland Gratis? 2 RAPPORT OVERLIJDEN BABY De verdachte dood van een baby'tje was aanleiding voor een onderzoek naar de hulpverlening. In het rapport van de inspecties staat van maand tot maand te lezen wie wat deed of naliet. Commentaar Iederland heeft even de tijd om te bekomen van het succes van de tv-hit Het geheime dagboek van Hendrik Groen. Over ouderen die zich in hun recal citrante clubje Omanido (Oud Maar Niet Dood) onttrekken aan het saaie leven in het bejaardentehuis. Elders in deze krant bevestigen demografen dat Hendrik Groen en zijn clubgenoten het symbool zijn van een nieuwe generatie ouderen. Zij willen zo veel mogelijk in het volle leven staan, niet uitgerangeerd in een hoekje. Voor we gaan dromen van een vervolgserie, is het goed om even met beide benen op aarde te komen. Er zijn te genwoordig simpelweg meer ouderen. Veel van hen leven bovendien langer. Dus we komen onvermijdelijk steeds meer oude mensen tegen die nog verrassend actief zijn. Ze zijn vaak zelfs zo fris en fruitig dat ze helemaal geen Omanido-clubje nodig hebben. Wat dit betreft loopt de tv- serie achter de feiten aan. Ook de schets van het deprime rende bejaardentehuis is achterhaald. De serie doet geen recht aan alle hulpverleners en verzorgers die het leven van oude afhankelijke mensen zo aangenaam mogelijk pro beren te maken. Hendrik Groen is een tijdloos verhaal over mensen die over zichzelf willen beschikken en die hun eigen stijl kie zen. Die samen van de gebaande paden afwijken en zo be ter leven. Leuk voor ouderen. Maar interessant voor ieder een. Misschien nog wel het meest voor alle jongeren voor wie de wereld openligt. Succesvolle televisieserie over eigenzinnige ouderen loopt achter de feiten aan opstap om dit vaker te gaan doen", zegt Van Osta. „Het creëert een nieuwe betrokkenheid bij inwo ners. Ze gaan meedenken en maken ons deelgenoot van hun proble men. Sommige situaties kenden we al." Woensdag deed wijkagent Maaike van Osta dat met collega's van het basisteam Walcheren voor het eerst in de actie Vlissingen Blauw en dat werkte goed, blikt Van Osta terug. Vanaf zes uur 's avonds konden Vlissingers, Souburgers en Ritthe- mers via sociale media berichten sturen over overlast, problemen en gevaarlijke situaties. De agenten trokken er meteen op uit en lieten aan de melders weten wat de uit komst was. „We hebben negen meldingen gekregen en dat is voor een eerste keer en voor die paar uur echt een Het creëert een nieuwe betrokkenheid bij inwoners De agenten kregen onder meer meldingen over overlast van zwer vers in de binnenstad van Vlissin gen en hangjongeren in Oost-Sou burg. Van Osta: „De actie laat zien dat sociale media niet meer zijn weg te denken als hulpmiddel." ALMANAK Die Zeeuws-Vlaamse verslag geefster vertoeft enkele maanden aan 'de overkant'. Recentelijk maakte ze kennis met de eige naardigheden van het taalge bruik op Walcheren. Al bleek de term 'betaald vrij parkeren' uit een schriftelijk pleidooi van een lokale politieke partij weinig van doen te hebben met dialect. „Vindt u het goed dat ik daar 'gratis parkeren' van maak?", in formeerde ze voorzichtig aan de telefoon. De politicus stemde enigszins morrend toe. „Ik had dit zo geschreven zodat burge meester en wethouders het ook begrijpen." Verkiezingsdebat ouderenbonden Reformatiekoor zoekt leden LPM presenteert lijst op receptie Het Middelburgse gezin heeft al bijna anderhalf jaar intensieve hulpverlening achter zich als de piepjonge ouders in maart 2016 aangeven dat de zorg voor hun jongste baby hun zeer zwaar valt. Het jongetje is eind januari, acht weken te vroeg, geboren. Hun oud ste kind moet dan nog één jaar wor den. Ze vertellen het tegen een mede- Omdat de ouders hulp accepteren blijft de Raad voor de Kinderbescherming