Sierelementen staan nu in de Dikke Toren in plaats van erbovenop (sXï) 7 Bam. Het moet een flinke klap geweest zijn toen vorige week bij heftige storm een pinakel van de Dikke Toren afviel. Zorgen over de resterende pinakels is er niet. Het was gewoon pech. Minder huizen in de nieuwe Waterwijk Zierikzee 60% KORTING 50% KORTING 60% KORTING Schrikken was het. En niet een beetje ook. Bij de storm die vorige week over Zeeland raasde, brak een pina kel van de Dikke Toren in Zierik- zee af. Inmiddels is het ding, met nog drie broertjes, veilig wegge borgen in de Dikke Toren. Daar zijn ze vanaf het voorjaar van dichtbij te zien. Dat is best bijzonder. Normaal zijn ze niet aan te raken. De pina kels staan (22 stuks in totaal) op de zogenaamde eerste 'slag', op een hoogte van zo'n 23 meter. Niet gek dat in eerste instantie alle alarmbel len gingen rinkelen, toen er eentje - ze wegen wel een kilootje of 30 per stuk - naar beneden kwam. „We hebben gelijk de boel laten af zetten. Dat heeft de gemeente voor ons gedaan, waar we erg blij mee zijn", zegt Ger Copier van Stichting Monumenten Bezit - eigenaar van (onder meer) de Zierikzeese Sint Lievensmonstertoren. Vervolgens zijn maandag alle pi nakels vanuit een hoogwerker ge controleerd. „De algemene staat viel heel erg mee. Gelukkig. Dat was ook eigenlijk wel de verwach ting, daarom waren we enigszins verbaasd." De gotische sierelemen ten zijn gemaakt van basaltlava, een Duits gesteente. „Heel resistent materiaal, dat goed bestand is tegen weer en wind. Het is erosiebesten- dig en kan ook goed tegen zure re gen." Dat er één heeft kunnen af breken, is volgens Copier dan ook gewoon 'botte pech'. Waarschijnlijk is er in dat kei harde materiaal een stukje ander materiaal (kalk met iets wat lijkt op ijzeroxide) ingesloten. „En dat is gaan uitzetten met vocht en vorst en zo zijn scheurtjes ontstaan." Diezelfde schade is niet bij de an dere pinakels aangetroffen. „Die zien er nog fantastisch uit." Uit voorzorg zijn er wel nog drie andere exemplaren weggehaald. Eén daar van stond zichtbaar te wankelen, maar bleek - bij inspectie - stevig verankerd. Er was alleen wat mortel We kregen dat pinakel niet zomaar los. Dat was nog een zware klus rond de bevestiging weggesleten. „Maar die was er bij een volgende storm echt niet afgekomen. We kregen die pinakel niet zomaar los. Dat was nog een zware klus." Wel zijn er, voor wie de pinakels straks van dichtbij gaat bekijken, kleine gaatjes in het materiaal te zien. Dat hoort bij het materiaal, legt Copier uit. Als de lava stolt zit ten er nog gassen in en die blijven er als kleine belletjes in zitten. De pinakels worden pas terugge plaatst als er groot onderhoud aan de Dikke Toren wordt gepleegd. Dat staat waarschijnlijk in het voor jaar van 2019 te gebeuren. Daarbij wordt vooral het (afgesleten) voeg werk aangepakt en er worden wat elementen van zandsteen vervan gen. De laatste restauratie van het monumentale bouwwerk, ge bouwd tussen 1454 en 1510, vond plaats tussen 1960 en 1972. Torenwachter Hans Baris heeft er, als de Dikke Toren in het voor jaar weer opengaat, een mooi ver haal bij. „Het was even schrikken natuurlijk, maar de pinakels zijn in drukwekkend om te zien." Baris vertelt met passie over de historie van de toren. „Het is super om to renwachter te zijn. Je zit in een to ren van ruim 500 jaar en daar mag ik dan in werken en vertellen over de geschiedenis van Zierikzee. Toe risten, maar ook eilanders en Zie- rikzeeënaren zelf staan altijd weer versteld als ze hier zien hoe groot de kerk is geweest." Dat druist in tegen het bestem mingsplan, maar burgemeester en wethouders zijn bereid mee te gaan in de door de projectontwikkelaar gewenste wijziging. Met de aanpassing wordt inge speeld op veranderingen in de wo ningmarkt. De vraag naar nieuw bouwwoningen op Schouwen- Duiveland is kleiner dan een aantal jaar geleden bij de opzet van uit breidingsplannen voor Zierikzee nog werd aangenomen. Besloten is daarom minder huizen te bouwen in de Waterwijk en meer in te zet ten op kwaliteit en flexibiliteit van de wijk. De gemeente stelt voorwaarden aan de bebouwing van de vrije kavels Het gemeentebestuur stelt wel een aantal voorwaarden aan de be bouwing van de vrije kavels. In een zogeheten 'kavelpaspoort' wordt bepaald dat de architectuur moet uitgaan van één duidelijke hoofd vorm met toonaangevend wit in de gevels. De nok van de woningen is begrenst op 8,80 meter en op het ei gen erf moeten minimaal twee pri- véparkeerplaatsen komen. Voor het huis op de hoek van de Oosterscheldestraat met de Poort kade gelden nog strengere regels. Dit pand vervult straks een 'poort functie' voor de wijk, in combinatie met de kadewoningen die daar te genover staan. „De hoek moet een opvallende, krachtige uitstraling hebben en een voorname hoogte", luidt de omschrijving in het kavel paspoort. Nieuwbouw op die plek vereist instemming van de wel standscommissie en de steden bouwkundig van de gemeente. De ontwerpomgevingsvergun- ning ligt ter inzage. Belanghebben den zes weken om te reageren. 'Raad gaat over Tafel van 15' KRUININGEN Het Reimers- waalse college van B en W dreigt te hard van stapel te lo pen met een besluit om de Ta fel van 15 te ondersteunen met inzet van topambtenaren. Dat vinden de raadsfracties van Leefbaar Reimerswaal en Christenunie. Via een motie herinneren ze de burgemeester en de wethouders aan het kritische standpunt dat de raad eerder innam over het overlegorgaan tussen Zeeuwse gemeenten, waterschap en provincie. LR en CU eisen dat alle be sluiten over de Tafel van 15 eerst voorgelegd worden aan de raad. VANAVOND KOOPAVOND TOT 21:00 UUR HEREN COLLECTIE HEREN JEANS PANTALONS 2 HALEN 1 BETALEN donderdag 11 januari 2018 SD Afgebroken pinakel was botte pech Esme Soesman -Ger Copier De entree tot de Waterwijk in Zierikzee wordt aangepast. In plaats van een rij aaneenge schakelde woningen verrijzen straks op het braakliggende ter rein tussen de Regenwulpstraat, Poortkade en Oosterschelde- straat negen vrijstaande huizen. Marcel Modde Zierikzee VAN LANGE MODE BREDA DAMES COLLECTIE RESTANTEN PAUL SHARK Wilhelminastraat 5-7 Breda Torenwachter Hans Baris (links) bekijkt in de Dikke Toren de pinakels met zijn broer Paul. foto dirk--jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59