25 NEDERIM Afscheiding op BMX-baan ter discussie na crash Van Gorkom Robin Haase loot qualifier IV! w/ Érfl. Zege voor handballers UITSLAGEN Gorkom (27) ligt nog altijd in coma nadat hij dinsdag zwaargewond raakte bij een training op Papendal. Vier vragen en antwoorden over hoe het kon gebeuren. Het BMX-parkoers op Sportcen trum Papendal is een replica van de baan die werd gebruikt bij de Olympische Spelen in Rio de Ja- neiro. Inderdaad, de baan waar Jelle van Gorkom in de zomer van 2016 een zilveren medaille won. Bij de opening van de BMX-baan van Pa pendal, zeven jaar geleden, was die gebouwd als een kopie van het par koers van de Olympische Spelen in Londen waar toen voor getraind werd. In 2016 is de baan aangepast met het oog op de Spelen in Brazi lië. Van Gorkom traint al negen jaar op Papendal en nam in aanloop naar de Spelen in Rio voor de KNWU een video op waarin hij het parkoers uitlegde. Zoals hij al hon derden, zo niet duizenden keren, heeft gedaan stortte Van Gorkom zich afgelopen dinsdag van de start heuvel naar beneden. In zijn eigen introductiefilmpje stelt Van Gor kom dat de startheuvel negen me ter hoog is, andere BMX'ers hebben het over een hoogte van acht meter. De afdaling valt in twee delen uit een. Bij het hoogste deel van de startheuvel is de hellingshoek 18 graden. In het lange, onderste deel van de afdaling is de hellingsgraad hoger: 28 procent. BMX'ers maken in deze afdaling zoveel snelheid dat ze na de eerste sprong al '30 of 40 meter' hebben afgelegd, zegt Van Gorkom in het fdmpje. Onderaan de heuvel hangt over de hele breedte van de baan een veiligheidsketting op een hoogte van ongeveer 60 centimeter, zegt Jochem Schellens, directeur van Sportcentrum Papendal. Voor trai ningen en wedstrijden wordt die normaal gesproken weggehaald. De ketting is bedoeld om te voorko men dat onbevoegden via de baan bovenop de startheuvel komen. „Papendal is vrij open, maar de BMX-baan is een gevaarlijke ac commodatie", zegt Schellens. „Daarom zijn er allerlei veiligheids- De baan is open en gevaarlijk, vandaar die ketting maatregelen genomen. Er staan hekken omheen en dus ook die ket ting zodat je niet zomaar de heuvel op kunt. Juist om te voorkomen dat er ongelukken gebeuren." Want de baan heeft een onweer staanbare aantrekkingskracht op waaghalzen. Schellens: „Al vanaf het begin. In de eerste weken had den we al zoveel onbevoegden rond die baan dat we maatregelen heb ben genomen. Mensen onderschat ten totaal hoe hoog en hoe steil die heuvel is. We hebben wel eens ie mand op het laatste moment tegen kunnen gehouden die met een ge wone flets naar beneden wilde." Of de ketting in de toekomst ver dwijnt kan Schellens niet zeggen. De KNWU en Papendal doen on- Ongeval door menselijke fout van de baan derzoek naar de precieze toedracht van het ongeluk. De nationale BMX-selectie kwam dinsdag op Papendal bijeen voor een training. Zonder Laura Smul ders, zij traint momenteel in Spanje. Van Gorkom beklom ver moedelijk als eerste de startheuvel. Door de knik die in de heuvel zit, kon hij de ketting vanaf het plateau niet zien hangen. Onderaan de heuvel botste hij in volle vaart op de ketting. Volgens Schellens was hij vermoedelijk direct buiten bewust zijn. Ploeggenoten waren erbij en hebben eerste hulp verleend, voor