Eigenzinnig, absurd en choquerend Verhalen over de oorlog 2 ERG HEEL Aan het Vlaamse front Herbergen Vier Middelburgse muzikanten van naam samen op het podium. Altijd zijn ze alleen bezig, maar nu slaan ze de handen ineen. Om muziek van heel dichtbij te laten voelen. Uitgelicht TOP 3 VINYL Wie Stefano Keizers is? Nooit van ge hoord? Niet abnormaal, want hij is een van de nieuwe sterren aan de ca- barethemel. Een hemel die behoorlijk vertrut is, als je de jury van het Amsterdams Kleinkunst Festival van 2016 mag geloven. Zij gaven de hoofdprijs van de voorlaatste editie aan Stefano. Onder andere omdat hij zo 'irritant' en 'sata nisch' tegen alle gevestigde waarden ingaat. Ook tegen die van u wellicht. Want hij was onlangs een opvallende deelne mer aan De slimste mens. In het winterseizoen 2016/17 werd hij verrassend derde, na Klaas Dijkhoff en Hiske Versprille. Naar het schijnt wist Philip Freriks tenslotte niet meer wat hij met zijn gast aan moest. Had hij nu wel of niet een snor? Was die dan vals of echt? En zou het waar kunnen zijn dat hij directeur is geweest van een keramiekfabriek in China? Freriks gaf het op. Na een behoorlijk eigenzinnig en absurd op treden op het Amsterdams Kleinkunst Festival kwam hij niet eens terug voor een applaus, zo als eigenlijk hoort. De jury waardeerde die on verschilligheid. 'Dat een deel van het pu bliek hem niet kan of wil volgen, neemt hij voor lief. Hij doet op toneel wat stripteke naars als Gummbah en Kamagurka op pa pier doen.' Grenzeloos gefantaseerd. Of keihard gelogen. Out of the box Het ergert hem dat veel mensen denken dat hij zijn held imiteert. Hij speelt pas lekker als hij die kritiek los kan laten. Hij heeft alleen zijn op zettelijke pogingen om te choqueren met Teeu wen gemeen. Als je mensen wilt behagen, dan droogt je creativiteit op. Dus alle remmen los. Alle taboes aan de kant. Grenzeloos gefanta seerd. Of keihard gelogen. Out of the box. Dat mag je allemaal verwachten van de try-out van zijn debuutprogramma Erg heel. 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Fictie Vanuit een drone ge zien zitten ze verras send dicht bij elkaar. Douwe in de Lange Noordstraat, Arjen in de Langeviele, Ton- nie op het Zuster plein, Peter op de Dam. Als ze het raam openzetten en een stevig ak koord aanslaan op gitaar of piano, dan kunnen ze elkaar horen. Bij wijze van spreken dan. Vier Middelburgse muzikanten, die landelijk naam hebben gemaakt: componist Douwe Eisenga, zanger Arjen van Wijk, volkszanger Tonnie Dieleman en BL0F-bassist en -tekst- schrijver Peter Slager. Hoewel ze op een steenworp afstand van elkaar wonen, hebben ze nooit samen op het podium gestaan. Daar komt van daag verandering in. Met z'n vieren brengen ze in de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg het nieuwjaars concert Herbergen. Peter Slager We ontmoeten drie van de vier mu zikanten in koffïecafé Robuust! op de Markt in Middelburg. Slager moet verstek laten gaan, hij zit in Frankrijk. „Geen probleem", zeggen de ande ren. „We kunnen het goed vinden met elkaar en mogen best iets na mens Peter zeggen." Hun lach ver overt het koffiehuis. De basis van de muzikale samen werking ligt bij Dieleman. In het ka der van de viering van acht eeuwen Middelburg draaide hij vorig jaar mee in het project Herbergen. Met Slager schreef hij daarvoor liedjes, grafisch ontwerper Marieke van der Perk en fotograaf Marijn Kluijfhout WIE? maakten posters die bij de liedjes aansloten. Het idee was, dat de 'ziel' van de jarige stad - dat wil