Tholen tevreden met groei aantal banen Oude bezuiniging 17.000euro op dorpshuizen uit boeken geschrapt tt Akker bij Rilland levert straks vrijwel continu groene energie VrV- 5V-' - 7 Akkerbouwer Chris Hopmans boert nu vooral in groene energie. Gisteren werd tussen zijn windmolens van Windpark Kreekraksluisde eerste paal van Zonnepark Rilland geslagen. Als het aan hem ligt, volgen nog meer parken in regio. Een wasje draaien, een avondje tv kijken of de elek trische auto opladen. Voor alles waarbij je een stekker in het stopcontact moet steken, hebben de ruim ïooo gezinnen die in Ril land wonen vanaf deze zomer in theorie alleen nog maar de zon no dig. De 45.000 panelen van Zon nepark Rilland leveren namelijk genoeg stroom voor 3000 huis houdens. Gisteren begon de bouw van het park aan de Kreekrakweg. De pa nelen worden geïnstalleerd op een akker waar vorig jaar nog aardap pels groeiden. „Grond van tweede kwaliteit", zegt akkerbouwer Chris Hopmans uit Woensdrecht. Hij kocht de akker zo'n tien jaar geleden. „In vergelijking met goede grond aan de andere kant van de weg moesten we de gewas sen op dit land veel meer bemes ten en beregenen om een goede opbrengst te krijgen." Vanaf de zomer levert het land THOLEN Meer banen, meer be drijfsvestigingen, een flinke toe name van het aantal starters en minder mensen in de bijstand. De werkgelegenheidscijfers van Tho len stemmen de gemeente tevre den. Dat zei wethouder Frank Hom mel (VVD, economische zaken) gisteren bij de presentatie van de cijfers over 2017. Ten opzichte van 2016 zijn er tweehonderd banen méér bijgekomen. „Tholen telt nu 8806 banen", zegt Hommel. „Een paar honderd meer dan voor de cri sis. Een duidelijke groei." De groot ste toename zit in de sectoren de tailhandel (waar ook woonboule vard Poortvliet onder valt), de ge zondheidszorg en bouwnijverheid. „Een aantal bouwvakkers is voor zichzelf begonnen, en er zijn men sen uit de zorg die zelfstandig zijn geworden", verklaart Hommel. De kans is groot dat de ontwikkeling doorzet, stelt hij. Hij verwijst naar de bedrijfsgronden, waarvan vorig jaar 2,3 hectare is verkocht. Meer dan de gemeente als doelstelling heeft: 1,7 hectare. Ook het aantal bedrijven dat zich in Tholen ves tigde is toegenomen (+100), er wa ren in 2017 57 starters méér dan in 2016 en het aantal mensen in de bij stand is gedaald naar 3,4 procent. Dat komt neer op 442 personen. Dat bedrag is overgebleven van de bezuiniging van 50.000 euro die de gemeente zich in 2011 had opge legd. Het voorstel om het restant uit de boeken te schrappen kan op brede steun rekenen. Het debat spitste zich gisteravond toe op het andere voornemen om de finan ciering van de verschillende dorpshuizen gelijk te trekken en transparanter te maken. Vooral in Krabbendijke is dat niet echt gelukt. In tegenstelling tot de andere dorpshuizen kent dorpshuis De Meiboom geen ei gen stichtingsbestuur. Marien Weststrate van Leefbaar Reimers- waal vindt dat wethouder Izak Vo gelaar te verwijten. „Het college had moeten doorpakken." Vogelaar zei 'dichter dan ooit' bij de oprichting van een stichting te zijn gekomen. „Er was niks en nu is er een klankbordgroep die over weegt een bestuur op te richten. Maar we kunnen mensen niet dwingen om in een stichtingsbe stuur te gaan zitten." Weststrate vond dat te makke lijk. „Een uniform dorpshuizenbe- leid is niet gelukt. Het is een rom meltje." Hij pleit voor één over koepelende stichting die alle dorpshuizen bestiert. Volgens Vo gelaar is dat niet reëel. „Misschien zou u het lukken met de kadaver discipline die in uw partij heerst, maar wij hebben te maken met een democratie." V -• 0 -v V* - geen gewassen maar elektriciteit op. Ook als de zon niet schijnt. „Het waait hier bijna altijd. Samen met drie andere boeren hebben we hier zes windturbines gebouwd. Die leveren naar verhouding nog veel meer energie op. Dit zonne park wordt ruim negen hectare terwijl twee van deze windmolens evenveel elektriciteit opwekken als tien hectare zonnepanelen." Hopmans is al ruim vijfjaar be zig een zonnepark aan te leggen langs het Schelde-Rijnkanaal. De gemeente Reimerswaal gaf een paar jaar geleden al groen licht, mede omdat het park nauwelijks zichtbaar is vanaf de snelweg. Ver volgens was het wachten op toe kenning van subsidie van de Rijksoverheid. Hopmans: „Die kwam vorig jaar, tegelijk met de toekenning van de subsidie voor een park bij de waterzuivering een stukje verderop. Dat project doe ik We moeten alternatieve energiebronnen aanboren samen met Eneco en Zeeuwind." In tegenstelling tot het toekom stige park bij de waterzuivering, houdt Hopmans zich niet bezig met de exploitatie van Windpark Rilland. Daarvoor heeft hij samen werking gezocht met Unisun, een Rotterdams bedrijf dat onderdeel is van een Chinese onderneming. „Wij huren de grond voor 25 jaar van Hopmans", legt André Kem penaars van Unisun uit. De zonnepanelen maken geen gebruik van dezelfde aansluiting als de windmolens. Kempenaars: „De mogelijkheid bestaat dat de windturbines ooit worden ver vangen door exemplaren die nog veel meer energie opwekken. Om te garanderen dat daarvoor vol doende capaciteit overblijft, krij gen we een eigen aansluiting naar het hoogspanningsstation aan de andere kant van het kanaal." Wan neer het park energie levert, hangt af van het moment waarop de aan sluiting gereed is. De 'eerste palen' die gisteren zijn geslagen, worden over twee weken weer uit de grond getrokken. Kempenaars: „Dan voeren we een trektest uit en weten we hoe diep de palen waar de panelen op komen te liggen moeten worden geheid." Unisun heeft al diverse parken in landen als China en Roemenië ge realiseerd. Zonnepark Rilland is het eerste in Nederland. Maar als het aan Kempenaars ligt, volgen er nog veel meer. „Neem nu de aardbeving in Groningen deze week. We moe ten alternatieve bronnen aanboren. Binnenkort leggen we zelfs een drijvend zonnepark aan." woensdag 10 januari 2018 BE 'Schijnt de zon niet, dan waait het' Joeri Wisse Rilland Bezoekers, beheerders en be stuurders van de Reimers- waalse dorpshuizen hoeven zich de komende jaren geen zorgen te maken over verve lende bezuinigingsmaatrege len. De gemeenteraad vindt het, net als het college van B&W, niet nodig om jaarlijks nog eens 17.000 euro te bespa ren. Joeri Wisse Kruiningen Qi Shi, Han Hopmans en Udo Weggeman met de eerste paal van Zon- Robèrt Hopmans, Miyo Shiino, nepark Rilland, fotomarcelledavidse André Kempenaars, Chris Hopmans, -André Kempenaars, Unisun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54