Unicum: Bonne kweekt bananen in zijn woonkamer 10 CALIFORNIË VERWOESTINGEN Volgens de sheriff van Santa Barbara County worden zeker zeventien mensen vermist. Door de massa's puin en modder die dinsdag van de hellingen kwamen, wer den ïoo huizen vernield. De doden moeten nog worden geïdentificeerd, maar volgens de brandweer zijn ook minderjarigen het slachtoffer geworden van het natuur geweld. Omdat een groot deel van het gebied nog ontoeganke lijk is, vrezen de autoriteiten meer doden. Met name het plaatsje Montecito, pal naast de populaire badplaats Santa Barbara, werd hard getroffen. Reddingswerkers zoeken er naar overlevenden. Dezelfde regio werd onlangs geteisterd door natuur- branden. Veel vegetatie is daardoor verloren gegaan, waarna het overvloedige regenwater vrij spel kreeg en ongekende modderstromen op gang bracht. Montecito herbergt een aantal beroemde inwoners, onder wie Oprah Winfrey en Ellen DeGeneres. Talk- showhost DeGeneres vertelde op tv over de verwoes ting in haar woonplaats en vroeg het studiopubliek om steun: „Vandaag heb ik jullie nodig, want er gebeurt veel in mijn leven." In de uitzending deed plaatsgenoot Oprah Winfrey verslag vanuit de welvarende plaats. Zij deelde eerder beelden van de ravage rond haar huis. „We komen nu samen en zullen doen wat goede Ameri kanen altijd hebben gedaan: elkaar helpen", zei ze in de talkshow. Het verhaal van Wielinga op het kwekersforum leest als een en thousiast en bij vlagen zelfs span nend dagboek. Leden zijn opgeto gen over de uit de kluiten ge groeide boom in de woonkamer van de Maastrichtenaar. En het was eigenlijk niet eens de bedoeling. Wielinga kocht in 20t4 spontaan een jong bananenplantje en verzorgde de plant jaar na jaar bij hem thuis. Hij bracht het boompje tijdens een verhuizing zelfs een paar koude wintermaan den lang liefdevol onder in een warme kas van Ouwehands Die renpark in Rhenen. Later begie- terde hij de boom met speciaal wa ter uit de Veluwe. Wielinga geeft het zelf grif toe: de bananenboom is een echte diva. „Die boom is inderdaad behoorlijk verwend ja, mijn vriendin is bijna jaloers." Tropen Hoe een mens op zoiets komt? „Ik struinde in april 2014 door Intra- tuin en toen viel mijn oog op een bananenplant. Ik heb ooit vijfjaar in de tropen gewoond en wilde die sfeer wel in huis hebben, om me een beetje verbonden te blijven voelen met de plek waar ik ooit hebt geleefd. Naarmate de tijd ver streek, werd dat ding groter en leek het mij leuk om er ook echt bananen aan te krijgen." De amateurkweker ging ver in zijn streven. Heel ver. Na zijn verhui zing van Rotterdam naar Maas tricht moest hij noodgedwongen het water voor de bananenboom uit de Veluwe halen, omdat het water in Maastricht te veel kalk bevat voor de tropische plant. „Als ik ergens mijn tanden in zet, dan ga ik er echt voor. Ik werk op ver schillende locaties in Nederland en dan neem ik achterin de auto gewoon jerrycans mee. Dat doe ik nu nog steeds." Uiteindelijk kreeg hij het voor elkaar: Wielinga oogstte 90 rijpe bananen, die volgens hem nog prima te eten zijn ook. „Er zijn meer mensen die kleine banaan tjes aan een boom kunnen krijgen, maar die zijn dan niet te eten. Ik heb een proeftrosje afgesneden om te kijken of ik ze kon rijpen, het laatste deel van het experi ment. Dat is gelukt. En ze zijn nog lekkerder dan in de winkel." Volgens Wielinga is het in Ne derland goed mogelijk om een tro pische plant te kweken. „Je wilt de omstandigheden van de tropen zo goed mogelijk nabootsen, maar dat is ingewikkeld. Je zet de verwar ming wat hoger. Tot 25 graden, dat is niet eens zo belachelijk warm. En je moet de plant goed vochtig houden, dus lekker besproeien en goed bijmesten. In de tropen duurt het negen maanden voor er bananen zijn, hier duurt het dus vier jaar." Bijzonder Volgens Wielinga is het uitzon derlijk dat er in Nederland iemand thuis een boom op kan kweken met lekkere bananen. „Maar hoe bijzonder precies weet ik ook niet. Forumleden die al acht jaar in de kweek zitten, hebben gezegd dat ze dit nog nooit hebben gezien." vrijdag 12 januari 2018 GO Na het vuur komen de modderstromen LOS ANGELES De verwoestende modderstromen door regenval in het zuiden van Californië hebben tot nog toe zeventien levens geëist. J.j a-a M^»n..ig»j.'n.n»minmHiiiiii,iiiiiiiiniiiidniiiiiiHiJ|f>'Jji!iiUIH|IIHI8IIIIIMBBMnB8 IWITBNI 1ÜTHI niiT-nrnsiijl j - ...N.1 Na de verwoestende branden van enkele weken geleden, kreeg het regenwater vrij spel en ontstonden modderstromen, foto's afp, epa, getty images Hij is een sensatie op het forum Palmvrienden.net, waar ze niet uitgesproken raken over Bonne Wielinga (36). De Maastrichte naar kweekte eetbare bananen in zijn woonkamer. Dat is in Ne derland nog niemand gelukt, zeggen de palmvrienden. Chris Klomp Maastricht Amateurkweker Bonne Wie linga toont zijn tros bananen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10