Eén probleem, elf instanties Pipowagen Beatrix ook in verjaardagsprogramma Kerststol Zeeuwse musea beleven topjaar 2 Er zijn volop kansen om Zeeland aantrekkelijker te maken, maar er is geen geld. Daarom vraagt de provincie de komende vier jaar 90 miljoen euro van het Rijk voor projecten op drie gebieden. RIJKSBIJDRAGE LEEFBAARHEID Commentaar Hoe kan de hulpverlening aan een probleemgezin goed gaan als er elf instanties bij betrokken zijn, een deel vanuit juridisch perspectief een deel sociaal-me disch? Dat lijkt onmogelijk. Op Walcheren gaat het in 2016 in elk geval helemaal fout met de zorg voor twee jonge ou ders. Een vier maanden oud jongetje overlijdt. De vader wordt beschuldigd van betrokkenheid bij de dood. De inspecties voor Gezondheidszorg en Jeugd en voor Justitie en Veiligheid brengen nu rapport uit. Alle hulpverle ners hadden goede bedoelingen maar er was onvoldoende samenhang en er was geen eenduidige leiding. Verder werd de meidcode kindermishandeling niet gevolgd en contro leerde de gemeente onvoldoende op de kwaliteit van de jeugdhulp. Dit alles rond een gezin waarin geweld gewoon was en waarvan de ouders zich aan hun baby ergerden. Het is niet zeker dat betere afstemming en meer deskun digheid dit drama hadden voorkomen. Maar zonder de gaten in het hulp- en correctienetwerk zou de baby wel betere kansen hebben gehad. De inspectiediensten schrijven nu een 'verbetertraject' voor. Dit zullen alle betrokken hulpver leners ongetwijfeld ter harte nemen. Of dit genoeg is? Het is mooi dat er zeer uiteenlopende zorg beschikbaar is voor ingewikkelde problemen. Niet de inspecties, niet de hulpver leners, maar politici en bestuurders moeten aan de bak om de organisatie van al die goede hulp eenvoudig en doeltref fend te maken. Politici en bestuurders moeten aan de bak om de organisatie van alle goede hulp te verbeteren De ploeg filmde bij de 'pipowagen' van barones Sophie Booy-van Randwijck, waar de prinses als jong meisje vakantie vierde. Het groot ste deel van de opnames vindt ko mend weekend plaats op de SS Rot terdam. Herman van der Zandt ontvangt daar drie bekende Neder landers die in 2018 ook 80 worden: Pleuni Touw, Aart Staartjes en Frans Weisz. Nog zes andere 'tach tigers' worden thuis gefilmd, waar ze anekdotes vertellen. Dat er ook een uitstapje naar Westenschouwen wordt gemaakt heeft alles te maken met de schuil naam Dientje Rozeknop, die Be atrix destijds op vakantie gebruikte. „Die vonden we zo opvallend", ver telt regisseur Arjan Nieuwenhui- zen. Mogelijk verwijst het naar ro- sebud, een cruciaal woord uit de Bekende 'tachtigers' halen anekdotes uit hun jeugd op voor het Beatrix-programma film Citizen Kane van Orson Welles. Rosebud zou staan voor afscheid nemen van de onbevangenheid van je jeugd. En dat is precies waar dit feel good programma over gaat. 'Wij zijn 80!' wordt 31 januari uit gezonden op NP01. ALMANAK Ze keken toch vreemd op, die bewoners van een woonzorg centrum toen ze afgelopen kerst een dun plakje kerststol uit de diepvries op hun bord kregen. Was er dit jaar niets besteld? Ja wel, beweerde de directeur, er is kerstbrood besteld en de bakker had het de vrijdag voor Kerst- mis geleverd, meldde zij de be woners. Het raadsel werd opge lost toen een medewerkster te rugkeerde van veertien dagen vakantie. Beschaamd diste ze op dat ze op de dag van levering de rolcontainer met brood 'even' uit het zicht op het balkon van de voorraadkamer had gestald. Leger des Heils krijgt 2.200 euro Van Egmond houdt spreekuur Voetbaltoernooi voor alle vrouwen GOES Expositie in Kunstuitleen Minister Carola Schouten (Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit) was gisteren op werkbezoek bij de viskwekerij Seafarm in Kamper land. Ze roemde het bedrijf dat in novatiefis, maar ook duurzaam en natuurvriendelijk. „Het is een voorbeeld van hoe het kabinet