EUWS 11 OM: nu wel genoeg bewijs tegen moeder Veiligheidsdienst AIVD: vier aanslagen verijdeld in zes jaar tijd Het Openbaar Ministerie weet het zeker: moeder Hélène J. heeft haar dochter Sharleyne (8) in 2015 de dood ingejaagd door haar van een flat te gooien. Alleen al het feit dat ze ruzie hadden: „Mamma, ik haat je." Meer dan 2,5 jaar na de dramati sche dood van Sharleyne, door een val van de tiende verdieping van de flat waar ze woonde in Hooge- veen, stond gisteren dan eindelijk moeder Hélène voor de rechter. Althans, op papier. De zaak werd nog niet inhoudelijk behandeld. En dus bleef Hélène J. liever in haar cel. Daar waar ze al sinds ok tober zit, toen ze alsnog werd aan gehouden nadat justitie haar in 2015 had laten gaan bij gebrek aan bewijs. Nu zegt het Openbaar Ministe rie tal van bewijs te hebben en dat kwam gisteren allemaal op tafel: Sharleyne had puntbloedingen in haar ogen, sporen die volgens een ingeschakelde Belgische deskun dige niet veroorzaakt kunnen zijn door een val, maar enkel door ge welddadige mensenhanden. En al leen moeder Hélène was die fatale nacht van 8 op 9 juni 2015 bij haar dochter. Daarnaast was moeder stom dronken en had ze overdag ruzie gehad met haar eigen dochter tij dens een barbecue. Sharleyne had zelfs op een briefje geschreven 'Mamma, ik haat je'. Bizarre gedrag Maar bovenal was er dat bizarre gedrag van moeder Hélène kort na de val van haar dochtertje. Ze ver scheen op de galerij van de tiende verdieping, zag haar dochter bene den liggen en ging daarna eerst nog allerlei andere dingen doen. Sigaretten en bier halen bij een vriend in de immense flat. Pas daarna zou ze naar beneden zijn gekomen. Als je het als moeder niet hebt gedaan, zou je toch radeloos moeten zijn Ook de eerste dagen na het drama, toen ze ook al enige tijd verdachte was, gedroeg ze zich raar. Apa thisch. Zwijgzaam. Kijkend naar haar schoenen. „Terwijl als je het niet gedaan hebt, zou je toch rade loos moeten zijn", zei de officier van justitie. Allemaal waar en toch houden Hélène, haar familie en haar advo caat Paul van Jaarsveld er een an der verhaal op na. Hélène lag ge woon te slapen, werd wakker van de tocht, zag dat de deur open stond en zag toen haar dochtertje. Of ze er daarna inderdaad heel lang over deed om naar beneden te gaan, is maar de vraag, aldus advo caat Van Jaarsveld. Daarover zijn via de getuigen nog veel onduide lijkheden. Dan was er nog wat: Sharleyne slaapwandelde. Getuigen hadden haar eerder op de dag al slapend en wandelend op de galerij aangetrof fen en moeder gewaarschuwd. Be- wij s voor haar slaapwandelpro- bleem zou liggen bij de huisarts die haar naar een kliniek zou heb ben doorverwezen. De advocaat gaat met Hélène bespreken of de arts die informatie mag vrijgeven. Toch blijft dan de vraag hoe het kleine meisje op eigen houtje over de reling van de tiende verdieping kan zijn gekomen, zónder die aan te raken. Sporen van haar zijn in elk geval niet gevonden op de plek waar ze moet zijn gevallen. Vader De ouders van Hélène hebben nóg een theorie: iemand heeft 's nachts op het raam getikt waar Sharleyne sliep, iemand die haar kent, en het meisje zou daarna zelf het raam hebben geopend. Stiekem denkt de familie van Hélène daarbij aan Sharleynes vader Victor, juist de man die justitie heeft aangespoord zijn ex Hélène te vervolgen. Voor dat scenario is echter geen enkel bewijs. De zaak gaat in maart of april verder. Zeker tot die tijd blijft Hé lène J. in haar cel zitten. De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) heeft in de afgelopen zes jaar in Ne derland vier aanslagen kunnen voorkomen. Dit zei het hoofd van de inlichtingendienst Rob Bertholee gisteren tijdens de opnames van interviewpro gramma College Tour. De vier aanslagen zijn volgens Bertholee de concrete, zware gevallen. Daaronder valt vol gens de AIVD-chef ook de ar restatie van Rotterdammer Jaouad A., die gevaarlijke 'vuur- werkexplosieven' en een auto matisch wapen bezat. Hij had volgens de AIVD jihadistische ideeën. Het explosieve materi aal was sterk genoeg om een auto te laten ontploffen. A. werd eind vorig jaar veroor deeld tot vier jaar cel. Het AIVD-hoofd wees erop dat zijn dienst de afgelopen jaren honderden dreigingen heeft onderzocht. „Het risico op een aanslag is daadwerkelijk aan wezig", zei hij. Dat er nog geen zijn geweest, is volgens Bertho lee te danken aan inzet van po litie en justitie, maar ook 'puur geluk'. Hij vindt Nederland na ïef met cybersecurity en veilig heid belangrijker dan privacy. Hij geeft de cyberveiligheid in Nederland een 6. „En dat kan zomaar een 5 worden." Bertho lee zegt het 'onverstandig' te vinden als de nieuwe wet die de AIVD toestaat grote hoe veelheden internetverkeer via de kabel af te tappen er niet komt. Volgens hem is de hui dige wet zo beperkend dat 'in ternet een zwakke plek vormt. Panter eet haar jong op Een panter in Bur gers' Zoo in Arnhem heeft gisteren haar pasgeboren jong op gegeten. Dierver- zorgers ontdekten het drama toen ze in het kraamhok gin gen kijken, nadat ze de tien dagen oude welp niet meer za gen op een live- stream. De panter kreeg op nieuw jaarsdag twee jon gen. De eerste over leed al op 4 januari bij gebrek aan moe derzorg. Tweeduizend leugens Trump Met nog tien dagen te gaan in zijn eerste jaar als president, heeft Trump giste ren zijn 2000ste valse verklaring of misleidende opmer king gegeven. Dat berekende The Was hington Post. Gestolen kunst teruggevonden Vier schilderijen, waarde 62.000 euro, die in Nederland waren gestolen, zijn teruggevonden in Oostenrijk. Een 27- jarige Roemeen had ze in zijn bagage. De man zat in een bus, die bij de grens van Duitsland en Oos tenrijk werd gecon troleerd. De schilde rijen zouden vol gens de Oostenrij kers in Nijmegen zijn gestolen, maar de politie hier kan dat niet bevestigen. door heel Europa www.dejongintra.nl/busreizen Deskundige reisleiding Gegarandeerde vertrekken Extra comfortabel vervoer met de vlieg-busreizen Toscane Highlights van de Ierland te kusten te keur Zuid-Adriatische Kust in Vogelvlucht donderdag 11 januari 2018 GO De rampflat waar de 8-jarige Sharleyne de dood vond. fotoanp 'Hélène zag haar dode dochter liggen... en haalde bier' Victor Schildkamp Assen - Officier van justitie TERREURDREIGING ARNHEM VS OOSTENRIJK vanaf 689 vanaf 839 vanaf 889 Autoreizen Vliegreizen Steden reizen Busreizen Verre reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds 8/15-daage vlieg-busreis 10-daage vlieg-busreis 9-daage vlieg-busreis reiscode: evmds02 reiscode: evhr402 reiscode: evie411

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11