'Crimineel moet straf niet kunnen ontlopen' Kostuums van Nationale Opera te koop Twitterf ittie: Baudet vs. Hiemstra: EUWS 11 Oudste fossiel van vlinder en mot ondekt Nationale weerman Gerrit Hiemstra en FvD- Kamerlid Thierry Baudet vliegen elkaar op Twitter in de haren over de vraag of de aarde nu wel of niet opwarmt. „Een tweet met vier keer onzin. Wie kan hier overheen?" DEN HAAG Het kabinet wil belet ten dat een veroordeelde zijn straf kan ontlopen door maar lang ge noeg uit handen van de politie te blijven. Minister Dekker (Rechts bescherming) gaat de verjaring van straffen uit de wet schrappen. De maatregel maakt deel uit van een nieuwe jacht op voortvluchtige ver oordeelden. Dekker wil het deze groep verder moeilijk maken door beter samen te werken met gemeenten. Als een veroordeelde daar aanklopt om een uitkering of rijbewijs aan te vragen, moet hij tegen de lamp lopen. Dek ker probeert de samenwerking de komende tijd uit in Amsterdam. Het ministerie gaat ook verzamelen wat er over een veroordeelde be kend is, om zo zijn of haar gedrag te kunnen voorspellen. AMSTERDAM De Nationale Opera doet zaterdag kostuums van voorbije producties van de hand. Opslag is te duur. Het gaat om 4.000 handgemaakte outfits plus schoenen, hoeden en overgebleven stoffen. De prijzen variëren van 1 tot 300 euro, aldus het gezelschap op de eigen site. „Altijd al die droomjurk uit Lohengrin willen hebben of dat bijzondere hoofd deksel uit Tannhauser voor uw hoe- denverzameling? U wilt iets echt bijzonders met carnaval? Pak deze kans dan met beide handen aan!", zo werft het gezelschap klanten voor de overblijfselen van circa 25 producties. UTRECHT Een onderzoeks team van de Universiteit Utrecht heeft de oudste fos siele overblijfselen van motten en vlinders ontdekt. De insec ten leefden zo'n 201 miljoen jaar geleden. Het internationale onder zoeksteam, onder leiding van Timo van Eldijk en Bas van de Schootbrugge van de Univer siteit Utrecht, vond fossiele resten, vleugel- en lichaams schubben die ruim 70 miljoen jaar ouder zijn dan de oudste fossielen van bloeiende plan ten. Hiermee werpen ze nieuw licht op het heersende idee van een co-evolutie tus sen bloeiende planten en be stuivende insecten. De fossielen kwamen te voorschijn tijdens een boring in Noord-Duitsland. ÏÏSC" nmarcelcrok nodig t tdimaatexpert debat over Gerrit Hiemstra, een van Neder lands bekendste weermannen, doet het wel vaker, zegt hij: reage ren als hij iemand onzin ziet ver kopen. Alleen was die 'iemand' deze keer Thierry Baudet, de poli tiek leider van Forum voor Demo cratie, politicus met een groei ende én zeer actieve aanhang. Het klimaatdebat in Nederland kreeg er ineens een stevige impuls door. De polemiek, vooral gevoerd op Twitter, begon op 3 januari toen Baudet kritiek leverde op de kli maatfilm van Al Gore, de voorma lige Amerikaanse vicepresident die klimaatactivist werd. Gore strijdt in An inconvenient truth te gen klimaatverandering, Baudet noemt het een 'propagandafilm'. „Er is geen toename in extreme weersomstandigheden. Het kli maat warmt veel minder op dan voorspeld. Meer CO2 heeft gewel dig positief effect op plantengroei. Smog in India heeft niets met CO2 te maken", stelt de FvD-lei- der. De reactie van de nuchtere meteoro loog Hiemstra, die al tijden waar schuwt voor kli maatverande ring: „Een tweet met vier keer onzin. Wie kan hier over heen?" De rapen waren gaar. Baudet, toch al geen fan van de publieke omroep en kennelijk niet gediend van kritiek van een NOS-weer- presentator, meldde dat Hiemstra ontslagen zou moeten worden. Een tweet die hij later verwij derde. Vuurtje opgestookt Het spel tussen klimaatactivisten, wetenschappers en klimaatscep tici was toen al op de wagen. Het twittergevecht tussen de twee prominenten deed het debat tus sen zij die waarschuwen voor steeds extremer weer en het stij gen van de zeespiegel en zij die stellen dat het allemaal wel mee valt, oplaaien. Het is een discussie die voor leken vaak lastig te vol gen is; waarbij wetenschappers elkaar bevechten over voetnoten op bladzijde 53 van dikke rappor ten vol grafieken. In de Volkskrant van donderdag schreef wetenschapsjournalist Si- mon Rozendaal een opiniestuk waarin hij stelt dat 'de tweet van Baudet grotendeels waar is'. Ro zendaal, die er de wetenschappe lijke stukken voor indook: „Gerrit Hiemstra kan wel iets meer vrije tijd gebruiken om de literatuur bij te houden." De weerman, aangevallen op feiten, zegt tegen deze krant: „Ik vond het wel een vermakelijk ar tikel." En op Twitter: „Het is lief van de Volkskrant dat ze Baudet steunen in deze moeilijke periode." Het stuk van Rozendaal doet hem niet van mening veranderen. „Ik geef het niet op, integendeel. Maar ik heb meer te doen dan de hele dag onzin van klimaat kwakzalvers te ontkrachten." Openbaar debat Baudet op zijn beurt, blij met de steun in het opinieartikel, daagde Hiemstra gisteren uit voor een openbaar debat. „Twee tegen twee, dus hij mag ook een kli maatexpert meenemen. Wij hu ren de zaal." Hiemstra slaat de uitnodiging af: „Daar heb ik geen behoefte aan. Ik heb al eerder aangegeven dat het mij niet om Baudet gaat. Ik heb mijn punt gemaakt: gebruik de argumenten die de overgrote meerderheid van de klimaatwe tenschappers publiceren." Daar mee lijkt de Nederlandse klimaat discussie voorlopig getemd, al geeft Baudet nog een sneer na: „Gerrit durft niet. Slap hoor." vrijdag 12 januari 2018 GO Opwarming of geen opwarming? ®err't Hietri' W ®GerritHiems(r; Follow ÜSsSF'—""* Cyril Rosman Den Haag Thierry Baudet (I) en Gerrit Hiemstra zijn verwikkeld in een fel debat over klimaat verandering. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11