wil dat er gewerkt wordt." Als de provincie met goede pro jecten komt die op een zelfde ma nier passen bij het Zeeuwse dna, gaf ze aan, dan heeft Den Haag daar geld voor over. Er is inmiddels 950 miljoen euro gereserveerd voor re gionale knelpunten en daar is Zee land er een van. Het is een provincie met volop kansen, maar het geld ontbreekt om ze te benutten. Schouten werd op haar wenken bediend, want na haar bezoek aan Saefarm kreeg ze uit handen van commissaris van de Koning Han Polman het rapport 'Zeeland in stroomversnelling 2.0', vol met ideeën om de economie te verster ken en de leefbaarheid te verbete ren. Het provinciebestuur vraagt Den Haag om 90 miljoen euro en hoopt dat het bedrijfsleven en Eu ropa daar nog flink wat bijleggen. Er zijn drie pijlers benoemd waaraan het geld moet worden uitgegeven. De Zeeuwse musea hebben afgelo pen jaar een recordaantal bezoekers getrokken. Meer dan 550.000 men sen stapten binnen bij een van de 48 musea, 35.000 meer dan in 2016. Dat meldt de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), dat de be zoekcijfers heeft geïnventari seerd. Al drie jaar op rij ligt het aan tal museumbezoeken in Zeeland ruim boven de half miljoen, maar met de 552.276 mensen die in het afgelopen jaar een museum be zochten is een record gevestigd. Bijna alle Zeeuwse musea kon den een bezoekerstoename note ren. Het best bezochte museum was het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Publieksevenementen zoals de Museumweek, de Open Monumentendag en de Nacht van de Nacht zorgden volgens de SCEZ voor piekdagen en ook werden er veel bezoeken geregistreerd met kortingskaarten als de Museum kaart, de Bankgiroloterijkaart en de Zeelandpas. De grootste stijging was te zien bij musea die enkele jaren geleden heropenden of hun presentatie ver nieuwden. Daarnaast is meer ingezet op eve nementen en activiteiten op lokale scholen, culturele markten en ver zorgingshuizen. donderdag 11 januari 2018 n Voor het programma 'Wij zijn 80!', dat gemaakt wordt ter ere van de 80ste verjaardag van prinses Beatrix op 31 januari, streek gisteren een filmploeg van de NOS voor even in Wes- tenschouwen neer. Esme Soesman Westenschouwen Tip? redactie@pzc.nl SINT-MAARTENSDIJK Het Leger des Heils op Tholen heeft ruim 2.600 euro opgehaald met een collecte. 15 procent daar van gaat naar de lande lijke afdeling, de overige 85 procent, ruim 2.200 euro, gaat naar lokale projecten. Een deel van het bedrag wordt be steed aan maatschappe lijke dienstverlening, maar ook de nieuwe klusdienst en het ver- voersproject van het Leger des Heils op Tho len delen mee. KRUININGEN Yersekenaren die burge meester José van Eg- mond willen spreken, kunnen volgende week donderdag tussen 18.00 en 19.00 uur terecht in het grand café van zorg centrum Moerzicht. Het eerste spreekuur in Krui- ningen beviel Van Eg- mond goed, ze kreeg be zoekers met klachten over hun woonomgeving, maar ook een uitnodiging van een sportclub en een burger die archiefstukken kwam brengen. THOLEN Op het kunstgrasveld van Tholense Boys wordt za terdag het eerste nieuw- jaarstoernooi voor meis jes en vrouwen gehou den. Acht voetbalteams spelen vanaf 10.30 uur wedstrijdjes 7 tegen 7, verdeeld in de categorie tot en met 14 jaar en 15- plus. Ruim zestig vrou wen van de eilandelijke voetbalclubs meldden zich. Zij worden vooraf gaand aan het toernooi over de teams verdeeld. Kunstenares Janneke Rottier exposeert vanaf komende zaterdag in Kunstuitleen de Beve- landen aan de Westwal 45 in Goes. Ze laat schilderijen zien die een impressie zijn van de natuur als gemoedstoe stand. De opening is za terdag om 15.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. Wat willen we Ernst Jan Rozendaal Kamperland Minister Carola Schouten bij Seafarm. fotomarcelledavidse Luc Oggel Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60