Aflaat voor de vliegreis Oud Mkb weet weinig van strengere privacyregels 2 Ester Naomi Perquin, Dichter des Vaderlands met Zeeuwse wortels, liep maandenlang mee met de politie. Dat leidde tot een bijzondere poëziebundel: 'Lange armen'. „Ik kwam elke keer thuis vol adrenaline." DICHTBUNDEL POLITIEPOËZIE BENOEMING HIELTJES Belasting op kerosine is de simpelste manier om groei luchtverkeer af te remmen ALMANAK Sinds een paar weken draait de nieuwe film van K3 in de biosco pen. Megan (6) uit Goes - een groot fan van Hanne, Marthe en Klaasje - had haar moeder zover gekregen dat ze samen naar 'K3 Love Cruise' zouden gaan. De vraag was of pa ook mee mocht. „Doe maar niet", grapte moeder. „Het lijkt me geen goed idee om je vader naar die mooie meiden te laten kijken." Zoonlief van 10 zag het probleem niet zo. „Die meiden zijn toch veel te jong voor papa? De oude K3, die paste veel beter bij zijn leeftijd!" SINT PHILIPSLAND e belandde in een ach- tervolging, was getuige van arrestaties, liep mee met surveillanten I en sprak met recher cheurs. Geen dagelijkse omgeving voor een dichter. „Maar het klikte heel goed", zegt Ester Naomi Per quin (37). „Ik voelde me er ontzet tend thuis en ik werd overal warm en met een enorme openheid ont vangen." Politie en poëzie lijken twee we relden die ver uit elkaar liggen. Perquin, die opgroeide in Zierikzee, was dan ook oprecht verbaasd toen ze werd uitgeno digd vijf gedichten te schrijven over het politiewerk. „Ik vond het een uiterst merkwaardig idee. De politie associeer ik met heel di recte communicatie: 'ga liggen', 'laat je rijbewijs zien', 'doe je licht aan'. Het is allemaal gericht op het overbrengen van een boodschap, terwijl een dichter de route benut die de informatie aflegt. Dat zijn heel tegengestelde naturen." Toch vroeg de politie Perquin niet zomaar. Behalve dat ze een jaar geleden werd benoemd tot Dichter des Vaderlands, werkte ze jarenlang als cipier in een gevan genis. Die ervaringen vormden de basis voor haar bundel 'Celinspec ties' (2012). „Men dacht: als zij iets met boe ven kan, kan ze ook iets met agen ten. Veel situaties zijn inderdaad vergelijkbaar. Alleen is het in de gevangenis wel een stuk overzich telijker. Je weet namelijk wie de slechteriken zijn en over het alge meen kun je goed inschatten hoe ze reageren in bepaalde situaties. Voor de politie is dat iedere keer weer een vraagteken. Ik vond het Het is moeilijk de romantiek te weerstaan die bij de politie hangt wel bijzonder om te zien hoe agenten daarmee omgaan." Ze eiste - en kreeg - volledige vrijheid. „Ik moest kunnen schrij ven wat ik wilde schrijven en alle vragen stellen die ik wilde stellen. Ik vond het heel dapper dat ze dat risico hebben genomen, want ik had ook de focus kunnen leggen op de minder fraaie kanten of op bijvoorbeeld agenten die een fout hebben gemaakt." Het waren intensieve, enerve rende dagen. „Ik kwam elke keer thuis vol adrenaline van alle in drukken, van de actie, maar ook van de vrolijkheid die er volop was. Ik heb echt enorm gelachen. Als schrijver heb je geen directe Vanaf 25 mei 2018 moet iedere orga nisatie in Europa voldoen aan nieuwe strenge privacywetgeving. Die is vastgelegd in de Algemene Verordening Gegevensbescher ming (AVG). Bedrijven en organi saties moeten persoonsgegevens (nog) beter gaan beschermen. Wie de wet schendt, riskeert sancties van de Autoriteit Persoonsgege vens. Het Zeeuwse midden- en klein bedrijf lijkt slechts deels voorbereid op de nieuwe wet. Zuidwest Busi ness bevroeg rond de 50 bedrijven in Zeeland. De helft zei nog nooit van de wet te hebben gehoord. Om mkb-bedrijven op het goede spoor te zetten, houdt Zeeland Business samen met twee specialisten van VHIC en In-Practiz woensdag 24 januari in Goes een masterclass over privacywetgeving. Zowel de praktische als de juridische kant wordt belicht. woensdag 10 januari 2018 Commentaar n De donkere winter is ideaal voor vakantievoorpret. Even een reisje boeken. Voor binnenkort of voor de zomer. Daarbij komt vaak een zonnige bestemming langs die je alleen met een