Zichtlocatie bedrijven De 'buizerdboom': moet die blijven staan of niet? Overlast voor fietsers, voetgangers en automobilisten Wie mag de nieuwe Marinierskazerne gaan bouwen? Provincie heeft risico's grote chemiebedrijven in beeld 9 SS SS Direct naast de A58 komt het nieuwe bedrijventerrein Sou burg II. Het terrein sluit aan op het bedrijventerrein Souburg I, waar nu onder meer BouwCenter Logus, enkele autobedrijven en een tank station gevestigd zijn. De Marie Curieweg wordt doorgetrokken, om als toegangsweg te dienen. De gemeente Vlissingen verwacht percelen te kunnen verkopen op het bedrijventerrein, omdat het een 'zichtlocatie' aan de snelweg is. Bovendien ligt het nieuwe bedrij venterrein in de buurt van de Ken- niswerf, de toekomstige Mariniers kazerne en het nieuwe woonge bied Scheldekwartier. Aan de andere kant van het be drijventerrein, aan de Ritthemse- straat (N662), komt misschien ook een rotonde bij de oprit naar de A58. De provincie onderzoekt daar voor nog de mogelijkheden. De Poortersweg wordt afgeslo ten als de rotonde aangelegd wordt. „Voor fietsers die van het bedrijventerrein naar de Kennis- werf rijden, moeten we nog een oplossing bedenken. Dat wordt een uitdaging." Automobilisten ondervinden in de tweede helft van 2019 overlast van de werkzaamheden, als de Nieuwe Veerhavenweg aangeslo ten moet worden op de A58. „De aannemer moet daarvoor een plan maken", zegt Versloot. „Het is ze ker dat het verkeer overlast gaat ondervinden, maar in welke mate weten we nog niet. We proberen het zo veel mogelijk te beperken." In 2022 moet de nieuwe Michiel Adriaanszoon de Ruyterkazerne volledig in gebruik zijn: dat bete kent dat 1800 militairen in Vlis singen wonen en werken. De nieuwe kazerne vervangt de hui dige kazerne in Doorn. De voorbereidingen voor de Ma rinierskazerne zijn al jaren gele den begonnen. Op dit moment loopt de aanbesteding van de bouw van de kazerne. Drie con sortia van samenwerkende bouw bedrijven zijn daarvoor in de race. Begin volgend jaar wordt duidelijk welk consortium de kazerne mag gaan bouwen. De huidige marinekazerne in Vlissingen sluit op 1 april de deu ren en wordt gesloopt. Het terrein wordt overgedragen aan het Rijks vastgoedbedrijf: die moet het ter rein 'bouwrijp' ter beschikking stellen aan het consortium dat de nieuwe kazerne mag gaan bou wen. Die vragen werden in juni gesteld naar aanleiding van het nieuws dat het Openbaar Ministerie vond dat Terneuzen in december 2014, van wege een gaslek bij Dow, door het oog van de naald is gekropen. Vol gens de SP is bij het faillissement van de fosforfabriek Thermphos in Nieuwdorp in 2012 al gebleken dat de provincie onvoldoende zicht heeft op de risico's bij grote chemi sche bedrijven. Statenleden Ger van Unen en Sylvia Tuinder willen die op een rijtje hebben. Ook wil len ze dat de provincie bij het Rijk aankaart dat de kosten bij een fail- W Van alle bedrijven die vallen onder het Besluit Risico Zware Ongevallen is bekend welke gevaarlijke stoffen er zijn lissement of ongeval niet worden afgewenteld op de burgers. Door een vergissing zijn de ant woorden van het provinciebestuur vijf maanden te laat naar de Staten gestuurd. Gedeputeerde Staten zijn het niet eens met de SP: 'De con clusie die u hier met betrekking tot Thermphos trekt delen wij niet'. Van alle bedrijven die vallen onder het Besluit Risico Zware Ongeval len (BRZO) is op grond van ver gunningen en een veiligheidsrap port bekend welke gevaarlijke stof fen er zijn en hoe daarmee wordt omgegaan. Die informatie is lande lijk gebundeld op een risicokaart. Het provinciebestuur erkent wel dat de financiële risico's niet goed zijn in te schatten. Een jaar geleden hebben de provincies gezamenlijk in Den Haag bepleit dat het moge lijk moet worden bedrijven te ver plichten geld te reserveren voor het opruimen van hun eigen rommel, bijvoorbeeld bij een faillissement. Daar moet de nieuwe Omgevings- wet voor zorgen, die waarschijnlijk in 2021 van kracht wordt. Die geeft overheden de mogelijkheid om van majeure risicobedrijven te ei- »Het provinciebestuur erkent wel dat de financiële risico's niet goed zijn in te schatten sen geld te reserveren, zodat niet verhaalbare financiële risico's na een incident, een bedrijfsbeëindi ging of een faillissement zijn afge dekt. PZC ONLINE Hij is niet te missen: tussen de zandhopen staat nog één boom overeind. „Dat is de 'bui zerdboom'", zegt Versloot. „In de boom is tijdens het flora- en fau- naonderzoek een buizerdnest ont dekt. De boom moet blijven staan tot aangetoond is dat de buizerd zich er komend voorjaar niet gaat nestelen. In de omgeving zijn kunstnesten opgehangen, in de hoop dat de buizerd daar gaat nes telen." Mocht de buizerd toch onderdak zoeken in de boom, dan moet hij blijven staan. Vlak voor de zomer dreigde de boom al even om te val len: een houten schot zorgt nu voor stevigheid. Ver sloot: „Als de buizerd zich in de boom nes telt, dan hebben we een pro bleem, omdat de boom dan wel erg dicht op het asfalt komt te staan. Maar: de plannen zouden er niet door stil komen te liggen. Het is lastig, maar we hebben de na tuur te respec teren." De afgelopen maanden zijn op het terrein flink wat bo men en strui ken wegge haald. Versloot laat weten dat dezelfde hoe veelheid groen terugkomt in het gebied. „Het wordt geen kaal indu strieterrein." donderdag 11 januari 2018 PC De grote zandbak aan de A58 in Vlissingen. De risico's van grote chemische bedrijven in Zeeland zijn goed in kaart gebracht. Dat antwoordt het dagelijks provinciebestuur op vragen van de Statenfractie van de SP. Ernst Jan Rozendaal Middelburg NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e- mailadres. De nieuwsbrief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. UW REACTIE 'Spijt? Ja, daar schiet je wat mee op. Daar komt Anne Faber niet mee terug hè', reageert Lillian Wau- mans op de pro-formazit- ting in het strafproces tegen verdachte Michael P. Die heeft gezegd dat hij Anne verkrachtte en doodde op de avond van haar vermissing. Net als Waumans reageert Carina Walhaut in nette bewoor dingen: Tjonge tjonge. Dat iemand het ook maar ge looft.' Alle andere reacties zijn grof. De meeste schrij vers willen Michael P. nooit meer terugzien in de sa menleving. 'Opsluiten en sleutel weggooien!', aldus Marianne van Gameren. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Politie slingert op een dag 243 hardrijders op de bon 2. Naar de zon en niet naar Zeeland 3. Alarm om duizenden on veilige cv-ketels van Nefit 4. Schouwen terughou dend met namen na blun der bij petitie Brouwersei land 5. Michael P. verkrachtte en doodde Anne Faber op avond van vermissing Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie II facebook.com/depzc D @pzcredactie De boom van de buizerd wordt gestut om te voorkomen dat hij omvalt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37