Nefit belooft onderzoek na alarm over brandgevaarlijke cv-ketels 'Met NAM is het al jaren touwtrekken' 5 'Vallen de platen op mijn hoofd?' It aKfli (ft BANG Bf| at is toch verdrietig? Dat I een kind zo zorgelijk in- slaapt?" vraagt haar moe der Idhuna Tardjopawiro (37) zich af. „Misselijk en boos word ik ervan." Het gezin woont in een jaren-70- huis in Loppersum, een paar kilome ter van het epicentrum in Zeerijp. „Een vriendinnetje in haar klas moest huilen, maar toen ik thuis kwam van mijn werk was mijn doch ter heel nuchter. Totdat ik haar naar bed bracht. Alyssa ligt onder zo'n schuine wand. „Mama, komen die platen niet naar beneden?" vroeg ze. Ons huis is niet zo'n oude boerderij, maar mijn dochter kreeg twee jaar geleden een nieuwe kamer. In haar beleving de mooiste kamer van de wereld. Die wil ze niet kwijt." HILVERSUM Fabrikant Nefit heeft een onafhankelijk onderzoek aangekondigd naar cv-ketels die gevaarlijk zouden zijn. Het gaat om apparaten van het type Nefit Topline die tussen 2006 en 2009 zijn geproduceerd. Met dit type ketels waren al eerder proble men. Twee experts die in opdracht van RTL Nieuws onderzoek heb ben gedaan naar de ketels, consta teerden dat ze een verhoogd risico op brand en koolmonoxidevergif tiging opleveren. Het probleem zit in de warmtewisselaar. Die kan volgens de onderzoekers door hitte vervormen en heet rookgas lekken. Ook zou koolmonoxide uit de ketel kunnen ontsnappen. Al leen al in Nederland zijn ruim 128.000 van deze ketels verkocht. Nefit, dat onderdeel uitmaakt van Bosch, erkent dat 'een deel van de warmtewisselaars bij dit type toestel eerder defect raakt dan zou mogen worden verwacht'. Dat zou echter geen direct gevaar opleve ren. „Bij een defecte wisselaar kan sprake zijn van een lekkage van rookgassen. In dat geval zullen de rookgassen door de onderdruk binnen de afgesloten ketel blijven en via het rookgasafvoerkanaal naar buiten worden afgevoerd", stelt Bosch. Klanten kunnen het onderdeel gratis laten vervangen of een nieuwe Nefit-ketel aan schaffen voor 'ruim de helft van de prijs', meldde het bedrijf gisteren. De experts Peter Coppes en Piet Maas uit Helmond die de Topline ketels onderzochten, zijn ook lid van Koninklijk Nederlands Nor malisatie Instituut NEN, waarvoor zij normen vaststellen voor de vei ligheid van technische installaties in woningen. Zij adviseren de ke tel zo spoedig mogelijk te vervan gen. Als dat niet lukt, zouden de toestellen moeten worden geïn specteerd, in elk geval vaker dan de door Nefit geadviseerde eens per twee jaar. Duitsland 299,- va 649," Marko Datema kijkt naar de vloer in de bijkeuken. „Die tegels zijn al twee keer gerepareerd", zegt hij. Ook nu zitten er weer barsten in. Hij zucht. „We zijn nog altijd bezig met de afhan deling van de schade van een aardbeving van vier jaar gele den. Een oneindig getouwtrek met de NAM is het." Het was maandag de groot ste klap in jaren. Het epicen trum lag op zo'n 10 kilometer van het huis waar Datema (39) en De Lange (38) met hun vier kinderen wonen. Een lieflijk arbeidershuisje van rode ste nen waar Groningen vol mee staat. Gebouwd rond 1900, lang voor de vondst van het gas, in een tijd dat niemand aan aardbevingen dacht. Hoe zwaar de beving dit keer ook was, toch voelde Da tema 'm niet. Hij was maan dagmiddag thuis aan het dan sen met zijn 9-jarige zoontje. Dat de aarde onder hun voe ten flink schokte, ging door het vrolijke gespring volledig langs hem heen. Lang duurde dat niet. Ping! Een appje. Ping, ping, ping! „Heb je het ge voeld?" Zijn schoonvader, zijn vrouw, de drie andere kinde ren, de buren, allemaal had den ze de beving opgemerkt. Er was weer een beving, legde Datema zijn zoontje uit. Het jochie schrok. „Is het huis nog wel veilig?", wil hij weten. „Heeft de NAM dan vandaag weer gas uit de grond gehaald? En wat moeten we nu doen?" Datema en De Lange koch ten de 'slooprijpe' boerderij om er hun droomhuis van te maken, met een optimistisch rapport van een bouwkundige in de hand. De aardbeving zorgt nu voor nieuwe schade. Datema maakt zich zorgen. „Moeten we wel vier ton ste ken in een huis midden in het gaswinningsgebied?" De beving is het gesprek van de dag. „Dit was een zwa re beving. Alsof de grond on der je voeten even wegzakt, zo omschrijven ze het." Het maakt Datema kwaad, vooral omdat de NAM zoveel te zeg gen heeft. Het gasbedrijf be slist wie hoeveel schadever goeding krijgt. En: wie niet. Onveilig is hun huis in Mid delstum niet, denkt Datema. „Door de constructie van houten spanten zal het niet zomaar instorten. Maar je ziet wel hoe onverwacht en zwaar zo'n aardbeving kan zijn." woensdag 10 januari 2018 een flexibele fundering? Alyssa werd gerustgesteld door moeder Idhuna. eigen foto Alyssa (10) uit Loppersum kroop maandagavond bang in bed toen ze de scheuren in haar plafond zag. „Die platen vallen toch niet op mijn hoofd, mama?" Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. s§|s (|fr) KJ Willingen in het Sauerland 5-daagse busreis o.a. Winterberg, Kahler Asten, Korbach en Bad Arolsen inclusief ontbijt, lunch en diner oad.nl/BEDE20 All inclusief door de Eifel en langs de Moezel 4-daagse busreis nieuwe all inclusive reis met diverse data gegarandeerd vertrek o.a. Bad Neuenahr, Bonn en koudwater- geiser Geysir oad.nl/BEDE45 va. 329,- Verrassend Mecklenburg- Vórpommern 8-daagse busreis o.a. Wismar, Lübeck, Rostock en Slot Schwerin verblijf in Van der Valk Landhotel Spornitz oad.nl/BEDE02 va. 599,- Riviercruise van Lübeck naar Berlijn 8-daagse riviercruise bijzondere vaarroute over de Elbe inclusief uitgebreid ontbijtbuffet, 4-gangen lunch en 5-gangen diner aan boord oad.nl/BBPRO I Mariska de Lange en Marko Datema: „Weer nieuwe scheuren." FOTO JAN ZEEMAN/ DVHN Marko Datema en Mariska de Lange, de krakers van de NAM-boerderij bij Middel- stum hebben dubbel pech. Zowel hun eigen huis als hun droomboerderij hebben nieuwe scheuren. Maaike Wind Middelstum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5