7 AMBASSADEUR ONTVANGST KONING Koetsen, volksliederen en jacquets. De ontvangst van nieuwe ambassadeurs door onze koning is een soort mini- Prinsjesdag. Met steeds meer publiek. Ambassadeur Hoekstra neemt niets terug Kassa korting Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl Ze zitten hier, op hun koelbox met hammetjes en thermosfles koffie, omdat het nu eenmaal 09.30 uur is. Waar ze ook werken, voor de drie bouwvakkers van De Jong Afbouw uit Bergambacht is het om half tien schafttijd. Altijd. Ook voor paleis Noordeinde, waar - toeval bestaat - op dat tijd stip net de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten, Pete Hoekstra, verwacht wordt. Hij wordt ontvangen door koning Willem-Alexander. Hoekstra zit, gekleed in stem mig jacquet, met echtgenote Diane in een gala rijtuig dat getrokken wordt door twee paarden. Zijn ambassadestaf kijkt in de koets achter hem de ogen uit. Bij het paleis inspecteert hij de erewacht en speelt de militaire kapel Johan Willem Friso The Star- Spangled Banner, het volkslied van Amerika. Daarna betreedt hij het paleis, om aan Willem-Alexander zijn geloofsbrieven te overhandi gen - een gebruik dat stamt uit de middeleeuwen. Tafereel Cock, Gerrit en Randy, de drie bouwvakkers, kijken er niet meer van op. Bijna een jaar werken ze nu aan het gebouw aan de over kant van het paleis, dat van een bankgebouw wordt getransfor meerd tot luxehotel. En dit hele ceremoniële tafereel rond de ont vangst van nieuwe ambassadeurs, een soort mini-Prinsjesdag, staat zo eens in de twee, drie weken op woensdagochtend in de agenda van Willem-Alexander. Randy, tegen Gerrit: „Toen je dit allemaal voor het eerst zag, was ik hier niet aan het werk. Je belde me op: moet je luisteren, er staat nu iets te gebeuren. Ik denk dat de koning zo naar buiten komt." Gerrit: „Maar die krijg je mooi niet te zien, hij blijft lekker binnen. In een heel jaar tijd hebben we hem nog geen enkele keer gezien. Alleen Maxima een keertje, heel vluchtig. Maar dat was het." Het is geen toeval dat ze met de renovatie van het hotel bezig zijn, juist tegenover het paleis. Tot een paar jaar geleden was de mini- Prinsjesdag bij paleis Noord einde bijna een publiek geheim. Meer en meer presenteert Den Haag zich nu als koninklijke resi dentie, om toeristen te trekken. Er loopt een koninklijke route door het centrum, tijdens de zo mervakantie van de koninklijke familie worden paleis Noordeinde en de aangrenzende koninklijke stallen opengesteld voor het publiek en op internet brengt de gemeente de ontvangsten van de nieuwe ambassadeurs nadrukke lijker onder de aandacht. „We hopen hier vooral ook internationale gasten mee te trek ken", meldt de Haagse wethouder Karsten Klein. „Duitsers en Engel sen, vooral. Duitsers zijn zoals bekend stikjaloers op ons konings huis. En de Britten hebben zelf ook een koninklijke familie, maar houden toch erg van dit soort ge beurtenissen in het buitenland." Dat blijkt. Tussen tientallen belangstellenden in de miezer- regen wacht de Engelse Tamara Hine (47) aan een dranghek met politielint het vertrek van Hoek stra's koets af. Hij is nog niet uit het zicht of het volgende gala rijtuig komt al voorrijden, met de nieuwe ambassadeur van Pakistan erin. Tradities Hine: „Wij Britten zijn gek op tradities, daarom vinden we dit zo mooi. Vanwege het werk van mijn man leven wij nu in Brazilië, maar tot een paar jaar geleden woonde ik hier om de hoek. En als ik op woensdagochtend de paarden hoorde trappelen, ging ik altijd kijken. Ik mis dit in Brazilië, de pracht en praal. Alleen jullie regen, die mis ik daar dan weer niet." UITSPRAKEN neemt je mee t°ti75P.P December 2018 neemt je mee donderdag 11 januari 2018 GO Pssst, hier is het elke paar weken Prins j esdag Jeroen Schmale Den Haag De ambassadeurs arriveren bij paleis Noordeinde, waar Willem- Alexander ze ontvangt, zoals Pete Hoekstra, fotosanp, robin utrecht De nieuwe Amerikaanse ambassadeur Pete Hoek stra weigert te zeggen of hij nog altijd gelooft dat in Ne derland politici in brand worden gestoken, zoals hij in het verleden heeft be weerd. Op een persconfe rentie, kort nadat hij giste ren zijn geloofsbrieven aan koning Willem-Alexander had overhandigd, ontweek Hoekstra vragen van jour nalisten hierover. „Ik ga dit onderwerp niet opnieuw bespreken", zei Hoekstra. Hij deed zijn uitspraken over de brandende politici en no-gozones eind vorig jaar in een interview met Nieuwsuur. Daarna noemde hij dat nepnieuws. Vervol gens ontkende hij dat hij dat woord had gebruikt. Hoekstra bood uiteindelijk in een verklaring via Twitter excuses aan, maar alléén voor het interview. Meepraten over Thailand? Beleef het zelf! Boek nu de mooiste groeps- en privéreizen naar Thailand, ook in de meivakantie. Alle reizen zijn flexibel aanpasbaar. Beleef Klassiek Thailand Groepsreis 16 dagen, al vanaf Alle klassieke highlights inclusief relaxen aan het strand van Hua Hin Eilandhoppen Thailand Groepsreis 16 dagen, al vanaf Doe Bangkok en dan 3 paradijselijke eilanden in tropisch Thailand Ontdek Thailand Privéreis 12 dagen, al vanaf Met uw eigen privéchauffeur alle hoogtepunten van Thailand ontdekken Authentiek Thailand Groepsreis 22 dagen, al vanaf Ontdek en beleef het 'echte' Thailand en eindig aan het strand van Koh Chang Thailand Compleet, incl. Phuket Groepsreis 21 dagen, al vanaf Van de Gouden Driehoek tot Phuket, onze meest complete Thailand reis Volop inspiratie en veel meer (Thailand) reizen? Ga naar nrv.nl Prijs incl. kassakorting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Vertrek t/m nrv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7