dat de ambulance ter plekke was. Hij ligt in Nijmegen in het zieken huis en wordt in slaap gehouden, in de hoop dat zijn lichaam rustig en kele functies zal herstellen. Woens dag werd zijn situatie stabiel ge noemd, maar kon de vraag of Van Gorkom in levensgevaar verkeert, niet worden beantwoord. Gister middag was nog geen update over zijn situatie bekend. Van Gorkom heeft gebroken ribben, een breuk in het gezicht, een scheurtje in de schedel en beschadigingen aan zijn lever, milt en nieren. In 2012 lag hij ook al enkele dagen in coma na een zware valpartij in het Amerikaanse Chula Vista. Hij herstelde snel, net als na enkele andere zware crashes. De hoop in de BMX-wereld en op Papendal is dat Van Gorkom dat nóg een keer kan. BMX'er Jelle van vrijdag 12 januari 2018 TENNIS Robin Haase treft in de eerste ronde van de Australian Open (vanaf maandag) een qualifier. Haase doet momenteel mee aan het ATP-toernooi van Auckland, waar hij in de halve finales staat te genover de Spanjaard Ro- berto Bautista Agut. Kiki Bertens (30ste geplaatst) staat in de eerste ronde te genover de Amerikaanse Catherine Bellis. Richel Ho- genkamp is ook automa tisch toegelaten tot het hoofdtoernooi in Mel- bourne. De 25-jarige Doe- tinchemse werd bij de lo ting gekoppeld aan Lara Arruabarrena. O HANDBAL De Nederlandse handballers zijn weer kop loper in hun kwalificatie- groep voor het wereldkam pioenschap van volgend jaar. De ploeg van bonds coach Erlingur Richards- son klom door een zege op Griekenland over België heen. Oranje won in Thes saloniki met 28-23. Afgelo pen zondag rekenden de handballers ook al overtui gend af met Turkije (26-19). Komende zondag volgt de beslissing in de poule met een duel tussen Nederland en België in Sittard. De mannen van Richardsson gaan die wedstrijd in als fa voriet. Alleen de groeps winnaar maakt kans op deelname aan het WK in 2019, want die plaatst zich voor de play-off-wedstrij- den. TENNIS Mannen Auckland, kwartfinales: Haase (Ned) - Gojowczyk (Dui) 6-4 6-4, Del Potro (Arg/2) - Katsjanov (Rus) 7-6 (4) 6-3, Bautista Agut (Spa/5) - Vesely (Tsj) 7-6 (1) 6-2, Ferrer (Spa/7) - Chung (ZKo) 6-3 6-2. Sydney, kwartfinales: Paire (Fra) - Müller (Lux/2) 6-4 6-4, Fognini (lta/4) - Mannarino (Fra/5) 6-7 (4) 7-6 (4) 6-2 Vrouwen Sydney, kwartfinales: Gavrilova (Aus) - Muguruza (Spa/1) walkover, Barty (Aus) - Strycova (Tsj) 6-3 6-2, Giorgi (Ita) - A. Rad- wanska (Pol) 6-1 6-2, Kerber (Dui) - Ciboelkova (Slw) 6-3 6-1. Melbourne, kwalificaties Austra lian Open. Vrouwen, 1ste ronde: Kerkhove (Ned) - Vickery (VS/1) 6-7 6-4 6-3, Schoofs (Ned) - Brescia (Ita) 7-5 7-5, Jorovic (Ser) - Rus (Ned/23) 6-3 6-4 Daan Hakkenberg Rik Spekenbrink Papendal Hoe zien de BMX-baan van Papendal en die startheuvel eruit? Waarom hangt die ketting daar? Jelle van Gorkom in betere tij den op de BMX-baan van Papen dal. FOTO COR VOS —Jochem Schellens, dir. Papendal BMX'er Jelle van Gorkom (27), winnaar van een zilveren medaille op de vorige Olympische Spelen, raakte zwaargewond bij een training op Papendal 1 Jelle komt van de startheuvel 3 En botst op een niet weggehaalde veiligheidsketting 120118IRV Wat is er precies gebeurd? Hoe gaat het met Van Gorkom? De ketting' is het gesprek van de dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25