zeggen: de ziel zoals de kunstenaars die zagen - op een eigenzinnige manier werd uitgedragen. Het concert vanavond is een vol gende stap in het project Herbergen. Voor deze gelegenheid sluiten zanger Van Wijk en componist Eisenga zich bij Dieleman en Slager aan. Of ze el kaar muzikaal konden vinden? Diele man: „Wat dacht je, met zo'n man als Douwe valt toch niet samen te wer ken?" De mannen lachen zo hard, dat het hele koffiehuis met belangstel ling hun tafeltje beziet. Eigen publiek Dieleman dan, in alle ernst: „We bundelen krachten, in plaats van in ons eentje te zitten sukkelen. Met Ar jen heb ik al vaker samengewerkt, toen ik nog programmeur was van poppodium De Spot. De mogelijkhe den om in je eigen gebied op te tre den zijn beperkt. Door samenwer king lukt dat vaker." Van Wijk knip oogt naar de lachers: „Als je je pu bliek wilt verbreden, dan moet je sa menwerken. We brengen ieder ons eigen publiek mee. Douwe is er voor de ouderen, Tonnie bedient de pu- Met Douwe achter de piano voel je de muziek donderdag 11 januari 2018 Pi Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over toneelvoorstellingen. Wat: Erg heel, Stefano Keizers Waar: Studio A58 Middelburg (try-out) CCXL Theater Vlissingen Wanneer: zat 13 jan 20.00 u do 15 feb 20.15 u Toch kent u Stefano Keizers misschien wel. Stefano Keizers is een bewonderaar van Hans Teeuwen. Reageren? uitenthuis@persgroep.nl U2, Songs Of Experience Het langver wachte nieuwe studio album van de leren op blauw vinyl. The Rolling Stones, On Air Dit album biedt een kijkje in de begindagen van The Rolling Sto nes een paar jaar voordat ze The Greatest Rock 'n Roll Band in the World' werden. Kensington, Control Live Een live-editie van het nummer 1 album Control. Bron: Bol.com B Stefano Keizers maakt zijn avondvullend debuut met Erg heel. fotojuliehrudova Twee oorlogsboeken liggen deze week op het nachtkastje van Vivian de Gier. Ook gaat het veel over eten, zowel in de documentaire 'Somebody Feed Phil' als in het nieuwe dieetboek van Sonja Bakker. Theaterrecensente Herien Wen- sink duikt in haar debuutroman 'Kleihuid' in de hoofden van twee soldaten tijdens de Eerste We reldoorlog. Wensink brengt de lezer terug naar het Vlaamse front, waar de Britse officier Ru- pert Atkins en soldaat Harvey Cole gewond zijn geraakt - fysiek dan wel gees telijk - en noodgedwongen een kamer delen om te herstellen. Naast oorlogsgeweld speelt ook kunst een belangrijke rol in deze roman. Verschijnt 16 januari, De Arbeiderspers, €9,99 Middelburgs 'finest' Jan van Damme Peter Slager (1969) is bassist en tekstschrijver van BL0F. Vorig jaar ontving hij de Lennart Nijgh Prijs voor zijn bij drage aan het Neder landse lied. Ook maakte hij een soloalbum met liedjes in het dialect van zijn geboortegrond Schouwen-Duiveland. Arjen van Wijk (1977) is de zanger van VanDry- ver, een modern klas siek popensemble dat liedjes verpakt in op zwepend minimalisme. Van Wijk maakte eerder naam met de band This Beautifull Mess. Douwe Eisenga (1961) is componist van he dendaagse muziek, ver ankerd in de pop: repe terende grooves met ly rische lijnen. Zijn cd's Rose Road - City Lines (2006) en House of Mir- rors (2012) werden goed ontvangen in bin nen- en buitenland. Tonnie Dieleman (1976) is onder de naam Broe der Dieleman een natio naal bekende volkszan ger met een in Zeeuws- Vlaams gezongen re pertoire. In 2015 pre senteerde hij Uut de broneen cd en boek met alle liedteksten. 44 Tonnie Dieleman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46