OLDMAN KRUIPT IN HUID GROOTSTE BRIT OOIT 20 M ANGELA KIJKT TV Wat ik nog steeds niet begrijp, is waarom de NPO 5 Jaar Later heeft laten vallen. De formule om een BN'er te confronteren met zijn uitspraken van vijfjaar eerder, staat nog steeds als een huis. Mits de gasten spannend genoeg zijn en zo nodig scherp worden ondervraagd. En daar zit hem nou precies de kneep bij het kijkcijfergekwakkel van de serie bij RTL 4, vrees ik. Maar daarover straks meer. Dat Jeroen Pauw het zonde vond om zijn geesteskind bij het grofVuil te zetten en het daarom ter adoptie aanbood bij de commer ciële concurrent, snap ik wél. En dat hij zelf in de eerste aflevering tegenover opvolger Beau van Erven Dorens plaatsnam en verba zingwekkend openhartig was, snap ik al he lemaal. Had ik ook gedaan als ik hem was. Altijd leuk om NPO-baas Frans Klein even fijntjes in te wrijven welk kroonjuweel hij door de wc heeft gespoeld. zó goed dat de rest daarna toch een beetje te genviel. Behalve Linda de Mol dan, die is al tijd leuk. Haar kun je moeiteloos elk jaar in de line-up zetten en dan trek je nog ander half miljoen tevreden kijkers. Maar waarom kregen we nu ineens Susan Smit en Sacha de Boer? Hun eerste interviews lagen al dertien jaar op de plank, waardoor het als een panie kerige noodgreep voelde. Kwamen de be stelde negen afleveringen anders niet vol, of moest er van RTL een quotum 'aantrekke lijke vrouwen' gehaald worden? Douwesals Morticia Kinderboek McCartney verfilmd DROOMROL GARY OLDMAN Geeft Gary Oldman in de filmbiografie DarkestHourde beste Winston Churchill-vertolking aller tijden? Hij won er al een Golden Globe voor en is de grote favoriet bij de Oscars. Oldman is zeker niet de enige die de legendarische bewindsman speelde. Hoe dankbaar is het voor een acteur om Winston Churchill (2874-1965) te ver tolken? De voor malige premier, in 2002 uitgeroepen tot de Grootste Brit aller tijden, was kleurrijk, eloquent, eigenwijs, impo sant, intelligent en excentriek. Wat wil een acteur nog meer? Film- en televisieregisseurs heb ben zich in het verleden gulzig op Churchill gestort. Hij komt in meer dan 200 films voor. Ze verfilmden zijn jeugd, oorlogsjaren, politieke carrière, verhouding met de konink lijke familie tot in alle denkbare de tails. Aangezien Churchill een blauwe maandag als scenarist in de filmwereld actief was - hij was onder meer bij een eerste versie van La- wrence of Arabia betrokken - zou hij deze aandacht vermoedelijk zeker wel waarderen. Parodie Churchill figureert zelfs in filmparo dieën, zoals in het volledig fictieve The Hollywood Years, waarin hij als een door Christian Slater gespeelde actieheld met een machinegeweer de U bent lelijk en ik ben dronken. Maar morgen ben ik nuchter Engelse koningin probeert te red den. Maar de meeste films zijn meer respectvol. Gerenommeerde acteurs als Richard Burton, Brendan Gleeson, Timothy Spall, Albert Fin- ney en Michael Gambon hebben al lemaal een deel uit het leven van Churchill nagespeeld. Zoals in Dar kest Hour, volgende week in de Ne derlandse bioscoop, waarin Oldman de bewindsman neerzet in de moei lijkste periode uit diens politieke carrière: hoe te handelen met de dreigende slachting bij Duinkerke, waar honderdduizenden soldaten door de nazi's in de pan gehakt drei gen te worden. Oldman maakt van Churchill een kwetsbare man die vooral veel steun van zijn echtgenote Clementine (Kristin Scott Thomas) nodig had om de druk die op hem stond het hoofd te bieden. Hij dronk veel in die tijd, had moeite met opstaan en was niet bepaald het boegbeeld waar de Britse natie in de strijd tegen Hit- Ier in eerste instantie behoefte aan had. Maar hij ontpopte zich als een bulldog die nooit zou opgeven en zijn volk wist te motiveren. Een van de sleutelscènes speelt zich afin de metro waar de wereld vreemde Churchill zich onder het slecht scoorde (264.000 kijkers), verbaasde me. Blijkbaar is de aantrekkingskracht van de Jessias op de massa toch niet zo groot als wordt gedacht en al helemaal niet op de RTL-kijker, die net naar Het Roer Om heeft zitten staren. Ook was Beau in die aflevering net een maatje te klein. Klaver kreeg wel erg veel ruimte om zijn GroenLinks-pr-praat af te steken. Pauw had het hem lastiger ge maakt. Beau wil het naar mijn smaak iets te warm en gezellig houden, terwijl 5 Jaar Later hier en daar best ongemakkelijk en ste kelig mag zijn. Maar verder niets dan lof voor deze nieuwe Beau, die natuurlijk allang re gelmatig op de stoel van Humberto Tan had moeten zitten. Dat moet toch een schrale troost zijn voor de NPO-baas die 5 Jaar Later schrapte. Hij is niet de enige die soms een domme vergis sing begaat. Quote van de dag Michael Jackson had ik zo graag een jaar in huis genomen om te zeggen: Maandag eten we stamppot andijvie en dan draai jij de gehaktballen Dom Eén probleem: die eerste aflevering was donderdag 11 januari 2018 GO MUSICAL Pia Douwes gaat Morticia Addams spelen, de vrouwelijke hoofdrol in de Nederlandse versie van de Broadway-musi- cal The Addams Family, die ko mende winter in ons land te zien is. The Addams Family is een zwarte komedie. FILM Het boek High in the Cloud van Paul McCartney wordt verfilmd. Schrijver Jon Croker, die ook schreef aan de filmhit Padding- ton, werkt aan het scenario van de anima tiefilm. Lady Gaga maakt de liedjes. Enkele van de vele Churchill-vertolkers tot nu toe: (vlnr, boven) Dudley Field Malone (1943), lan McNeice (2005), Timothy Spall (2010), (vlnr, onder) John Lithgow (2016), Michael Gambon (2016) en Brian Cox (2017). fotosalamystockphoto. bbc,see-saw films, netflix,daybreakpictures,graemehunterpictures CHURCHIl Ab Zagt —Winston Churchill Dat de aflevering met Jesse Klaver zo Natasja Froger in de Volkskrant over sterallures

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20