NVM: woningmarkt is nu zo heet dat er nauwelijks keuze is E 17 zijn de investeerders hun geld kwijt." De Vereniging voor Effectenbezit ters (VEB), de belangenbehartiger van beleggers, kijkt verbijsterd naar de populariteit van cryptomunten en wietbedrijven. „Het doet heel erg denken aan de internetzeepbel op de beurzen in 2000. Toen stapten be leggers in alles wat maar zei iets met internet te maken te hebben", aldus adjunct-directeur Errol Keyner. „Zonder dat ze keken of een bedrijf een goed verdienmodel had. Inter net is een succes geworden, maar driekwart van de bedrijven uit die tijd bestaat niet meer." Blind instappen Ook bij de Autoriteit Financiële Markten is men bezorgd. Vorige maand waarschuwde de waakhond Nederlanders al in deze krant hun dertiende maand of kerstbonus niet in bitcoins te steken. „Mensen zijn bang de boot te missen", zei Lars van de Ven, specialist fintech van de AFM. „Ze stappen blind in, zonder na te denken over de risico's en of ze eventuele verliezen wel kunnen dra gen." Het is dus belangrijk om je goed te verdiepen in een bedrijf voor je erin investeert, willen VEB en AFM maar zeggen. Dat gebeurde in 2000 niet en nu wéér niet, zo blijkt uit de koerssprongen van bedrijven, die blockchain in hun naam zetten. „Het is echt onverantwoord en dom om in een bedrijf te stappen omdat het blockchain in de naam heeft staan", Het is echt dom om in een bedrijf te stappen omdat het blockchain in de naam heeft staan zegt Errol Keyner. „Veel van dit soort aankopen zal tot drama's lei den, net als in 2000 toen de internet zeepbel klapte." Ondanks alle risico's die ze lopen, snapt Veerman van BinckBank de beleggers wel. „Er is gewoon zo on gelooflijk veel geld beschikbaar dat op zoek is naar rendement. Uit een onderzoek onder onze klanten blijkt dat het bij bitcoin en wiet vooral om nieuwe beleggers gaat. Meer ervaren beleggers stappen niet in. Ze vinden het te riskant of omdat ze denken dat ze de boot gemist hebben en er nu nog maar weinig koerswinst te behalen is." Keyner ziet veel nieuwe, onervaren beleggers in risicovolle beleggingen stappen. „Ik vrees dat vooral zij hun vingers zullen bran den." Gezond verstand De Fraudehelpdesk drukt mensen op het hart om hun gezond verstand niet te verliezen. „Vorige week meldde zich nog een gedupeerde die op deze manier 175.000 euro is kwijtgeraakt", zegt Van Eek. „Als er rendementen van 10 procent of meer worden beloofd, weet je dat het te mooi is om waar te zijn." Toch lijken beleggers niets te le ren. Eerder verloren beleggers mil joenen met beleggingen in teakhout, vastgoed in allerlei exotische oorden of Amerikaanse levensverzekerin gen. En nu melden de eerste gedu peerden zich al met beleggingen in een bedrijf dat computers zou leve ren om bitcoins te mijnen. Voor het eerst sinds het dieptepunt van de huizencrisis enkele jaren te rug, daalde het aantal verkochte woningen tussen oktober en eind december. De laatste maanden van 2017 verwisselden 61.000 huizen van eigenaar, 6 procent minder dan een jaar eerder. Vooral appartemen ten worden minder verkocht (-13,5 procent). Bij andere typen wonin gen was de daling slechts 2 tot 3 procent. Daarnaast stond er ruim een derde (36 procent) minder huizen te koop. Midden november betrof het aanbod slechts 59.600 panden. Het aantal aangeboden apparte menten lag haast de helft (47,6 pro cent) lager dan vorig jaar. Belemmering „We moeten terug naar 2003 om getallen van onder de 60.000 bij de NVM te vinden", zegt NVM-voor- zitter Ger Jaarsma. „Samen met de aangescherpte financieringsregels vormt dat een extra belemmering voor met name starters op de wo ningmarkt." Volgens de makelaars vereniging is de Nederlandse wo ningmarkt niet langer evenwichtig. In gebieden in en rond Amsterdam, maar ook in steden als Groningen kunnen kopers nog slechts kiezen tussen twee woningen. In Noord- oost-Groningen of Den Helder zijn dat er tien. „De woningmarkt in Nederland is daarmee van een evenwichtige een krappe woning markt geworden", stelt NVM-voor- zitter Jaarsma. „Door het tekort aan aanbod en het hoge aantal transac ties wordt het voor veel consumen ten steeds moeilijker om een ge schikte woning te vinden." Tien procent duurder De stijging van de woningprijzen zet hard door. In 2017 werden hui zen 9,1 procent duurder. Een ge middelde woning kost nu 269.000 euro. Ook gaat de verkoop steeds sneller: afgelopen maanden wis selde een woning gemiddeld in 52 i We moeten terug naar 2003voor minder dan 60.000 huizen in de verkoop dagen van eigenaar. Slechts 1 op de 13 woningen stond een jaar of lan ger in de verkoop. Van de woningen wordt 28 procent boven de vraag prijs verkocht. 17 procent gaat voor de gevraagde prijs van de hand. Over heel 2017 zijn er met 166.000 woningen wel iets meer huizen verkocht dan in 2016. Het verschil is slechts 1.000 panden. Het valt de NVM op dat de verde ling van het woningaanbod sinds de crisis flink is veranderd. Medio 2013 maakten appartementen bijna een derde van de aangeboden huizen uit. Nu is dat nog slechts 17 procent. Het aandeel vrijstaande huizen steeg juist van 25 naar 38 procent. 1499 oad.nl/VRCNOI va. 2169,- vrijdag 12 januari 2018 GO ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Opgepast voor een kersverse belegbubbel —Errol Keyner De Nederlandse woningmarkt is uit balans. Keuze is er nauwe lijks en goedkopere woningen voor starters zijn bijna niet meer te vinden. Dat stelt de NVM op basis van de nieuwste cijfers. David Bremmer Rotterdam De wereld in één land 18-daagse rondreis - Zuid-Afrika o.a. Krugerpark, Drakensbergen, Swaziland en Kaapstad uitstekende hotels o.a.nabij de Nationale Parken oad.nl/VRZAOI va. 2599,- The best of the West 16-daagse rondreis - Verenigde Staten o.a. San Francisco, Yosemite, Las Vegas en Grand Canyon verblijf in superior klasse hotels op goede locaties oad.nl/VRUSOI va. 2769,- Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. L® Verre rondreizen oad.nl/VRIDOI hÉ Betoverend Java Bali 17-daagse rondreis - Indonesië o.a. Jakarta, Bogor, Yogyakarta, Solo en Malang inclusief alle entreegelden Kleurrijk China 15-daagse rondreis o.a. Chengdu, Xi'an, Beijing en Shanghai Nederlandssprekende Oad reisleiding gedurende de gehele reis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17