Sterftaks is zo gek niet 16 PSYCHOLOGELD SNELGELDONERVARENHEID IS ZORGELIJK Beleggers kijken in hun jacht op rendement steeds minder naar risico's. Na de bitcoin en andere cryptomunten zijn wietbedrijven de nieuwste trend. Een nieuwe zeepbel lijkt in de maak. „Dit is gevaarlijker dan gokken." AkzoNobel Zodra je je laatste adem hebt uitgebla zen, staan de lijkenpikkers van de Belastingdienst op de stoep. De aas gieren hebben het gemunt op jouw erfenis: geld waarvoor je je hele leven hard hebt ge werkt en al belasting over hebt betaald. Als je dood bent, doet de fiscus opnieuw een graai in de kas. Hoe oneerlijk is dat?! Nou, dat valt eigenlijk best mee. Bij onze zuiderburen ligt de erfbelasting, de taks die wordt geheven over erfenissen, flink onder vuur. De Vlaamse regeringspar tij Open VLD vindt dat deze 'belasting op verdriet' omlaag moet. De discussie zou zo maar eens kunnen overslaan naar Neder land. Zeker omdat onze eigen minister president de erftaks al eens 'de minst recht vaardige van alle belastingen' noemde. „Je hele leven betaal je al belasting en als je per ongeluk wat overhoudt, komt het blauwe gevaar nóg een keer langs", klaagde hij toen hij nog in de oppositie zat. Daarmee speelt hij in op het gevoel van veel Nederlanders. Belasting betalen doen de meeste van ons toch al niet voor onze lol. Maar de erfbelasting heeft wel een heel slechte naam. TNS Nipo concludeerde ooit dat het de meest gehate belasting is. We vinden het onkies dat de fiscus nabestaanden in een emotionele tijd lastig valt met belastingaan slagen. Ook het idee dat de Belastingdienst nog maals wil afrekenen na dat er al een leven lang belasting is betaald, roept weerstand op. Dubbel betalen? Helemaal niet. De dode betaalt niets meer Maar rationeel is die ge hate sterftaks zo gek nog niet. Erfbelasting verkleint de alsmaar groter wordende kloof tussen rijk en arm. Grote bedragen erven is namelijk niet voor iedereen weggelegd. Erfbelasting is dus geen belasting op verdriet, maar juist op ge luk: het geluk geboren te worden in een rijke familie. Ook leidt erfbelasting niet tot ongewenst gedrag. Door hogere belasting op consump tie gaan mensen minder consumeren, wat slecht is voor de economie. Door hogere be lasting op arbeid wordt werken minder po pulair. Door (st)erven te belasten, overlijdt geen mens minder. Daarbij is het argument van de dubbele be lastingheffing onzin. Het is immers niet de dode die betaalt, maar diens nabestaanden. Bovendien betalen we veel vaker dubbel belasting over hetzelfde geld. Als je een stu kadoor inhuurt van je salaris, betaal je eerst belasting over je inkomen en vervolgens betaal je btw over het stucwerk. Daarna moet de klusjesman ook nog een deel van zijn inkomen afstaan aan de Belasting dienst. Unibail- Rodamco Airfrance- KLM Altice f; h ij zo'n driekwart van de huishoudens in Neder land werd deze week de rente bijgeschreven op de spaarrekening. Een vrolijk moment is dat al jaren niet meer. „Als je 5 euro rente over 10.000 euro spaargeld krijgt bijge schreven, dan snap je dat mensen op zoek gaan naar meer rendement", zegt Ronald Veerman van Binck- Bank. Spaarders worden daarom beleg gers. En die nieuwe beleggers lijken niet erg gecharmeerd van suffe obli gaties. In de lijst populairste beleg gingen prijken naast de bitcoin en andere cryptomunten inmiddels ook wietbedrijven. „Als iets in de publiciteit is, komen de mensen erop af', verklaart Veerman. „In de cember was het de bitcoin, nu is het wiet. Dat kan hard gaan. Dat zag je aan de grote koerswinsten die Ame rikaanse en Canadese wietbedrijven maakten de afgelopen weken. En dat zag je eerder aan koerswinsten op bitcoin en andere cryptomunten. Maar het blijft natuurlijk een risico." Blockchain ijsthee De magie van de cryptomunten is nog niet uitgewerkt. Kodak, de oude fabrikant van fotocamera's en film rolletjes, kondigde deze week aan een eigen cryptomunt uit te gaan ge ven. Meteen vloog de koers van het aandeel door het dak. Of neem de Met 5 euro rente op 10.000 euro spaargeld snap je dat mensen op zoek gaan naar meer rendement Long Island leed Tea Corporation, producent van ijsthee. Dat bedrijf veranderde zijn naam in Long Block chain Corporation, waarna de koers in een mum van tijd met 500 pro cent steeg. Door de lage rente en de magie van het cryptogoud groeide het aantal particuliere beleggers vorig jaar met 14 procent tot 1,4 miljoen huishou dens, becijferde onderzoeksbureau KantarTNS. In 2016 groeide dat aan tal al met 9 procent. Er zijn inmiddels weer evenveel beleggers als in 2009. Die groei leidt tot de terugkeer van de hyena's. De Fraudehelpdesk, een organisatie die slachtoffers van fraude bijstaat, meldt een toename in het aantal beleggingsfraudes. „Vorig jaar ging het om 147 meldingen met in totaal 6,1 miljoen euro schade. In 2016 ging het om 76 meldingen met 1,4 miljoen euro aan schade", zegt Fleur van Eek directeur van de Frau dehelpdesk. Dat lijkt niet veel, maar bij de help desk komen lang niet alle gevallen van fraude binnen. „Dit is het topje van de ijsberg", stelt Van Eek. Opval lend is de terugkeer van de 'boiler- roomfraude'. Daarbij worden men sen telefonisch benaderd om te in vesteren in een onbekend bedrijf dat goede rendementen laat zien. „Na een kleine investering worden klan ten lekker gemaakt met verhalen dat hun investering alweer zoveel rende ment heeft opgeleverd. Dat verlokt ze tot het doen van een grotere investe ring en nog een. Uiteindelijk blijkt het gekochte aandeel waardeloos en O vrijdag 12 januari 2018 GO Dat zegt ons gevoel. De Bank of America gaf een positief advies. m Een Franse za kenbank schrapte het koopadvies. Beleggers schrokken van het nieuws dat de luchtvaart maatschappij zich mengt in de strijd om het failliete Alitalia. De omzet in Frankrijk viel het afgelopen kwar taal tegen. o Peet Vogels Amsterdam B Ronald Veerman Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16