Excuses PVV 'er na ophef over moskee-uitspraak 7 JAYRON (2) OP TIJD GERED Jayron Kogeldans werd vrijdag met loeiende sirenes naar het Erasmus MC in Rotterdam gebracht. Het ventje had een batterij ingeslikt. met het AMC aan een nieuwe richtlijn, die nog dit jaar moet ver schijnen. Hierin worden artsen geadviseerd om bij twijfel of een kind een vreemd voorwerp heeft ingeslikt altijd een röntgenfoto te laten maken. De richtlijn gaat over alle ingeslikte voorwerpen, vertelt kinderarts Angelika Kindermann van het AMC. „Wekelijks krijgen we kinderen op de spoedeisende hulp die speelgoed en vooral vaak muntgeld, maar zelfs lepels en tandenborstels hebben ingeslikt. Maar de batterijtjes brengen de meeste schade toe. Als de batterij in de slokdarm blijft hangen, moe ten artsen liefst binnen een uur ingrijpen." Volgens haar zijn kinderen zo dol op de knoopcelbatterijtjes, omdat deze in de mond tintelen als 'een ijsje met knettersuiker'. „Sommige kinderen schrikken daarvan en slikken ze door. Als ik ouders na een ingreep spreek, zeg gen ze bijna altijd: jeetje, we heb ben niks gezien. Maar ook: we wis ten niet hoe schadelijk batterijen kunnen zijn." Om de ernstige gevolgen te laten zien heeft Kindermann al eens een knoopcelbatterij in een worstje gestopt. „De batterij begon gelijk te borrelen en binnen een uur was het worstje zwart. En dan te bedenken dat de batterijtjes steeds krachtiger worden." Jayron heeft geluk gehad. Hij kreeg afgelopen dagen sondevoe ding, omdat zijn slokdarm bescha digd raakte door de batterij. Don derdag mag hij weer naar huis. „Het gaat goed met hem. Hij zwaait naar alle verpleegsters en geeft iedereen vrolijk een handje", lacht vader Dwayne: „Wij zijn in middels van de schrik bekomen en gaan thuis al het speelgoed en ap paratuur controleren, zodat de batterijtjes er niet uit kunnen val len." landde. „Ouders, let op," waar schuwt zij. Dreumesen gaan als eksters op de kleine, platte batte rijtjes af. „Ze zijn zo mooi glim mend en glad, maar ook levensge vaarlijk." In 20t4 en 2027 overleden twee kinderen nadat ze een batte rij hadden ingeslikt. De Ridder bewaart elke knoop celbatterij die ze uit een kinderli chaam heeft gevist. De verzame ling groeit elk jaar. „Steeds meer speelgoed met lichtjes en muziek wordt uitgerust met deze batte rijen. Wanneer je als ouder even niet oplet, is het al in de mond van het kind verdwenen." Het zijn vooral dreumesen tussen de 1 en 2 jaar oud die in het zieken huis belanden. De Nederlandse Vereniging van Kindergeneeskunde werkt samen Terwijl moeder een kast aan het verslepen was in de kinderkamer, inspecteerde zoontje Jayron - bijna 2 jaar oud - de lege plek die achterbleef. Zijn kleine vingertjes grepen de platte, ronde batterij die onder het meubelstuk was gerold. „Die ging 'floep' zijn mond in", vertelt vader Dwayne Kogeldans. Hij prijst zichzelf gelukkig dat zijn 6-jarige dochter Shaliyah het zag gebeuren. „Zij riep gelijk: maaaam, Jayron heeft een batterij opgege ten. De heldin!" Het gezin uit Delft ging direct naar de spoedeisende hulp in het Reinier de Graafziekenhuis, waar een röntgenfoto werd gemaakt. Vader Dwayne: „Ik dacht nog: het is vast zo'n klein horlogebatte rijtje dat hij straks gewoon uitpoept, maar het bleek groter." Op de foto was te zien dat het rondje, ter grootte van een euro munt, klem zat in de slokdarm. Hoe langer de artsen zouden wachten, des te groter de kans dat de chemica liën een gat in de slok darm van het ventje zouden branden. Jayron werd per am bulance naar het Erasmus MC ge bracht. „Op Google zocht ik wat er allemaal kon gebeuren als je kind een batterij inslikt. We schrokken ons kapot." Jayron was het derde kind in één week tijd dat met een ingeslikt batterijtje op de operatietafel van kinderarts Lissy de Ridder be- Over die uitspraak ontstond direct grote ophef. De Ulu-moskee stelde gisteren aangifte te overwegen. In de uitzending van stadszender Bingo FM weigerde Van Deün maandagavond zijn uitspraak terug te nemen en via Twitter gaf hij aan dat de woorden 'onhandig waren'. Gisteren kwam hij daarop terug en had hij via een tussenpersoon contact met het bestuur van de Ulu-moskee. Hij wil excuses aan bieden voor zijn woordgebruik. „Dat is het minste wat ik kan doen", zegt Van Deün. De Utrechtse PVV-lijsttrekker is nog steeds van mening dat moskeeën moeten sluiten. „Maar dat moet zonder geweld. Wij willen dat op een gerechtelijke manier doen." Of Van Deün contact heeft gehad met PW-leider Geert Wilders over de ontstane commotie, wil hij niet zeggen. „Dat laat ik in het midden." Jongerenorganisaties van vrijwel het gehele politieke spectrum heb ben gistermiddag voor de Ulu- moskee hun afkeer uitgesproken van de uitspraak van de PW-lijst- trekker. Annebel Broer van de Jonge Democraten riep de PVV-voorman op eens de stilteruimte in de Ulu- moskee te bezoeken om na te den ken voordat hij wat zegt. Burgemeester Van Zanen heeft meteen contact gehad met de mos kee. „Ik herhaal wat ik in mijn nieuwjaarstoespraak zei: 'Ga vóór de stad en niet tégen elkaar'." Van Deün was maandagavond te gast met DENK-lijsttrekker Mah- mut Sungur in een programma van stadszender Bingo FM. Sungur zei in de uitzending te hopen dat de Ulu-moskee een gebouw wordt waar Utrechters met trots naar kij ken, te vergelijken met de Domto ren. Van Deün was het daar niet mee eens en liet zich ontvallen: „Wij hebben liever dat hij afbrandt, bij wijze van spreken". Volgens moskeevoorzitter Yucel Ydemir is de uitspraak 'niet lekker binnengekomen'. „Het leidt bij ons tot veel irritatie, maar ook tot angst. Er hoeft maar een iemand te zijn die de uitspraak ziet als een oproep om tot actie over te gaan." René Dercksen, fractievoorzitter van de PW in Provinciale Staten en samensteller van de Utrechtse kan didatenlijst: „Ik ga er niets over zeg gen." Moet Van Deün vervangen worden? „Nee joh. Ik ken Henk, het komt wel goed." woensdag 10 januari 2018 GO Floep, daar ging de batterij Batterijtjes kunnen levensgevaar lijk zijn. Kinderarts Lissy de Rid der bewaart elke knoopcel- batterij die ze uit een kinder lichaam vist. FOTO JAN DE GROEN Hanneke van Houwelingen Rotterdam FOTO SHUTTERSTOCK De Utrechtse PVV-voorman Henk van Deun wil zijn excuses aanbieden aan het bestuur van de Ulu-moskee in de Utrechtse wijk Lombok voor de uitspraken die hij maandagavond deed. In een radio-uitzending zei hij dat de moskee bij wijze van spreken mag afbranden. Yelle Tieleman Diane Hoekstra Utrecht Henk van Deün. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7