Bruinisse viert 550-jarig bestaan Carillon stadhuis Zierikzee van slag door computerstoring 7 Dreister vereniging viert 150ste verjaardag Ooit kwamen de leden van het Nut samen bij volle maan, zodat de weg naar huis kon worden teruggevonden. Dat is 150 jaar na op richting niet meer nodig, maar gefeest wordt er als vanouds. ij dronk weieens een borreltje te veel tij dens één van die le gendarisch gezellige avonden van de ver eniging Tot Nut Genoegen in Dreischor. Maar als het plaatselijk volkslied werd gezongen, zong oud-voorzitter Lauw de Jager 'al tijd recht'. Zaterdag 27 januari galmt dat lied opnieuw door het dorp. Het Nut viert die dag het 150-jarig bestaan met een groot feest. Je kunt er uren naar luisteren. Het stikt van de anekdotes over de avonden van het Nut. Over de tijd bijvoorbeeld dat het dorpshuis van Dreischor nog aan de Ring was ge vestigd en de leden van het Nut in polonaise door de keuken en over zolder van het oude pand trokken. Of over die familieleden die altijd prachtige lezingen over hun reizen kwamen geven. „En altijd ruzie kregen. Dat was hilarisch. Daar za ten we gewoon op te wachten", herinnert De Jager zich. Tot Nut Genoegen werd in 1868 opgericht en stond van meet af aan garant voor jaarlijks - in het winterseizoen - twee avonden kennisoverdracht en een avondje vertier. Die activiteiten werden al tijd georganiseerd rond volle maan. Straatverlichting was er in die tijd nog niet, dus een beetje hulp van boven bij het veilig thuiskomen - zeker met een slok op - was welkom. Lange tijd was het Nut een exclusieve mannen- club. Dat veranderde onder voor zitterschap van De Jager, lid sinds 1959 en voorzitter tussen 1984 en 2004. Vrouwen konden lid wor den, kregen stemrecht en konden - de statuten werden er speciaal voor gewijzigd - ook toetreden tot het bestuur. Tegenwoordig is ie dereen welkom. Een lidmaatschap (20 euro per jaar) geldt voor een heel huishouden of gezin. Op dit moment zijn dik 85 gezinnen lid. Waar het Nut anno 2018 voor staat? „Voor ontmoeting, samen zijn en van alles en nog wat leren Elkaar ontmoeten werkt ook door na zo'n avond over je omgeving", sommen voor zitter Corrie van Stee, secretaris/penningmeester Henk Dekker en De Jager op. Dat laatste gebeurt onder meer door middel van lezingen en uitstapjes in de omgeving. Maar altijd wordt dat 'nut' met 'genoegen' gecombi neerd. „Dat is wel héél belangrijk. Zeker in deze tijd waar mensen el kaar vooral via schermpjes spre ken." Wie nieuw in Dreischor komt wonen, krijgt dan ook ge heid bezoek van één van de be stuursleden. „Nieuwkomers zijn daar blij mee. Door het Nut leren ze mensen in het dorp kennen. Je ontmoet mensen en face. En dat werkt ook door na zo'n avond. Kom je elkaar tegen dan groet je elkaar of maak je een praatje." De nazit van de avonden van het Nut zijn puur genieten. „Tot in de kleine uurtjes blijven mensen hangen. Waar vind je elkaar nog op die manier?" Het jubileumfeest op 27 januari biedt meer dan het zingen van het volkslied van Dreischor alleen. Pe ter Vleugel blikt in een lezing te rug op 150 jaar Nut. Anekdotes worden tot leven gebracht door Zeeuwse Sien samen met Nut-co- ryfeeën Lauw de Jager, Willie van Schelven, Ed Dijst en Kees van Langeraad. Er is een fotoquiz, mu ziek, er zijn drankjes en hapjes en er kan worden gedanst. Niet alleen Nut-leden, maar ook vrienden en familie zijn welkom. Het feest wordt gehouden in Trefpunt de Dorsvloer in Dreischor en begint om 20.00 uur. „Vrijdag is de Bruse avond. Die is voor de inwoners", vertelt José Schikker-Hoekman, de beheerder van het dorpshuis. „De zaterdag is voor iedereen. Dan hebben we een feestprogramma, dat nog niet hele maal bekend is. Maar je moet den ken aan muziek en een mossel maaltijd. We hebben ook de vereni gingen van het dorp aangeschreven met de vraag of ze willen aanslui ten bij de festiviteiten." De dorps huisbeheerder benadrukt dat de ju bileumviering geen echo van de Visserijdagen moet worden. Het idee van de jubileumviering komt eigenlijk van burgemeester Gerard Rabelink. Schikker-Hoek man: „Ik weet niet meer of het nou bij de Visserij dagen was of bij de seizoensopening van de Brusea. Maar hij vertelde dat het dorp zo veel j aar bestond en dat hij daar wel een reactie op verwachtte. De dorpsraad is er toen mee aan de slag gegaan." Er komt binnenkort een speciale Facebookpagina over 'Vuuföndertvuuftug jaer Bru'. De voorgeprogrammeerde melo dietjes klonken sinds afgelopen weekend opeens tien minuten na middernacht. Normaal zwijgt het klokkenspel in de avonduren, tot de volgende ochtend. Het probleem ontstond bij het overschakelen van het repertoire, vertellen stadsbeiaardier Janno den Engelsman en technisch me dewerker Cor Groen van de ge meente Schouwen-Duiveland. „Op zaterdag 6 januari was er een overgang van kerstliedjes naar liedjes die meer toepasselijk zijn voor de maand januari. Daarbij is iets misgegaan in de programme ring die zorgt voor het automa tisch afspelen van de melodietjes", aldus Den Engelsman. Alle rust Groen: „Dat moment van over schakelen in de computer gebeurt standaard om tien over twaalf 's nachts. Maar de bedoeling is dan wel dat dit in alle rust gebeurt. Nu stond er kennelijk ergens een knopje aan wat uit had moeten staan en kon iedereen in de bin nenstad meegenieten van de me lodietjes." De gemeente kreeg dinsdag één melding van een omwonende over het euvel. „Toevallig was er die dag een servicemonteur van de klok kengieterij Eijsbouts in de buurt", vertelt Groen. „Hij had al snel in de gaten wat er aan de hand was en heeft dat in het systeem gecorri geerd. Als het goed is moet het nu weer als vanouds stil blijven in de binnenstad." Den Engelsman: „Ik hoop maar dat de inwoners van Zierikzee er niet al te veel van wakker hebben gelegen." woensdag 10 januari 2018 Beetje nut en heel veel genoegen Esme Soesman Dreischor -Corrie van Stee H Mosseldorp Bruinisse bestaat 550 jaar en dat wordt op vrijdag 14 en zaterdag 15 september uitbundig gevierd. Ton van den Nouweland Bruinisse Het carillon in de toren van het stadhuis in Zierikzee is van slag geraakt door een computersto ring. Marcel Modde Zierikzee A Oud-voorzitter Lauw de Jager, huidig voorzitter Corrie van Stee en penningmeester/secretaris Henk Dekker (vlnr) met op de achter grond Dreischor foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51