Steuntje in rug voor Zeeuwse wielrensters Wie rijdt straks de Alternatieve Elfstedentocht? 13 Die prijzen worden de laatste ja ren uitgereikt tijdens de einde- jaarsmeting van CyclÉmotion. „Op dit moment worden de man nen en vrouwen in dezelfde cate gorie genomineerd en dat is oneerlijk", stelt Van de Swaluw. „Als je heel zwart-wit kijkt, kun je zeggen dat een vrouw ook Wiel renner van het Jaar kan worden. Maar aangezien de vrouwenwie lersport kleiner is dan de mannen- wielersport zijn er ook een stuk minder professionele rensters dan renners in Nederland, en al hele maal in Zeeland. Het zijn daarom twee totaal verschillende werel den. Op dit moment is het appels met peren vergelijken, dus moeten de prestaties meer op eigen waarde worden geschat." Stemmen De genomineerde rensters zijn al lemaal erg jong. „Dat komt omdat het vrouwenwielrennen de laatste jaren pas in opkomst is", aldus Van de Swaluw, die hoopt dat de prijs een steuntje in de rug kan zijn voor de talenten. Er kan tot en met 15 januari gestemd worden via de link op de Facebook-pagina en het Twitter-account van Anne van de Swaluw, die zelf de prijs uit zal reiken aan de winnende renster. Genomineerden Britt de Grave (Tholen) is 13 jaar en is actief op de weg. Ze won dit jaar onder meer de klassieker Pa- rijs-Roubaix en de Wim Hendriks Trofee in haar jeugdcategorie. Ook werd ze derde op het NK en werd ze districtskampioene. Quinty van de Guchte (Driewe gen) is 18 jaar en reed dit jaar der tig wegwedstrijden bij de junio ren. Daarbij haalde ze zestien keer het podium, inclusief vier over winningen. In Geluveld pakte ze daar bovenop ook de bergprijs. Zoë Mulder (Heinkenszand) is 17 jaar en actief als mountainbike ster. Ze won dit jaar acht van de negen wedstrijden bij de junioren in de Beneluxcup en kroonde zich ook tot Benelux-kampioene. Op het afgelopen EK eindigde ze op een veertiende plaats. Shirin van Anrooij (Kapelle) is 15 jaar en is actiefin het veld en op de weg. Ze won dit jaar bij de nieu welingen de klassieker Brabantse Pijl en won in het veld onder meer de Nacht van Woerden, de Kop penbergcross en de veldrit in Zon hoven. Tevens kroonde ze zich tot Nederlands kampioene Duathlon (fietsen en hardlopen). Op een deel van de Weissensee lag afgelopen week al goed ijs. Inwo ners van het Alpenland konden al hun schaatsen onderbinden. Mo menteel dooit het echter te veel. Straks komen nog duizenden Nederlanders naar Oostenrijk. Tussen 23 januari en 3 februari krij gen toerrijders namelijk viermaal de kans om 200 kilometer af te leg gen. Voor de wedstrijdrijders zijn er tussendoor drie races van bete kenis: het open Nederlands kam pioenschap (27 januari), de Alter natieve Elfstedentocht (31 januari) en de Aart Koopmans Memorial (3 februari). Bijzonder bij de Alternatieve Elfstedentocht voor de A- en B-rij- ders, die in 2015 gewonnen werd door Erwin Mesu en in 2016 door Niels Mesu, is de landstart. Om te vieren dat deze klassieker voor de 30ste keer verreden wordt, heeft de organisatie bedacht dat de eer ste 1100 meter hardlopend moet worden afgelegd. Op bankjes op het ijs kunnen vervolgens de klap schaatsen aangedaan worden. Bij de échte Elfstedentocht, die 21 jaar geleden voor het laatst was, ging het in Leeuwarden altijd zo. In de voorgaande jaren reisden steevast tientallen Zeeuwen af naar het zuiden van Oostenrijk. In 2015 won Erwin Mesu de Alternatieve Elfstedentocht, in 2016 zijn broer Niels De PZC volgde hen toen ook. We zijn nu weer op zoek naar provin ciegenoten met bijzondere verha len. Wie gaat voor de 30ste keer? Wie debuteert er juist? Wie heeft er een aparte missie op de Weis sensee of voor wie is het in 2018 extra speciaal om daar te rijden? Schaatsers kunnen zich melden door te mailen naar sport@pzc.nl of een bericht achter te laten op facebook.com/PZCsport donderdag 11 januari 2018 Anne van de Swaluw heeft een nieuwe verkiezing in het leven geroepen voor Zeeuwse wiel rensters die in het voorbije jaar een bijzondere prestatie gele verd hebben. Van de Swaluw ziet het vrouwenwielrennen nu als een 'ondergeschoven kindje' bij de jaarlijkse uitreiking van de wielerprijzen en wil daar graag verandering in brengen. Menno Kole Vlissingen zy Oss op speeltijd De sportredactie van deze krant is weer op zoek naar Zeeuwse schaatsers die in de laatste weken van januari naar de Weissensee gaan. Wie neemt één of meerdere keren deel aan een Alternatieve Elf stedentocht op het bevroren meer in Oostenrijk? Roeland van Vliet Vlissingen Niels Mesu (blauw pak) won de Alternatieve Elfstedentocht in 2016. FOTO PAUL RAATS/ANP Quinty van de Guchte is één van de vier genomineerden voor de nieuwe prijs. FOTO JOHAN VA N DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41