HOE ZEEUWS BEN JIJ? Nog nooit zoveel artiesten op podium Vrienden van Amstel 21 DOE DE TEST OP PZC.NL/ECHTEZEEUW MERYL STREEP: e zijn er beiden erg verbaasd over. Hoe komt het toch dat Meryl Streep (68) en Tom Hanks (6i) nooit eer der samen in een film hebben ge speeld. „Ik heb mij dat zelf ook vaak afgevraagd", zegt Streep in het chique Hotel Claridges in Londen. Met een kwinkslag: „Zou het iets met onze leeftij den te maken hebben? Ik kan toch moeilijk de oma van Tom spelen, want dat zou door het leeftijdsver schil tamelijk ongeloofwaardig zijn." Het was Steven Spielberg die de beide Oscarswin naars voor de camera kreeg. De regisseur had het tweetal meteen voor ogen toen hij het scenario van The Post las. Streep, met wie hij ook nog nooit had samengewerkt, was geknipt voor de rol van de lege- rendarische uitgeefster van The Washington Post, Ka- tharine Graham. Hanks, die al vier keer eerder in een film van Spielberg acteerde, was de perfecte kandidaat voor de rol van hoofdredacteur Ben Brad- lee. Hoewel The Post zich in de jaren 70 afspeelt, tij dens een hectische periode toen de krant met een mogelijk verschijningsverbod werd bedreigd door president Richard Nixon. Hij stelde het, zacht ge zegd, niet erg op prijs dat The Washington Post publi ceerde uit de geheime Pentagon Papers over de oor- Natuurlijk hoeven mannen en vrouwen niet krampachtig met elkaar om te gaan log in Vietnam. De krant moest het zwijgen opge legd worden. Hetgeen overigens niet lukte. Volgens Streep en Hanks, beiden verwente te genstanders van president Seksueel wangedrag Trump, is de kwestie ook vandaag de dag nog brandend actueel. „In deze tijden volfake news en aanvallen op de vrije meningsuiting in Amerika is dit verhaal over The Post nog heel relevant", aldus Hanks die de echte Bradlee een paar keer heeft ontmoet. „Eigenlijk", zegt Streep, „mogen we over een aantal jaren dankbaar zijn voor figuren als Trump en Harvey Weinstein. Zij hebben ons door hun gedrag gewezen op de misstanden die er in deze wereld aan de hand zijn." De MeToo-discussie heeft ook effect gehad op de denkwijze van Streep. „Ik juich het enorm toe dat vrouwen het seksuele wangedrag niet langer pik ken. En de beweging groeit gelukkig nog steeds. Ik vergelijk het maar als een grote bijenkorf waar steeds bijen in- en uitvliegen. Er is iets veranderd en dat kan niet meer teruggedraaid worden." De verklaring van de Franse actrices, onder wie Catherine Deneuve, over het uit de hand lopen van de MeToo-aantijgingen hebben Streep en Hanks nog niet kunnen lezen. „We zijn de hele tijd onderweg geweest. Dus aan kranten lezen komen we niet toe", aldus Hanks. Toch wil Streep er in algemene zin toch iets over zeggen. „Natuurlijk hoeven mannen en vrouwen niet krampachtig met elkaar om te gaan. Flirten mag van mij nog steeds. Asjeblieft laten we dat vooral blijven doen. Maar alle vormen van aanran ding moeten we uitbannen. Als een man in de me tro met een erectie tegen een vrouw wrijft, kan dat natuurlijk niet. Als dergelijk gedrag, vooral op de werkvloer, verdwijnt omdat mannen dat niet meer durven hebben we gewonnen. Maar zover is het nog niet." Vijf debutanten kent de gis teren gepresenteerde line- up van concertreeks Vrien den van Amstel Live. Ze ko men uit alle richtingen van de Nederlandse popmuziek. Rappers Lil' Kleine en Kraantje Pappie komen voor het eerst naar Ahoy, net als de elektropopgroep Rondé. Andere nieuwko mers zijn volkszanger An- dré Hazes en presentator en zanger Paul de Leeuw. „We hebben vaak gepro beerd onze agendaproble men op te lossen. Nu is dat eindelijk gelukt", meldt Paul de Leeuw over zijn deelname. En Lil' Kleine: „Dit is het podium waar je sowieso gestaan wil heb ben." Voor het eerst bestaat de concertserie uit 14 concer ten. Een eenmalige uitbrei ding om het 20-jarig be staan te vieren. Om dat ju bileum luister bij te zetten, nodigde Vrienden van Am stel meer artiesten uit dan ooit: 25. Routiniers als Guus Meeuwis, Blof, Marco Bor- sato, Jacqueline Govaert, Di-rect, VanVelzen en Row- wen Hèze krijgen gezel schap van onder anderen Kensington, rapper Diggie Dit is het podium waar je sowieso gestaan wil hebben Dex, Gers Pardoel, Brainpo- wer, Mr. Probz, Broeder liefde, Xander de Buisonjé, Typhoon en Nielson. De presentatie is net als afgelo pen jaar in handen van het duo Nick Simon. vrijdag 12 januari 2018 PC Flirten mag nog AbZagt —Meryl Streep The Post gaat op 1 februari in première. Zeeuwen zijn groös op hun provincie. Hoezeer de wereld ook verandert, het Zeeuws sentiment blijft. En lijkt alleen maar sterker te worden. Vanwaar die trots? Wat onderscheidt ons van de rest? En vooral: wat maakt iemand tot een 'echte' Zeeuw? Onder de noemer '100% Zeeuw' onderzoekt de PZC het Zeelandgevoel. Mis niets en lees de volgende editie in de PZC van zaterdag! Paul de Leeuw en Lil' Kleine debuteren dit jaar op Vrienden van Amstel Live in de Rotterdamse Ahoy. De concertreeks, die dit jaar 20 jaar be staat, kent een recordaan tal van 14 shows die in to taal 190.000 bezoekers trekken. Stefan Raatgever —Rapper Lil'Kleine De shows vinden plaats op 18 januari t/m 2 februari met uitzondering van 23 en 30 januari. Er zijn nog en kele kaarten. M Lil' Kleine en Paul de Leeuw, fotos photo news en PIM RAS FOTOGRAFIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21