M 9 komen, is er overschot en putten we de wereld uit. In het eetbare stuk van de donut, daar moeten we zijn. En - surprise surprise - bij het gros van de 21 terreinen die Raworth defini eerde, is dat nu niet het geval. Veel mensen leven in armoede en hebben geen schoon water. De wereld gaat ondertussen naar de klote. Dat moet anders, vindt Raworth, voorheen onderzoeker bij Oxfam, nu werkzaam voor de Universiteit van Oxford. En om dat voor elkaar te krij gen moeten de bestaande economi sche modellen op de schroothoop. Economische groei mag geen doel op zich meer zijn. Sterker nog, eeuwige groei is onmogelijk, aldus de Britse, want de natuur kent zoiets ook niet. Ter illustratie toont ze de groeicurve van een boom en een olifant. En inderdaad, die worden niet eeuwig groter. Haar inspiratie haalt ze uit haar jeugd. „Ik groeide op met het gat in de ozonlaag, met beelden van hongersnood in Ethiopië, met een olieramp voor de kust van Alaska. Ik wilde daar iets aan doen, en dacht dat ik dat kon bereiken met de moeder taal van sociaal beleid: de economie." Maar al snel raakte ze teleurgesteld in haar vakgebied, en de manier waarop die met de problemen in de wereld omgaat. Jan Peter Balkenende, tussen 2002 en 2010 minister-president van ons land namens het CDA, is een uitge sproken fan van Raworth. Bij alle presentaties die hij geeft, laat hij haar naam vallen. „Ik vind haar werk inspirerend. Ze wil elementen als klimaatverandering en ongelijkheid voluit integreren in de economische theorie. Ze zegt: we moeten ons denken veranderen. Daar heb ik zelf ook jaren voor gepleit, daarom voel ik een zekere verbinding met haar. Het gaat niet om het ik en nu, maar om het wij en later. Dat deel ik helemaal met haar." Revolutie in denken Tja. Wie niet, zou je bijna zeggen. De zaal zit niet voor niks zo vol. Nie mand wil armoede, niemand wil dat de wereld naar de haaien gaat. De belofte van een nieuw model, een revolutie in het denken, blijkt erg aanlokkelijk. „De ideeën van Raworth zijn misschien niet allemaal nieuw, maar passen helemaal in deze tijd", zegt Balkenende. Wat ook helpt, is de manier waarop Raworth het brengt. Haar uitstraling is die van een activist, een activist van het soort dat niet zomaar opzij- gaat. In niets is ze een studeerkamer geleerde. Heldere soundbites, op luide toon, af en toe een grapje. Raworth maakt handig gebruik van de slechte reputatie die de eco nomische wetenschap nog steeds heeft, bijna tien jaar na de grote eco nomische crisis - een crisis die de meeste economen niet aan zagen komen. De gewoonte van economen om de werkelijkheid in hun model len te versimpelen, maakt ze ronduit belachelijk. „Wat, is de afbraak van Ik groeide op met het gat in de ozonlaag, met een olieramp het milieu 'een extern effect'? Door zo te denken zijn we in een klimaat crisis beland! De wereld is ingewik keld. Laat dat het uitgangspunt van economische modellen zijn." Raworth maakt er onder haar col lega's niet alleen vrienden mee. Die zijn het niet per se oneens met haar doelen, maar wel met de manier waarop ze die probeert te bereiken. Om haar verhaal te onder bouwen speelt ze crea tief leentjebuur in het werk van andere economen, en pikt ze er net de dingen uit die ze voor haar verhaal kan gebruiken, is de kritiek. „Om een bepaalde economische theorie in een kwaad dag licht te stel len, kwam ze met een quote uit 1970 op de prop pen", zegt Robert Dur, professor eco nomie aan de Erasmus Universiteit. „Sindsdien is er zoveel meer nage dacht over dat thema, zijn er zoveel nieuwe inzichten. Het is gewoon niet eerlijk om dan met zoiets te komen. En dat weet ze." Piketty Kijk, zegt Dur, Piketty is ook een activist. Hij maakt er ook geen geheim van dat hij een agenda heeft: minder ongelijkheid. Maar de Franse econoom kwam met een scheepsla ding aan data, met eigen onderzoek, met daadwerkelijk nieuwe inzichten. Daarover ging hij met zijn collega's in discussie, via de gangbare kanalen. Op die manier hielp hij de economi sche wetenschap verder. Raworth is er helemaal niet op uit bestaande modellen beter te maken: „Om dingen te veranderen moet je een nieuw model bouwen dat de oude modellen overbodig maakt." Ze wil niets minder dan een revolutie. De financiering van grote bedrijven via de effecten beurs? Weg er mee. Alles moet anders. En dat be gint volgens de econome bij een nieuwe manier van denken. Bij de mensen in de zaal. Een klaterend applaus is haar deel. donderdag 11 januari 2018 GO - Oe'-ML U.I| JIWÉ|pfM teerd. FOTO'S ANP EN ROBIN UTRECHT Het waterpeil in Nederland bereikte gisteren met 14.64 meter boven Normaal Amsterdams Peil (NAP) de hoogste stand sinds 2011. Fort Pannerden, een voormalig 19de-eeuws fort, is omgeven door hoog water van de Waal en de Rijn (rechts). Het vee in Lingewaard moet op een klei ner oppervlak leven (links). Het hoogwater wordt veroorzaakt door de flinke neerslag en smeltwater uit Duitsland en Zwit serland. Volgens Rijkswaterstaat is er geen reden tot zorg. Wel worden langs de Rijn de Kate Raworth

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9