1 tWÊom mwÊÊÊm ■1 Met baldErman.nl naar Italië boldErman.nl IBBMf M 1 G) 4 AARDBEVINGEN WAT NU? De grond onder Groningen leek wat te kalmeren, maar maandag schokte opeens de grond bij Zeerijp met een kracht van 3.4 op de Schaal van Richter. De gaskraan gaat steeds verder dicht, maar helpt dat nog wel? Zeven vragen. 799, Het ging een tijdje best goed in Groningen, vonden de seismologen. Geen echt zware aardbevingen, geen echt harde klappen meer. Had het (iets) dichtdraaien van de gaskraan dan toch direct invloed op de zwaarte van de bevingen? „En dan is het 2018 en gelijk: boem. Kunnen we alle ana lyses opnieuw bekijken", zegt de Vlaamse geoloog Manuel Sintubin, die de situatie in Groningen nauwge zet volgt. Door die beving met een kracht van 3.4 ligt er nu de vraag: was dit een uitzondering of is er een nieuw patroon? „Zijn de breuken een eigen leven gaan leiden?" Het ant woord moet uit de grond komen. Dat weet ook alleen de Gro ningse grond. Een overheidsstudie stelde enkele jaren geleden dat de provincie rekening moest houden met een aardbeving tot maximaal kracht 5. Sintubin: „Het patroon wees er zelfs steeds meer op dat we nog maar met een magnitude van 4 reke ning hoefden te houden. Misschien staat dat nu ook weer ter discussie." De NAM, die het gas in de regio wint, moet uiterlijk vandaag met een ana lyse van de beving komen én eventu ele maatregelen voorstellen. Op de angst in de hoofden van de Groningers in het aardbevingsge- bied is geen prijskaartje te plakken, op hun 22.000 huizen én de schade daaraan wel. De Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM) die het gas in de regio wint, heeft al 1,5 miljard euro uitgegeven aan schadevergoe ding, herstel en de bouw van nieuwe huizen. De NAM is voor de helft ei gendom van Shell en voor de helft van ExxonMobil. Maar van het geld t Alleen de grond in Groningen weet wat ons nog allemaal te wachten staat dat het bedrijf aan de Groningers be taalt, komt zo'n 40 procent van de Nederlandse overheid. Het Rijk is na melijk, via een complexe constructie, mede-eigenaar van het gasveld. Sinds 2012 kwamen er al 80.000 schademeldingen binnen bij het Centrum Veilig Wonen, het speciale loket waar aardbevingslachtoffers zich kunnen melden. Na de beving van maandagmiddag kwamen daar 900 nieuwe klachten bij. Ja, Nederland moet zo snel mo gelijk van het gas. Dat zei minister Eric Wiebes van Economische Zaken en Klimaat maandag al snel na de aardbeving. „De gaswinning is nu 60 procent minder ten opzichte van het hoogtepunt. Niet genoeg, maar je kunt het niet in een klap omlaag brengen. Het moet voorzichtig." Dit voorjaar komt Wiebes met een brief met maatregelen. In het regeer akkoord staat al dat we moeten over schakelen op duurzame energie of- als dat niet kan - op importgas. Dat is lastig. Sinds de ontdek king van het gigantische gasveld in 1959 is zo'n 80 procent van het gas in Groningen gewonnen. Daarmee heb ben we als land een kleine 300 mil jard verdiend. Dat geld is voor het overgrote deel uitgegeven in de jaar lijkse rijksbegroting. De laatste jaren nemen de inkomsten uit gas flink af. In het regeerakkoord is afgesproken dat vanaf dit jaar 2,5 procent van de aardgasbaten in een fonds voor de regio wordt gestopt. Dat is zo'n 50 miljoen euro per jaar. Simpel: er komt nog altijd een hoop geld binnen door het Gronings gas. In 2016 was dat 2,4 miljard euro: lang niet zo veel als in 1985, toen de aardgasbaten maar liefst 10 procent van de overheidsinkomsten bedroe gen. Nu is dat minder dan 1 procent. In één klap stoppen met het winnen van gas is volgens deskundigen on mogelijk: de meeste Nederlandse huizen zijn alleen geschikt voor Gro nings gas. Onze fornuizen kunnen niet draaien op bijvoorbeeld gas uit Rusland. Miljoenen woningen moe ten worden verbouwd. Dat is een langdurige én kostbare operatie. Een kwart van de bewoners van het bevingsgebied wil weg, bleek in 2016 uit een enquête van het Dagblad van het Noorden. Maar het verkopen van een huis in een regio waar de grond trilt, is niet zo simpel. Al stij gen de verkoopprijzen weer iets. Voor 43 beschadigde huizen in Lop- persum, epicentrum van het aardbe- vingsgebied, werd een andere oplos sing gevonden: ze werden gesloopt en opnieuw opgebouwd, maar dan op een aardbevingsbestendigde ma nier, met een flexibele fundering. De eerste woningen waren afgelopen zomer klaar: ruim op tijd dus voor de beving van maandag. DROOMHUIS 1 bb nBfli 1 1 afsluitende 12 dagen Lago Maggiore, Cinque Terre en Toscane 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur 12 dagen Hoogtepunten van Toscane 12 dagen Hoogtepunten van Sicilië 15 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 15 dagen Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! w www.bolderman.nl woensdag 10 januari 2018 GO 3.4! Staat straks elk huis op J Waarom zijn we met 'de klap van Zeerijp' weer terug bij af? 2 Worden de klappen straks nog zwaarder? 3 Hoeveel schade hebben de bevingen al veroorzaakt? 4 Hoe nu verder? Moet de gas kraan heel snel heel dicht? 5 Kan Nederland het mislopen van aardgasbaten opvangen? 6 Waarom stoppen ExxonMobil en Shell niet met gas winnen? 7 Zijn er überhaupt nog mensen die er willen wonen? s Aardgas zit vermengd met water in de poriën van zandsteenlagen. Na langdurige gaswinning zakt de poreuze laag schoksgewijs in elkaar. Dit proces kan nog jaren aanhouden. ZOUTLAAG Diverse vertrekdata Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 hnakinoan' boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer end. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4