BEDRIJVEN Veel afval aangespoeld op stranden na zware storm 3 veel erger, meldt De Standaard. Vol gens de krant zijn er afvaleilanden ontstaan op het zand: hopen scheepstouw, visbakken, plastic, dopjes, blikjes, rietjes, flessen, bal lonnen... Ook in België gaan vrij willigers de stranden op om de boel op te ruimen, net als zaterdag op Neeltje Jans. Veel plastic „Het is eigenlijk een heel spontane actie", zegt Conny Schoenmakers. Samen met Inge de Groot heeft ze de grote schoonmaak op touw gezet voor het vogelstrandje op Neeltje Jans. „Ik zag een foto van Inge op Facebook met gruwelijk veel plas tic." Tijd voor actie, vond Schoen makers. Ze wist een vrachtwagen te regelen om het verzamelde afval op te halen en ook de betrokken in stanties gaven snel groen licht. Want snelheid is belangrijk, om te voorkomen dat het allemaal weer wegspoelt. Bovendien moet het schoon zijn voor de scholeksters en de dwergsterns daar neerstrijken om te broeden. De schoonmaakactie start zater dagmiddag om 13.30 uur op de grote parkeerplaats aan de Noordzeezijde ter hoogte van het Topshuis. „Daar staat een grote vrachtwagen, dus dat kan niet missen", zegt Schoen makers. Samen lopen de vrijwilli gers dan naar het bewuste strandje dat een beetje verscholen ligt. Vrij willigers wordt gevraagd om een hark mee te nemen omdat het vuil voor een groot deel ondergestoven is. Op Neeltje Jans wordt zaterdag een opruimactie gehouden om de enorme troep op te ruimen. Op de Walcherse stranden valt het mee, daar is alleen wat riet en helmgras aangetroffen, laat de Stichting Strandexploitatie Walcheren we ten. Op Neeltje Jans daarentegen is enorm veel klein grut aangespoeld. Op de Belgische stranden is het nog donderdag 11 januari 2018 doen met die 90 miljoen? Zeeland kent relatief veel oudere en energie-inten sieve bedrijven. Daar is dus ook een inhaalslag nodig. Voorgesteld wordt om bedrijven terreinen duurzamer te maken. Verder moeten er nieuwe facili teiten komen voor offshoreont wikkelingen. Daarbij kan worden gedacht aan het onderhoud van de nieuwe windparken op zee. De logistiek in de haven moet wor den verbeterd. In het havenge bied kan de ruimte slimmer wor den gebruikt en een betere door stroming bevordert de veiligheid en de leefbaarheid. Bedrijven moeten ook duurzamer worden, bijvoorbeeld door rest stromen uit te wisselen. Er wordt gemikt op een buisleidingennet- werk voor waterstof. Daarin moe ten bedrijven zelf investeren, maar de kosten gaan voor de baat uit. Met overheidsgeld kunnen ze een duwtje in de rug krijgen. FOTOTHINKSTOCK Het aangespoelde afval vormt bergjes op de stranden. FOTO RUBEN OREEL Vlissingen Op een aantal Zeeuwse en Bel gische stranden is de afgelopen dagen veel afval aangespoeld. Oorzaak is de zware storm van vorige week en de hoge water stand. Melita Lanting en Maurice Steketee Kennis en innovatie vormen volgens de provincie een vliegwiel waarmee de Zeeuwse economie kan worden aangedreven. Daarom wil de provin cie de technische studies van Univer- sity College Roosevelt versterken. In samenwerking met Vlaanderen kan een Werkplaats Delta Works worden opgezet, waarvan onder meer Zeeuwse kennisinstituten als NIOZ en HZ deel gaan uitmaken. Op de lange termijn moet dat uitmon den in een onderzoeks- en trainings instituut Delta Works dat zich con centreert op Zeeuwse thema's als energie, water, voedsel en duur zaamheid. Op de kortere termijn is het de bedoeling dat kennisinstitu ten op het gebied van water worden uitgebouwd en dat het groene on derwijs in Zeeland wordt versterkt. Het geld wordt ook gebruikt om de tekorten op de arbeidsmarkt weg te werken en vernieuwing in het mid den- en kleinbedrijf te stimuleren. FOTOTHINKSTOCK economie kan alleen wor- den versterkt als mensen in Zeeland willen wonen, wer- M ken en recreëren en als bedrijven II zich hier willen vestigen of willen Huitbreiden. Daarom moet worden geïnvesteerd in de leefbaarheid. Ge dacht wordt aan 'slimme vormen van openbaar vervoer', een 'uitgekiende planning van bovenlokale voorzie ningen' en verduurzaming van wo ningen en verblijfsrecreatie. Dat be- tekent openbaar vervoer op maat en een nieuwe, duurzame veerboot die rendabel kan worden geëxploiteerd. Het woningbestand wordt geher structureerd en verduurzaamd, bin- m nensteden moeten aantrekkelijker J worden en de verblijfsrecreatie moet een kwaliteitsslag maken. Verder moeten bovenlokale voorzieningen op het gebied van cultuur, sport, j zorg en onderwijs worden behouden '7 en versterkt. Het Rijk moet structu- 5* reel gaan investeren in het voortge zet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31