E 17 cent van de programmeurs en hoge managers man. Bij taxi-app Uber leidde dit tot ffmetoo-achtige exces sen. Bij Google ontstond afgelopen zomer onrust toen werknemer James Damore in een interne memo betoogde dat mannen psychologisch geschikter zijn voor techfuncties. Vrouwen zouden 'hogere niveaus van neuroticiteit' bezitten. Pichai brak zijn zomervakantie af en ontsloeg Damore op staande voet. „Om te suggereren dat een deel van onze collega's ongeschikt is voor die werkzaamheden, is beledigend en niet oké", zei hij. „We werken hier al lang aan. Google is een van de eerste bedrijven die concrete cijfers publiceerde en nu is dat standaard. Op diverse terreinen zijn we inclusiever en we investeren er veel in, maar je hebt gelijk: de vooruitgang verloopt langzaam. Zeer langzaam." „Wellicht heb ik een gezichtspunt waardoor ik empathischer ben en het beter begrijp. Kijk, Google is wereld wijd actief. 50 procent van de wereld is vrouw, dus dat geeft het belang van een evenwichtige verdeling duidelijk aan." „Ik weet zeker dat onze aanpak Het punt is: technologie beweegt per definitie voorwaarts, los van Google of welk ander bedrijf ook vruchten zal afwerpen. Als je nu naar opleidingen in computerweten schappen aan Amerikaanse universi teiten kijkt, is de verdeling represen tatiever dan ooit." Met de diversiteitsdiscussie is de gif beker echter niet leeg voor de tech- reus. In Amerika is Google met Twit ter en Facebook betrokken bij het schandaal rond de Russische inmen ging in de Amerikaanse presidents verkiezingen van 2016. Het bedrijf moest afgelopen najaar tegenover de Amerikaanse Senaat opheldering geven. Russische internet-trollen kochten voor tienduizenden dollars advertenties bij Google, waarinfake news werd verspreid. Pichai noemt de kritiek buiten proporties: „Alles wat wij doen is voor de hele wereld open en bloot zichtbaar. Als wij 1 op de 100 miljoen zoekopdrachten verkeerd weergeven, staat dat op de voorpagina van alle vooraanstaande kranten." „Vooropgesteld: alles wat wij ver keerd doen, is een fout. Tegelijk nemen wij het brengen van kwalita tieve informatie extreem serieus. Dat is onze kernmissie. Als het aankomt op politieke inmenging in ver kiezingen hebben we talloze waar borgen ingebouwd. Ik constateer dat veel van die maatregelen uitstekend werken." Liever praat Pichai over de technolo gische vorderingen die zijn bedrijf boekt. Bijvoorbeeld rond kunst matige intelligentie, waardoor ver taaldienst Google Translate recent spectaculair is verbeterd. Hij vertelt over Google's opensour- cesoftware TensorFlow, waarmee bedrijven zelf aan de slag kunnen met artificiële intelligentie. „Wij wil len de toegang tot machine learning democratiseren. In Tanzania kunnen mensen met hun smartphone nu ziektes in cassaveplanten diagnosti ceren, een voorname voedselbron. In Nederland is er met TensorFlow een systeem ontwikkeld om de beweging van melkkoeien te monitoren." „Ik zie kunstmatige intelligentie als de grootste kans die we als mensheid hebben. Ze biedt de mogelijkheid voor enorme doorbraken in gezondheids zorg, klimaat, onderwijs." „Natuurlijk is artificiële intelligentie ontwrichtend, maar dat was de indu striële revolutie ook. Het punt is: technologie beweegt per definitie voorwaarts, los van Google of welk ander bedrijf ook. We zullen ons moeten voorbereiden." „Dat zijn oprechte zorgen. Als maat schappij moeten we ons in een vroeg stadium voorbereiden op de komst van intelligente machines. Oogst de voordelen, minimaliseer de nadelen. Maak wereldwijde afspraken, zoals bij het klimaatverdrag van Parijs. Benader het ethisch en verantwoor delijk. Als Google stoppen we daar veel energie in." „Het gaat snel, maar minder snel dan mensen denken. De intelligentste systemen kunnen nog niet lezen als een basisschoolleerling van 7 tot 9 jaar oud. Als we dat niveau komend decennium bereiken, is dat een grote doorbraak." „Technologie verandert levens, ik ben ervan overtuigd dat technologie veel meer goed voor de wereld kan doen dan mensen zich kunnen voor stellen. In mijn jeugd had ik geen telefoon: het kostte uren reizen naar het ziekenhuis om de uitslag van mijn moeders bloedtesten te krijgen. En dan bleken die niet gereed en moest ik uren terug. Met de telefoon vergde het twee minuten. Idem dito met de koelkast: ik zag letterlijk hoe dat apparaat mijn moeders leven veranderde." Als het gesprek is afgelopen, begint Pichai weer over voetbal. „Voor welk team ben jij in Rusland?" En dan: „Iemand in de VS opperde om een verliezerstoernooi te organiseren met Nederland, Italië, de VS en Chili. Dat lijkt me een goed idee." donderdag 11 januari 2018 GO 'Alles wat Google doet onder het PASPOORT geboren 12 juli 1972, Chennai (India). Vader Regunatha is ingenieur, moeder Lakhsmi stenografe. Hij en zijn broer Srinivasan groeien op zonder tv, auto en telefoon. opleiding Materiaalkunde aan Kharagpur, een van de meest prestigieuze TU's van India. In 1993 ontvangt hij een beurs van Stanford University en verhuist naar Californië. loopbaan Productmanager bij halfgeleiderproducent Applied Materials, consultant bij McKin- sey, vanaf 2004 Google. Hij sol liciteerde op 1 april, de dag dat emaildienst Gmail werd gelan ceerd. Pichai wist dat niet en dacht aan een grap. Zijn aan delenpakket is nu een half miljard dollar waard. privéleven Getrouwd met jeugdliefde Anjali. Samen heb ben zij zoon Kiran en dochter Kavya trivia Pichai's geheugen is befaamd. Als de familie uitein delijk telefoon krijgt, onthoudt de 12-jarige Sundar elk gedraaid telefoonnummer. Naast voetbalfan is hij groot cricketliefhebber. Pichai is niet de enige Indiase top-ceo: Satya Nadella is top man bij Microsoft. Hij feliciteert Pichai in 2015 via Twitter met diens 'welverdiende' benoe ming. Ook de Indiase premier Narendra Modi stuurt geluks wensen. Wat doet u om Google diverser te maken? Bent u zich dankzij uw achtergrond bewuster van het probleem? Hoelang duurt het voordat Google inclusiever is? U vindt de kritiek niet terecht? Welke impact gaat artificiële intelligentie hebben? Robotisering en kunstmatige intelligentie kunnen de helft van de banen kosten, vrezen diverse linkse politici en economen. Doemdenkers als Elon Musk vre zen dat slimme machines de mens heid zelfs kunnen vernietigen. Hoever is artificiële intelligentie nu gevorderd? Waar is uw technologieoptimisme op gebaseerd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17