buiten beeld werker van de Forensische Zorg Zeeland (FZZ). Die is bij het gezin betrokken omdat de 19-jarige vader herhaaldelijk zijn handen niet kon thuishouden. FZZ is één van de reeks instanties die sinds eind 2014 het gezin hebben bijgestaan. Het eindigt in een drama. Op 25 mei 2016 overlijdt het jongste kind aan hersenletsel in het Sophia Kinder ziekenhuis te Rotterdam. Het zie kenhuis vermoedt kindermishan deling. De vader is pas 17 jaar als zijn vriendin zwanger wordt van hun eerste kind. De verloskundige vreest dat de jonge ouders het op ei gen kracht niet gaan redden. Ze meldt hen aan bij Veilige Start, een samenwerking tussen het zieken huis, thuiszorg en het maatschap pelijk werk. Het is het begin van een komen en gaan van hulpverle ners. In maart 2015 wordt het eerste kind geboren. Drie maanden later staat de po litie aan de deur na een melding van huiselijk geweld. Het zal niet de laatste keer zijn. Het is het begin van een tweede spoor van hulpverlening. Veilig Thuis, Reclasse ring Nederland en Fo rensische Zorg Zee land raken betrokken bij het gezin. In november valt hun eerste kindje met een wipstoeltje van tafel. De kinderarts laat de baby een nachtje ter observatie In Zeeland is de leegstand zelfs toe genomen met 0,14 procent, die be draagt nu 7,60 procent. Landelijk staan per 1 januari ruim 600 panden minder leeg dan een jaar eerder. In vierkante meters is de leegstand vo rig jaar nog sterker gedaald. Dat komt vooral omdat veel van de voormalige V&D panden vorig jaar een andere invulling hebben gekre gen, waaronder dat in Goes. Die stad had als enige in Zeeland nog een V&D. De leegstand is landelijk voor het derde jaar op rij gedaald. Op meu belboulevards is de daling het sterkst. Volgens Locatus is dat niet ver rassend, omdat deze sector het meest profiteert van een aantrek kende economie en een verbete rende huizenmarkt. In de centra van middelgrote ste den en in stadsdeelcentra ziet het bureau nog geen herstel. Die heb ben nog steeds te maken met een licht oplopende leegstand. De leeg stand is daar ook veruit het hoogst. Dé specialist in kunststof kozijnen vrijdag 12 januari 2018 II De wijkagenten van Vlissingen zijn van plan vaker op pad te gaan en zich daarbij te laten lei den door gerichte opdrachten van inwoners. Maurits Sep Vlissingen -Maaike van Osta, wijkagent Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De afdelingen van oude renbonden KBO en PCOB in Vlissingen hou den maandag 12 maart een verkiezingsdebat in Ter Reede. Woordvoer ders van de bonden vra gen alle deelnemende partijen naar standpun ten specifiek voor 'de tienduizend ouderen' in de gemeente. Aanwezi gen kunnen in dicussie met de partijen. Aanvang 14.00 uur in zaal Speel- huus. GOES Medio 2018 begint het Groot Reformatiekoor aan zijn derde jaar. Nieuwe Zeeuwse leden zijn welkom. Het koor re peteert in heel het land, Zeeuwen kunnen terecht in Goes. Daar wordt ge repeteerd onder leiding van Jolanda van de Wege. Zangers en zan geressen vanaf 15 jaar zijn welkom. Het Groot Reformatiekoor is een initiatief van onder meer de Thoolse dirigent Peter Wildeman (foto). MIDDELBURG De Lokale Partij Middel burg (LPM) houdt zater dag 20 januari van 16.00 tot 18.00 uur nieuwjaars receptie in Hotel De Nieuwe Doelen. Tijdens de receptie stellen kandi daten zich voor en wordt het verkiezingspro gramma gepresenteerd. Het is 'n kluwen aan zorg Theo Giele Middelburg Van Cittersweg 2a Arnemuiden T 0118 75 02 07 KROON KOZIJN, DE NUMMER 1 VAN NEDERLAND De leegstand van winkelpanden is afgelopen jaar opnieuw ge daald, behalve in Zeeland en Flevoland. Dat blijkt uit cijfers van retailonderzoeksbureau Lo- catus. Luc Oggel Vlissingen Klanten Vertellen www.kroonkozijn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30