Finalist Holland's Got Talent nu ook in België verdachte Pikante ontboezemingen over queen BUSREIZEN 2018 VteZ verfre,luiara*ifCe, w*wBm BOEK NU! effeweg nl 13 Staat hoeft miljardenschuld Indische gemeenschap niet te betalen ■F"1 088 10 30 800 De zogenoemde 'backpay-kwestie' draait om 82.000 militairen en ambtenaren die in de voormalige kolonie dienden. Zij kregen tijdens de Japanse bezetting (1942-1945) geen salaris. Nederland weigerde dit na de oorlog alsnog te betalen. De schuldenlast - omgerekend naar nu 5,7 miljard euro - zou in 1949 zijn overgedragen aan de nieuwe Republiek Indonesië. Onderzoek wijst uit dat dat nooit gebeurd is. Het ministerie van VWS sloot eind 2015 alsnog een overeenkomst voor 'morele genoegdoening' met het Indisch Platform. Rechtheb benden die op 15 augustus 2015 nog in leven waren, krijgen een eenma lige uitkering van 25.000 euro. Uit eindelijk gaat dat om nog geen 600 personen, waardoor de staat miljar den bespaart. Nabestaanden van KNIL'ers en ambtenaren die voor die willekeu rige peildatum zijn overleden, krij gen de uitkering niet. Zij vinden de regeling 'discriminerend' en maak ten tevergeefs bezwaar bij de recht bank. Nu oordeelt ook de Centrale Raad van Beroep in vier zaken dat de staat die voorwaarden mag stel len. „Het betreft een regeling die niet gebaseerd is op een wet", zegt persrechter J. Zeijen. „Het beleid is voor sommigen gunstig, en voor anderen niet." Liszy Jonkers, dochter van een KNIL-militair die al in 2004 over leed, vindt dat haar vader er recht op heeft. „Voor mij is het van begin af aan een principekwestie geweest, zowel moreel als financieel. Mijn vader werd als 18-jarige jongen te werkgesteld aan de Birma-spoor- lijn. Hij kan er niets aan doen dat hij al in 2004 overleed." Eerder oordeelde de rechtbank dat de gekozen peildatum 'niet on redelijk' is. De Centrale Raad van Beroep nuanceert dat. Zeijen: „Om dat het een buitenwettelijke rege ling is, moet een rechter terughou dend zijn. Die kan niet op de stoel van de wetgever zitten en beoorde len of de voorwaarden redelijk zijn, maar moet alleen toetsen of de re geling consequent is uitgevoerd." De Taskforce Indisch Rechtsher stel (TFIR), dat de procedures on dersteunt, is erg teleurgesteld. „Ik snap dat een bestuursrechter kijkt of een regeling consequent wordt Rechtvaardigheid. Ik hoopte dat een rechter die ook in ogenschouw neemt uitgevoerd, maar dit is een morele kwestie. Het gaat om rechtvaardig heid", zegt voorzitter Sylvia Pessi reron. „Ik had gehoopt dat een rech ter dat ook in ogenschouw neemt. Een regeling kan consequent wor den uitgevoerd, maar tegelijk wel discriminerend en onrechtvaardig zijn. Bij wie krijgen we nu een luis terend oor? Laat de staat maar be wijzen dat ze die schuldenlast heb ben overgedragen aan Indonesië." Nederland is het enige land ter wereld dat de achterstallige salaris sen aan militairen en ambtenaren na de oorlog nooit heeft uitbetaald. Zowel Jonkers als de taskforce be raadt zich op vervolgstappen. De nabestaanden kunnen in Neder land nog een civiele procedure star ten of naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens of het Mensenrechtencomité van de VN. „De vraag is of de voorwaarden redelijk zijn als je kijkt naar de hele kwestie", zegt Hana van Ooijen, ad vocaat van Jonkers. „De kwestie zal dan meer mensenrechtelijk wor den bekeken." De Belgische recherche is gestuit op een pseudoniem dat volgens de Nederlandse politie een van de ali assen was waarvan de voormalige finalist van Holland's Got Talent zich op internet be diende. Dit bleek vanmiddag tij dens een tweede inleidende zit ting in het strafproces tegen De R. Volgens het Openbaar Ministe rie (OM) wordt beeldmateriaal uit zowel het Nederlandse als het Bel gische onderzoek vergeleken en wordt met Europol geprobeerd slachtoffers te herleiden. Door de uitbreiding van het onderzoek loopt de inhoudelijke behandeling van de zaak tegen De R. - het OM had gemikt op april - vertraging op. De R. werd afgelopen zomer aangehouden, nadat zijn naam was opgedoken in een onderzoek naar kinderporno elders in het land. Tot nu toe zijn slachtoffers van hem in Nederland, India en Kroatië opgespoord. Afgelopen november bleek dat hij vermoede lijk al in 2009 - toen hij furore