vliegtuig kunt bereiken. Geen probleem. Vliegen is goedkoop. Mooi toch? Weinig mensen maken zich zorgen over de milieuschade die zo'n vlucht veroorzaakt. Nog minder mensen kopen de C02-vervuiling vrijwillig af. Toch is een reisje met z'n tweeën naar een verre bestemming vergelijkbaar met de koolstofvoetafdruk van een gemiddeld huishouden in een heel jaar. Reisorga nisaties willen liever niet dat je gewetenswroeging krijgt. Daarom leveren tien touroperators voortaan een beetje winst in en betalen ze zelf iets voor de C02-uitstoot. Deze aanpak zal het klimaatprobleem niet oplossen. Als toeristen of reisorganisaties 'koolstofkrediet' kopen, wordt dat geld gebruikt om elders op de wereld minder te vervui len. Maar het vliegverkeer neemt ondertussen zeer snel toe. Straks is het niet meer te compenseren. Daarom ligt de oplossing in minder vliegen. De simpelste manier om dat te bereiken is belastingheffing op kerosine. Verder hangt veel af van bewustwording. Het helpt niet als organi saties hun klanten ontzorgen met betalingen voor C02. Het helpt zelfs niet als alle toeristen zelf compensatiegeld afdragen. Beide methoden zijn in wezen niets anders dan het kopen van een aflaat. Daarna kun je gerust verder zon digen. KAPELLE 'Dat verklaar en beloof ik'. Met het uitspreken van die woorden werd de benoeming van Huub Hieltjes (I) tot waar nemend burgemeester van Kapelle een feit. Dinsdagavond legde hij de belofte af ten overstaan van de raad en een volle publieke tribune. Hieltjes (52) volgt Anton Stapelkamp op. Hiel tjes zal naar verwachting een maand of tien burgemeester van Kapelle zijn. Na de verkiezingen begint de benoemingsproce dure voor een definitieve burgemeester. In zijn toespraak bena drukte Hieltjes dat eerlijkheid, gelijkwaardigheid en respect voor elkaar belangrijke waarden in zijn leven zijn, die hij ook wil uitdragen als burgemeester. „Maar natuurlijk hoort daar ook een beetje competitie bij." Dat, zo vertelde hij, had hij thuis ge leerd als hij met zijn broers een spelletje speelde. Tip? redactie@pzc.nl OVEZANDE Rocktalent naar Spectra Ronde drie van talenten jacht Spectra staat in het teken van rock. De bands HunterStreet, Stockholm Syndrome, Smash en The Flow strijden om een plek in de finale van de wedstrijd. Spectra is een talentenwedstrijd voor jonge bands en wordt georganiseerd door de jongerenraad Borsele en podium De Klomp. De derde ronde is op 19 ja nuari, 20.00 uur in po dium De Klomp in Ove- zande. WISSENKERKE Op een bedje van rucola De Rotterdamse cabare tier Max van den Burg is zaterdag 27 januari te zien in Wissenkerke. Tij dens zijn nieuwste voor stelling 'Op een bedje van rucola' vraagt hij zich af of je echt gelukkig wordt van de dingen waarvan je ge lukkig zou moeten wor den. De cabaretshow in Zaal onder de Toren be gint om 20.00 uur. Tickets kosten 12 euro, leden van NUT Noord-Beveland be talen 10 euro. HANSWEERT Oud papier niet meer opgehaald De Protestantse ge meente Hansweert- Schore is vanwege ge brek aan nieuwe vrijwilli gers na 43 jaar gestopt met het maandelijks op halen van het oud papier in Hansweert. Muziekver eniging Scheldegalm neemt de inzameling over, maar rijdt niet door de straten. Vrijwilligers staan elke tweede zaterdag van de maand op het parkeer terrein aan de Tramper- weg. Het papier kan dan tussen 9.30 en 12.00 uur worden afgegeven. Kleine Winst zet er een streep onder De Kleine Winst, een winkel voor huishoude lijke artikelen in de Voorstraat in Sint Phi- lipsland, sluit de deuren. De 79-jarige eigenaar Kees Neele laat weten dat hij stopt vanwege zijn leeftijd. In de Voor straat blijven nu alleen nog een café, cafetaria, bloemist en een kapsa lon over. 'Een boete Rolf Bosboom Vlissingen - Ester Naomi Perquin Vanaf 25 mei gelden strengere privacyregels, maar de helft van de Zeeuwse bedrijven weet niet dat ze binnenkort de persoons gegevens van klanten nog beter moet beschermen. Dat blijkt uit een beionderzoek van kennis- en netwerkplatform Zuidwest Business. Frank Balkenende Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52