maakte in de tv-talentenshow - over de schreef ging. Het misbruik zou hebben plaatsgehad tijdens gi taarlessen en workshops die De R. gaf. Volgens justitie heeft hij ook kinderporno gemaakt. De recherche bijt zich de tanden nog steeds stuk op meerdere be veiligde harde schijven met ver sleuteld en mogelijk belastend materiaal. Tijdens een eerdere zit ting zei De R. - ditmaal afwezig - dat hij zich de wachtwoorden niet herinnert. Maar justitie denkt dat hij ze niet wil vertellen. De aan klaagster herhaalde dat De R. „al leen bekent wat uit andere bron nen komt. Voor de rest zwijgt hij." Advocaat Sander Orsel weer sprak dat. Volgens hem heeft De R. uit zichzelf verschillende bekente nissen afgelegd. „Van een bereke nende houding is geen sprake. Mijn cliënt zit met zichzelf in de knel en heeft hulp nodig", zei hij. De R. werd behandeld in de ge vangenis in Zaandam, maar werd overgeplaatst naar Schiphol toen zich daar kort na de vorige zitting 'een en ander' afspeelde. Wat dat is, wilde Orsel niet toelichten. Holland's Got Talent werd in 2009 uitgezonden op SBS6 met Gerard Joling als presentator. „Ik weet nog niet precies wat ik ermee wil, maar ik wil het liefst mijn hele leven lang bezig zijn met muziek", in troduceerde de toen 16-jarige Lars zichzelf. Hij imponeerde de jury, bestaande uit Patricia Paay, Henk- jan Smits en Robert Ronday, en behaalde de tweede plaats. In 2010 stond hij op het podium met meestergitarist Harry Sacksioni. Op 10 april gaat het proces ver der. LONDEN De Lon- dense lingerie - en bad- modewinkel Rigby Peller is na 57 jaar het predicaat hofleveran cier kwijtgeraakt. Dat heeft het Britse Ko ninklijk Huis beves tigd. Algemeen wordt aangenomen dat de re den is dat de oud-eige naresse in een boek de tails heeft prijsgegeven over pas-sessies bij de Britse royals thuis. Zo zou koningin Elizabeth (91) het liefste beha's passen als haar corgi-honden toekij ken. In haar boek zegt oud eigenaresse June Ken- ton dat koningin Eliza beth haar altijd half ontkleed opwachtte terwijl de hondjes om hun bazin heen liepen. Ze schrijft dat de ko ningin meestal koos voor degelijk, met de tails van kant. Ze zou de voorkeur geven aan synthetische materia len. Ook draagt ze vaak felle kleuren, 'omdat ze dan beter opvalt als ze vanuit de auto zwaait naar het publiek'. Over prinses Diana schreef ze: „Zij had een perfect lingerielijf en vroeg me altijd pikante onder goedposters mee te ne men voor haar zoons William en Harry. Het leek haar leuk als de jongens die boven hun bed konden hangen." Vlieg-busreis Noorwegen Tossa de Mar Italiaanse Meren: Lago Maggiore, Orta en Lugano vrijdag 12 januari 2018 GO KNIL'ers krijgen weer geen gelijk Nabestaanden van voormalige KNIL-militairen en ambtenaren uit Nederlands-lndië krijgen de achterstallige salarissen van hun ouders niet uitbetaald. De staat mag overleden rechtheb benden buiten de regeling hou den. Dat besliste de Centrale Raad van Beroep gisteren. Tonny van der Mee Utrecht Sylvia Pessireron (TFIR) Het onderzoek naar Lars de R. (25), de van kindermisbruik en ontucht verdachte gitaarvirtu oos uit Krommenie, heeft zich uitgebreid naar België. Haytze Teerink Alkmaar Lars de R. wordt beschuldigd van kindermisbruik, fotoyoutube i,i sUHMróS'!2®'-''#! fu.iw EFFe Weg in Ierland 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 28 apr, 18 mei, 15jun, 27jul Z ClifTs of Moher en Dublin Z Killamey National Park Bohemen en Praag 5 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 30 apr, 14, 28 mei, 25jun Z Glasfabriek Novi Bor Z Boheems Paradijs 10 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 7,21 mei, 4,18jun, 2jul, 3 sep Z ALL-IN in HotelTossa Beach 4 Z Gratis drankjes van 10 - 22.30 in hotel 8 DAAGSE VLIEG-BUSREIS Vertrek o.a.: 28 mei, 4,11,18,25jun, 27 aug Z Vlucht Norwegian vanaf Amsterdam Z NL chauffeur touringcar ter plaatse! 10 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 16 apr, 21 mei, lljun, 2,16jul Z Optioneel: dagtocht Isola Bella Z Optioneel: treinrit Centovalli GEEN AANBETALING! W Normandië met zijn invasiestranden 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 28 apr, 18 mei, 1,29jun, 20jul Z Mont Saint-Michel en Saint Malo Z Bezoek Rouen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13